Νίκη με το… ΑΣΤΡΟ του Ζιντάν για τη Ρεάλ, ΣΤΑΣΗ στο «Σαν Μαμές» για την Ατλέτικο (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Νέα εποχή Ζιντάν και όλα καλά στη Ρεάλ! Οι «μερένχες» καθάρισαν με 2-0 τη Θέλτα στο δεύτερο ντεμπούτο του Ζιζού στον πάγκο, με τον ξεχασμένο Ίσκο και τον Μπέιλ να χαρίζουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Ξεκίνημα με το… δεξί για τον Ζινεντίν Ζιντάν στη δεύτερη θητεία του στο τιμόνι της Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Γάλλος τεχνικός, με το «καλημέρα» έδειξε πως ξέρει να κάνει τους παίκτες να παίζουν για πάρτη του, αφού επαναφέροντας τους μέχρι τώρα παραγκωνισμένους και… αδικημένους, πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Θέλτα.

Επαναφέροντας τους Μαρσέλο, Ίσκο, αλλά και τους Μπέιλ και Ασένσιο, έδειξε ότι η δική του Ρεάλ θα είναι διαφορετική. Η μάλλον, η παλιά και αγαπημένη.

Παρά το μουδιασμένο πρώτο μέρος στο οποίο η Ρεάλ είχε μόνο το δοκάρι του Μπέιλ στο 56’, η ομάδα του Ζιντάν άρχισε να… αλλάζει στην επανάληψη και να παίζει το παιχνίδι της.

Το γκολ του Μόντριτς στο 58’ που ακυρώθηκε σωστά με τη χρήση του VAR, ήταν απλά η προειδοποίηση πως αυτό το παιχνίδι δεν χανόταν.

O ξεχασμένος Ίσκο που επιστρατεύτηκε ξανά, άνοιξε το σκορ στο 62’ μετά από μπαλιά πάρε βάλε του Μπενζεμά, ενώ στο 77’ ο Μπέιλ κλείδωσε τη νίκη, ολοκληρώνοντας ιδανικά το δεύτερο ντεμπούτο του Ζιζού στο τιμόνι των «μερένχες».

Έκανε… στάση στο «Σαν Μαμές» η Ατλέτικο

Τέλος στο νικηφόρο σερί της Ατλέτικο έβαλε η Μπιλμπάο, που πήρε μεγάλη νίκη με 2-0 στο «Σαν Μαμές». Μειώθηκε η διαφορά των «ροχιμπλάνκος» από τη Ρεάλ, που βρίσκεται πλέον στο -2 από τη δεύτερη θέση.

Μετά την ήττα-αποκλεισμό από τη Γιουβέντους στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Ατλέτικο έφαγε «σφαλιάρα» και στο πρωτάθλημα, αφού έκανε… στάση στο «Σαν Μαμές», με την Μπιλμπάο να βάζει τέλος στο νικηφόρο σερί των τεσσάρων ματς που έτρεχε η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Οι Βάσκοι, άνοιξαν το δρόμο για τη νίκη, με τον Ινιάκι Γουίλιαμς να εκμεταλεύεται στο 73ο λεπτό την ολιγωρία της άμυνας των «ροχιμπλάνκος», όταν μετά από ασίστ του Κόρδοβα, με κοντινό πλασέ έβαλε σε ρόλο οδηγού την ομάδα του.

Μάλιστα, στο 85ο λεπτό, με ωραίο τελείωμα ο Κόδρο, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Βασκονίας που επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο παιχνίδια δίχως «τρίποντο».

Πλέον, μετά την ήττα της Ατλέτικο στην Χώρα των Βάσκων, μειώθηκε η ψαλίδα από την τρίτη Ρεάλ Μαδρίτης (κέρδισε με 2-0 την Θέλτα), αφού η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν βρίσκεται στο -2 πλέον από τη δεύτερη θέση.