Νίκη με Μήτρογλου για τη Μαρσέιγ, βαριά «άρρωστη» η Μονακό – ΒΙΝΤΕΟ

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Μονακό. Πέμπτη ήττα σε εννέα αγωνιστικές για την ομάδα του Ζαρντίμ, που είδε και τη Ρεν να αλώνει την έδρα της με 2-1. Η Μαρσέιγ λύγισε 2-0 την Καέν, γκολ ο Μήτρογλου.

Μια από τα… ίδια για τη Μονακό.

Ένα… «ηλεκτροσόκ» δείχνει να χρειάζεται για να επανέλθει η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ, η οποία είδε τη Ρεν (του Μπεν Αρφά) να περνάει με 2-1 από το «Λουί Ντε» για την 9η αγωνιστική του Championnat.

Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα των Μονεγάσκων (με δέκα σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος) στο φετινό πρωτάθλημα μετά από αυτές από Μπορντό, Μαρσέιγ, Ανζέ και Σεντ Ετιέν.

Ο Ντα Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 14’ έπειτα από ασίστ του Μπεν Αρφά, ο Φαλκάσο ισοφάρισε στο 49ο λεπτό και στο 77’ ο Μπεν Αρφά πέτυχε γκολ που αποδείχτηκε νικητήριο.

Την ίδια ώρα, η Μαρσέιγ επικρατούσε 2-0 της Καέν, με τον Κώστα Μήτρογλου να δείχνει τον δρόμο προς τη νίκη για τους γηπεδούχους, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι έπειτα από την μπαλιά του Τοβέν στο 36’.

Ο δημιουργός του πρώτου τέρματος, έγινε σκόρερ εννέα λεπτά μετά την πάσα του Παγέ.

Λιλ-Σεντ-Ετιέν 3-1
(17′, 46′ Μπαμπά, 85′ Πέπε – 25′ πεν. Καμπελά)

Αμιάν-Ντιζόν 1-0
(39′ Γκόντος)

Ανζέ-Στρασβούργο 2-2
(58′ Καπέλ, 90+3′ Τομάς – 2′, 40′ Μοτίμπα)

Μονακό-Ρεν 1-2
(49′ Φαλκάο-14′ Ντα Σίλβα, 77′ Μπεν Αρφά)

Νις-Λιόν (22:00)

Ανάλυση - Επίθεση Ισραήλ: Τι να περιμένουμε μετά το χτύπημα - Το Ιράν ενεργοποίησε συστήματα αεράμυνας

Στη Μέση Ανατολή και στις σχέσεις Ισραήλ και Ιράν είναι στραμμένα τα βλέμματα της διεθνούς κοινότητας για ακόμη μία φορά μετά το χτύπημα στο έδαφος της Τεχεράνης που αποδίδεται στο Τελ Αβίβ.