Δραματική εκτός έδρας νίκη επί της Λάτσιο – «Μίλησε» ο Ρονάλντο στο φινάλε (ΒΙΝΤΕΟ)

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 89ο λεπτό, η Γιουβέντους έφυγε με το διπλό από την έδρα της Λάτσιο (2-1) και ξέφυγε στο +11 από την 2η Νάπολι.

Στο πρώτο μέρος η Λάτσιο ήταν αρκετά καλύτερη από την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι και είχε καλές ευκαιρίες με τους Γουάλας (12′) Παρόλο (38′) και Ιμόμπιλε (43′), να μην μπορούν να νικήσουν τον Σέζνι.

Εκτός από την κακή εικόνα των πρωταθλητών ο Ιταλός τεχνικός είχε να αντιμετωπίσει και τον τραυματισμό του Λεονάρντο Μπονούτσι, που αποχώρησε στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Λάτσιο άνοιξε το σκορ στο 59ο λεπτό με αυτογκόλ του Εμρέ Τσαν, που μετά από κόρνερ έκανε αυτό που δεν μπόρεσαν οι παίκτες των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, με κεφαλιά για το 1-0 της ομάδας του Ιντζάκι.

Μετά το γκολ που δέχτηκε η Γιουβέντους ανέβασε το ρυθμό της και έφτασε στην ανατροπή με τον Κανσέλο στο 74΄, να ισοφαρίζει αρχικά με σουτ μέσα με την περιοχή μετά από κακή απόκρουση του Στρακόσια σε σουτ του Ντιμπάλα.

Ενώ δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ ο Λούλιτς, έκανε ανόητο πέναλτι στον Ντόουγκλας Κόστα και ο Κριστιάνο Ρονάλντο εκμεταλλεύτηκε το… δώρο και έγραψε το τελικό 2-1.

Έτσι η πρωτοπόρος Γιουβέντους ξέφυγε στο +11 από τη δεύτερη Νάπολι που εχθές αναδείχτηκε ισόπαλη με 0-0 με τη Μίλαν.

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Χειροπέδες σε 31χρονο για έκρηξη σε υποστατικό στον Πρωταρά

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Εκλογές 2024: Τα μηνύματα του εκλογικού σώματος και η χαλαρή ψήφος

Χάρης Βαρθακούρης: «Απέρριπτα όλους τους στίχους που έφερνε ο πατέρας μου»

LIVE: Η Τεχεράνη δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις