Τι είχες… Ίντερ, τι είχα πάντα – Σοκ για Πάρμα – «Φονιάς» Τζέκο, λύτρωσε τη Ρόμα! – ΒΙΝΤΕΟ

«Μαύρη» πρεμιέρα για την Ίντερ στη νέα Serie A που έχασε στο «σπίτι» της Σασουόλο! Δεν συνδυάστηκε με νίκη η «επιστροφή» της Πάρμα, αν και προηγήθηκε με δύο γκολ!

Πριν την έναρξη της Serie A θεωρήθηκε από τους μπουκ δεύτερο φαβορί για τον τίτλο (αρκετά… μακριά από την πρώτη Γιουβέντους), ωστόσο μόνο ως τέτοιο δεν παρουσιάστηκε η Ίντερ στην πρεμιέρα της.

Η ομάδα του Σπαλέτι ηττήθηκε 1-0 στην έδρα της Σασουόλο και προσέφερε ακόμη ένα… σκωτσέζικο ντους από αυτά που συνηθίζει τα τελευταία χρόνια.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 27’ με εκτέλεση πέναλτι του Μπεράρντι.

Στο δεύτερο μέρος, κυρίως, οι «νερατζούρι» προσπάθησαν να σώσουν ότι σωζόταν, αλλά οι λίγες «καλές» ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν βρήκαν στόχο –με τον Κονσίγκλι στις καθυστερήσεις να λέει «όχι» στον Βεσίνο.

Η μεγάλη επιστροφή της Πάρμα στα σαλόνια του ιταλικού ποδοσφαίρου ξεκίνησε γλυκά, αλλά κατέληξε πικρή!

Οι «παρμέντσι» κατάφεραν να προηγηθούν ως το 60’ με δύο γκολ (από τους Ινγκλέζε και Μπαρίλα), ωστόσο ένα πεντάλεπτο μπλακ-άουτ επέτρεψε στην Ουντινέζε να ισοφαρίσει με τους Ντε Πάουλ (πέναλτι, 65’) και Φοφανά (69’) σε 2-2 και να χαλάσει τη… γιορτή στο «Ennio Tardini».

Το Μπολόνια-Σπαλ κρίθηκε από έναν… εκκωφαντικό «κεραυνό»!

Στο 71′ ο Κούρτις των φιλοξενούμενων έπιασε τη σουτάρα της ζωής του και διαμόρφωσε το τελικό 0-1, μετατρέποντας σε… εφιάλτη το ντεμπούτο του Πίπο Ιντζάγκι στον πάγκο των «ροσομπλού».

Πάντως, οι γηπεδούχοι στο… 95′ είχαν δοκάρι για να κλέψουν το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά η θεά τύχη δεν ήταν με το μέρος τους.

Απολαύστε το γκολ-όνειρο του Κούρτιτς:

«Φονιάς» Τζέκο, λύτρωσε τη Ρόμα στο Τορίνο!

Με ένα πανέμορφο τέρμα του Έντιν Τζέκο στο 89’, η Ρόμα απέδρασε με το διπλό (0-1) από την έδρα της Τορίνο και ξεκίνησε με το δεξί το πρωτάθλημα.

Λύτρωση στο 89’ για τη Ρόμα, που βρήκε το πολυπόθητο γκολ χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Τζέκο, ο οποίος «εκτέλεσε» με πολύ ωραίο σουτ τον Σιρίγκου μετά από ωραία ατομική ενέργεια και σέντρα του Κλάιφερτ, που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα των Ρωμαίων.

Έτσι, ο Βόσνιος επιθετικό χάρισε στην ομάδα του το διπλό (0-1) στην έδρα της Τορίνο.

Οι «τζιαλορόσι» ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ πίεσαν αρκετά στα τελευταία λεπτά έχοντας και 3 δοκάρια!

Το δοκάρι σταμάτησε τους γηπεδούχους και στο πρώτο ημίχρονο. Βασικός για τους «τζιαλορόσι» ο Έλληνας στόπερ Μανωλάς.

Αναλυτικά η πρώτη αγωνιστική:

Σάββατο 18 Αυγούστου

19:00 Κιέβο-Γιουβέντους 2-3
(38’ Στεπίνσκι, 56’ Τζιακερίνι – 3’ Κεντίρα, 75’ αυτ. Μπάνι, 93’ Μπερναρντέσκι)

21:30 Λάτσιο-Νάπολι 1-2
(25’ Ιμόμπιλε – 45’+2’ Μίλικ, 59’ Ινσίνιε)

Πάρμα-Ουντινέζε 2-2
(43’ Ινγκλέζε, 59’ Μπαρίλα – 65’ πεν. Ντε Πάουλ, 69’ Φοφανά)

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Κεντρικές Φυλακές: «Τσάκωσαν» το κρατούμενο που είχε αποδράσει – Πού εντοπίστηκε

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Βόμβα σε club στον Πρωταρά: Στο κελί για 8 ημέρες ο 31χρονος – Οι κατηγορίες που τον βαραίνουν

Κατερίνα Στικούδη: «Κεκλεισμένων των θυρών» η βάφτιση του δεύτερου γιου της

LIVE: «Το Ιράν δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ» - Ρίχνουν τους τόνους Τεχεράνη και Τελ Αβίβ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις