Ολύμπια(δα) ψυχραιμία και 3η θέση – Σπουδαία νίκη επί της ΑΕΛ

Πολύτιμο δίποντο στην προσπάθεια εισόδου στην τετράδα πέτυχε η Ολυμπιάδα Ν. που σε ένα αγώνα με ανατροπές κέρδισε την Robo Markets ΑΕΛ στη Σάλα «Νεάπολη. Επιστροφή» με 3-2 σετ το Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2018.

Ο αγώνας που κράτησε δυο ώρες και 40 λεπτά ήταν εξ αναβολής λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της Λεμεσιανής ομάδας και εντάσσεται στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α΄ Κατηγορίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την Ολυμπιάδα να ανατρέπει το 0-1 σε 2-1 να ισοφαρίζεται και να δείχνει ψυχικά αποθέματα κερδίζοντας έστω με 3-2 και να κάνει 10 τους βαθμούς της ανεβαίνοντας στην 3η θέση.

Η Robo Markets ΑΕΛ μετά τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις ήταν ισάξια στη Λευκωσία, προηγήθηκε, ισοφάρισε αλλά έχασε στο τάι – μπρέικ.

Η Λεμεσιανή ομάδα έχει άλλο ένα ματς στο χέρι με το ΘΟΙ Αυγόρου το ερχόμενο Σάββατο και με τον ένα βαθμό που πήρε ευελπιστεί σε καλύτερη συνέχεια.

Πολύ καλό ήταν το πρώτο σετ όμως η Robo Μarkets ΑΕΛ κατάφερε να φανεί πιο αποτελεσματική και αφού ξέφυγε στο σκορ κέρδισε 25-18 ανοίγοντας το σκορ.

Aκόμα πιο συναρπαστικός και πιο όμορφος ήταν ο αγώνας στο δεύτερο σετ. Η Ολυμπιάδα ανέβηκε αισθητά, ενώ η Robo Markets ΑΕΛ συνέχισε στα ίδια επίπεδα.

Ωστόσο, οι παίκτριες του Θανάση Κατσιγιάννη ήταν πιο ουσιαστικές και κέρδισαν 25-23 φέρνοντας το ντέρμπι στα ίσα 1-1.

Η Ολυμπιάδα Ν. ανέτρεψε τα δεδομένα στο τρίτο σετ αφού παίζοντας μυαλωμένα κέρδισε το σετ με 25-20 και προηγήθηκε 2-1. Η Robo Markets ΑΕΛ δεν υστέρησε αλλά έχασε στις λεπτομέρειες που κάνουν … τη διαφορά.

Οι «γαλαζοκίτρινες» αποδείχθηκαν πολύ σκληρές για να ηττηθούν. Παρά τα αρνητικά δεδομένα που δημιουργήθηκαν σε βάρος τους στο τέταρτο σετ, επανήλθαν και ισοφάρισαν κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 25-21 ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Η Ολυμπιάδα Ν. δεν υστέρησε όμως στα κρίσιμα σημεία δεν είχε ουσία. Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι – μπρέικ.

Στο τάι – μπρέικ η Ολυμπιάδα Ν. φάνηκε πιο ψύχραιμη κερδίζοντας 15-09 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Θ. ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ): Γεωργιάδου, Μορόνου,Γκούντγουορθ, Πέτρου,Χαραλάμπους, Χέρβεϊ – Λίμπερο: Κούτα – Aλλαγές: Ψιλογένη, Προκοπίου, Μποζίνου.

Robo Markets ΑΕΛ (Β. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ): Κωνσταντίνου, Μάγκντιτς,Πεχλιβάνη,Κχαταρασβίλι, Ζελένοβιτς, Παύλου – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Σπύρου, Κατσουνωτού.