«Τρένο» η Γκλάντμπαχ – «Φρένο» στις ήττες στο 92΄ για τη Βέρντερ

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της στη Bundesliga έδωσε η Γκλάντμπαχ, που συνέτριψε 4-1 το Ανόβερο, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Την ανοδική της πορεία επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη παιχνίδι η Γκλάντμπαχ.

Μετά τις τριάρες απέναντι σε Φορτούνα και Βέρντερ, η Μπορούσια συνέτριψε 4-1 το Ανόβερο για τη 12η αγωνιστική της Bundesliga και επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 26 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την πρωτοπόρο και αήττητη Ντόρτμουντ.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν χωρίς εκτός έδρας νίκη και μαζί στην επικίνδυνη ζώνη.

Το Ανόβερο «πάγωσε» το «Μπορούσια Παρκ», καθώς προηγήθηκε στο 1ο λεπτό με τον Γουντ.

Η απάντηση της Γκλάντμπαχ ήταν άμεση, ισοφαρίζοντας έξι λεπτά αργότερα με τον Αζάρ.

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης, δημιούργησαν ευκαιρίες και στο 44’ έφτασαν στην ανατροπή με τον Λανγκ.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Μπορούσια να πιέζει τους φιλοξενούμενους, που είχαν πολλά αμυντικά προβλήματα.

Όπως κυλούσε το παιχνίδι, το τρίτο γκολ ήταν θέμα χρόνου και αυτό συνέβη στο 58’ με τον Στιντλ, ο οποίος ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 77’ ο Ζακάρια, ο οποίος πέτυχε το 4-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

«Φρένο» στις ήττες στο 92’ για τη Βέρντερ…

Χρειάστηκε να μπούμε στις καθυστερήσεις για να καταφέρει η Βέρντερ Βρέμης να ισοφαρίσει τη Φράιμπουργκ με τον Αουγκούστινσον και να αποφύγει την τέταρτη σερί ήττα στη Bundesliga.

Φράιμπουργκ και Βέρντερ Βρέμης αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, στο πρώτο παιχνίδι της Κυριακής για την 12η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα, αλλά αναλώθηκαν στο να απειλούν μόνο με μακρινά σουτ.

Όσο περνούσε η ώρα, οι «πράσινοι» ανέβαζαν την απόδοσή τους και έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όχι μία αλλά τρεις φορές…

Όμως, τόσο Χάρνικ στο 21’, αλλά και στο 31’, όπως και ο Κλάασεν δύο λεπτά μετά, κατάφεραν να αστοχήσουν, με τον Σβόλοφ να είναι μάλιστα εξουδετερωμένος σε όλες τις περιπτώσεις!

Και σα να μην έφτανε αυτό, αφού δεν έγινε το 0-1, ήρθε το… 1-0, στο 42’.Με τον Μοιζάντερ να έχει απλωμένο χέρι σε προσπάθεια του Βάλντσμιντ τον Μπάστιαν Ντάνκερτ να συμβουλεύεται το VAR και να καταλογίζει πέναλτι.

Το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο πρώτος, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά στην εστία του Παβλένκα.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τη Βέρντερ να έχει και πάλι τον έλεγχο, εκμεταλλευόμενη την οπισθοχώρηση της Φράιμπουργκ από τα μισά και μετά.

Ωστόσο, ο Οσάκο πρωτίστως και ο Κρούζε δευτερευόντως αποδείχτηκαν αναποτελεσματικοί…

Ο Χέλερ έχασε την ευκαιρία για να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι στο 87’ και έτσι ήρθε η τιμωρία για την ομάδα του.

Με τον Αουγκούστινσον να ισοφαρίζει σε 1-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από άτσαλη απομάκρυνση του… Χέλερ!

Αναλυτικά η 12η αγωνιστική

Παρασκευή (23/11)
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Στουτγκάρδη 2-0
(76’, 83’ Φόλαντ)

Σάββατο (24/11)
Μπάγερν Μονάχου-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-3
(17’ Σούλε, 20’, 58’ Μίλερ – 44’, 78’, 90+3’ Λουκεμπάκιο)

Χέρτα Βερολίνου-Χόφενχαϊμ 3-3
(13’ Ιμπίσεβιτς, 71’ Λέκι, 87’ Λαζάρο – 1’ Ντεμιρμπάι, 10’ Κράμαριτς, 55’ Μπίτσαξιτς)

Άουγκσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-3
(90’ Κόρντοβα – 2’ Ντε Γκουζμάν, 47’ Aλέρ, 68’ Ρέμπιτς)

Μάιντς-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2
(70’ Κουέσον – 66’ Αλκάθερ, 76’ Πίστσεκ)

Βόλφσμπουργκ-Λειψία 1-0
(50’ Ρουσιγιόν)

Σάλκε-Νυρεμβέργη 5-2
(26’, 84’ Σκρζίμπσκι, 32’ Αρίτ, 70’ Μπουργκστάλερ, 90+3’ Οζίπκα – 38’ Παλάσιος, 78’ Ζρέλακ)

Κυριακή (25/11)
Φράιμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης 1-1
(42’ πεν. Βάλντσμιντ – 90+2’ Αουγκούστινσον)

Γκλάντμπαχ-Ανόβερο 4-1

(7’ Αζάρ, 44’ Λανγκ, 58’ Στιντλ, 77’ Ζακάρια – 1’ Γουντ)

Η επόμενη (13η) αγωνιστική

Παρασκευή (09/11)
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Μάιντς (21:30)

Σάββατο (30/11)
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ (16:30)
Στουτγκάρδη-Άουγκσμπουργκ (16:30)
Βέρντερ Βρέμης-Μπάγερν Μονάχου (16:30)
Ανόβερο-Χέρτα Βερολίνου (16:30)
Χόφενχαϊμ-Σάλκε (19:30)

Κυριακή (01/12)
Λειψία-Γκλάντμπαχ (16:30)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ (18:00)

Δευτέρα (02/12)
Νυρεμβέργη-Μπάγερ Λεβερκούζεν (21:30)

Ανάλυση - Επίθεση Ισραήλ: Τι να περιμένουμε μετά το χτύπημα - Το Ιράν ενεργοποίησε συστήματα αεράμυνας

Στη Μέση Ανατολή και στις σχέσεις Ισραήλ και Ιράν είναι στραμμένα τα βλέμματα της διεθνούς κοινότητας για ακόμη μία φορά μετά το χτύπημα στο έδαφος της Τεχεράνης που αποδίδεται στο Τελ Αβίβ.