Πεντάρα η Μαρσέιγ με… «όργια» Μήτρογλου! – ΒΙΝΤΕΟ

Με τον Κώστα Μήτρογλου να σημειώνει δύο τέρματα η Μαρσέιγ συνέτριψε 5-1 τη Λιλ και συγκατοικεί με τη Λιόν στην 3η θέση της βαθμολογίας, κυνηγώντας το εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μια άνετη νίκη με έμφαση και άνετο τρόπο σημείωσε η Μαρσέιγ απέναντι στη Λιλ, όμως τα καλά μαντάτα ήρθαν από τα δύο γκολ που σημείωσε ο Κώστας Μήτρογλου.

Ο Έλληνας άσος, μετά τα δύο πρώτα γκολ του Τοβέν στο 12’ και στο 30’ με πέναλτι.

Ο Μητρογκόλ σκόραρε για πρώτη φορά με καρφωτή κεφαλιά στο 35ο λεπτό, ενώ στο 38ο, μετά από ασίστ του Οκάμπος, σημείωσε και δεύτερο προσωπικό τέρμα του, για να διαμορφώσει το 4-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Έλληνας διεθνής, σημείωσε δύο τέρματα σε έναν αγώνα μ,ε τη φανέλα της ομάδας του.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα η Λιλ να μειώσει με τον Μπενζιά στο 54ο λεπτό.

Ο Οκάμπος έκλεισε το σκορ στο 68ο λεπτό. Η Μαρσέιγ έχει 69 πόντους και βρίσκεται 3η μαζί με τη Λιόν στην κατάταξη.

Από την άλλη η Λιλ παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη, με 29 πόντους.