Βρέθηκε με την… «πλάτη στον τοίχο», αλλά έδωσε απαντήσεις η Άρσεναλ! – ΒΙΝΤΕΟ

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε δύο φορές με την πλάτη στον… τοίχο κόντρα στη Σαουθάμπτον, η Άρσεναλ είχε μεγάλη μέρα τον Γουέλμπεκ, ο οποίος με δύο γκολ και μία ασίστ την οδήγησε στη νίκη (3-2)!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, αν και η Σαουθάμπτον την ισοφάρισε στο 73’, η Άρσεναλ πήρε τη νίκη (3-2), με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Γουέλμπεκ, πλησιάζοντας στην πεντάδα και κρατώντας εντός «επικίνδυνης ζώνης» τους «Αγίους».

Το πολύ νωθρό ξεκίνημα των παικτών του Βενγκέρ εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, καθώς αρχικά απείλησαν με τον Τάντιτς στο 5’, με τον Λονγκ να τους βάζει μπροστά στο 17’.

Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε στους «κανονιέρηδες», με τον Ομπαμεγιάνγκ να ισοφαρίζει στο 28’ ύστερα από ασίστ του Γουέλμπεκ, ο οποίος στο 38’ έγινε… εκτελεστής και έτσι έκανε το 2-1, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ έπαιζε με τη «φωτιά», καθώς δεν έλεγε να… καθαρίσει το ματς, με τη Σαουθάμπτον να ισοφαρίζει στο 73’, περίπου δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο.

Όμως, η ομάδα του Βενγκέρ είχε ξανά την… απάντηση, με τον Γουέλμπεκ να δέχεται νέα ασίστ από τον Ιγουόμπι και στο 81ο λεπτό να κάνει το 3-2, που ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη.

Μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, αλλά στις καθυστερήσεις το ματς έγινε λίγο… ροντέο.

Ύστερα από «κοκορομαχία» ανάμεσα στον Γουίλσιρ και τον Στέφενς, ο παίκτης των Αγίων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ την ίδια… τύχη είχε και ο μέσος των «κανονιέρηδων», Ελνένι, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να ολοκληρώσουν το ματς με δέκα.