Ξεπέρασε την Ατλέτικο και «ξέσπασε» στη Χετάφε η Ρεάλ! – ΒΙΝΤΕΟ

Χωρίς να πιεστεί, η Ρεάλ νίκησε 2-0 τη Χετάφε στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» στην πρεμιέρα της Primera Division και έδειξε πως ξεπέρασε την ήττα από την Ατλέτικο στον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ.

Η Ρεάλ νίκησε άνετα 2-0 τη Χετάφε στο «Μπερναμπέου» στην πρεμιέρα της στη φετινή Primera Division και έφτασε στην πρώτη της νίκη στην προσπάθεια να επανέλθει στον τίτλο της πρωταθλήτριας, ενώ έδειξε πως ξεπέρασε επιτυχημένα την ήττα από την «αιώνια» συμπολίτισσα Ατλέτικο στο τελικό του Ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ τον Δεκαπενταύγουστο.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ ήταν ο πρωταγωνιστής των «μερένχες» στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας μια καταπληκτική ευκαιρία και έχοντας κεφαλιά στο δοκάρι.

Όμως, ήταν και ο δημιουργός του 1-0 στο 20΄, όταν έβγαλε τη σέντρα, ο Σόρια έκανε λάθος έξοδο και ο Καρβαχάλ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να πιέζουν και να χάνουν κάποιες μικροευκαιρίες μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, που είδε τους γηπεδούχους να τους ακυρώνονται σωστά δύο γκολ.

Στην επανάληψη, το γρήγορο γκολ της Ρεάλ στο 51’ τελείωσε ουσιαστικά τον αγώνα.

Ο Ασένσιο έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή, έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπέιλ με απευθείας γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μαρσέλο είχε σουτ στο δοκάρι με το δεξί πόδι και εκεί οι παίκτες του Χουλιέν Λοπετέγκι «κατέβασαν ταχύτητα» μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Βιγιαρεάλ – Σοσιεδάδ 1-2
(16′ Μορένο – 40′ Γουίλιαν Ζοσέ, 71′ Χουάνμι)

Μπαρτσελόνα – Αλαβές 3-0
(62′, 93′ Μέσι, 83′ Κουτίνιο)

Κυριακή 19 Αυγούστου
Έιμπαρ – Ουέσκα 1-2
(69’ Εσκαλάντε – 5’, 40’ Γκαγιάρ)

Βαγιεκάνο – Σεβίλλη 1-4
(85’ Εμπάρμπα – 15’ Βάσκες, 31’, 45’+1’, 79’ Αντρέ Σίλβα)

Χειροπέδες σε 31χρονο για έκρηξη σε υποστατικό στον Πρωταρά

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Εκλογές 2024: Τα μηνύματα του εκλογικού σώματος και η χαλαρή ψήφος

Χάρης Βαρθακούρης: «Απέρριπτα όλους τους στίχους που έφερνε ο πατέρας μου»

LIVE: Η Τεχεράνη δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις