Νικηφόρο πέρασμα της Ομόνοιας από τη Λεμεσό (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Ομόνοια πέρασε νικηφόρα από την Λεμεσό, επικρατώντας του Απόλλωνα στο γήπεδο του με 83-66, σε παιχνίδι που έγινε για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, η οποία ήταν και η τελευταία για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» είχαν καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πέτυχαν μία δίκαιη νίκη, η οποία φέρνει την Ομόνοια στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Με την ήττα αυτή ο Απόλλων υποχώρησε από την 4η θέση και δεν θα συμμετέχει στα play off. Ως ο ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Τρετιακόβ με 14 πόντους (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Πιο καλά μπήκε η Ομόνοια στο παρκέ που μέχρι το 4’ ήταν μπροστά με 14-0. Στο 7:30 ο Απόλλων μείωσε σε 16-9, ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 21-17.

Οι «γαλάζιοι» μπήκαν δυναμικά στην β’ περίοδο και έως το 15:30 ισοφάρισαν σε 29-29. Με το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 39-35.

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Ομόνοια στο τρίτο δεκάλεπτο, φέρνοντας το σκορ στο 49-43 υπέρ της μέχρι το 25’.

Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται με 56-50. Με πολύ καλή διάθεση μπήκε και στην δ’ περίοδο η Ομόνοια που μέχρι το 35’ ήταν μπροστά με 71-54.

Με την λήξη της αναμέτρησης οι «πράσινοι» πήραν την νίκη με 83-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 39-35, 50-56, 66-83.

Απόλλων (Φώτης Τακιανός): Παντούρης 5, Χάρπερ 12, Νέυλορ 4, Ογκουνγέμι 18, Λίους 24 (2), Τομπάζος, Π. Ηλιάδης 3 (1), Ιωαννίδης.

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γουντς 15, Τρετιακόβ 14 (1), Γκάρετ 20 (1), Γκάρνετ 14 (2), Γκρίφιν 17 (5), Νεοφύτου 3 (1), Κρόφορντ.

** Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα…

Πηγή: basketball.org.cy

Ναυαγεί το λιμάνι Λάρνακας: Δεν κατέθεσε την εγγυητική η Kition - Συνεδριάζει σήμερα η επιτροπή μεταφορών

Πρωτοτυπία ΔΗΠΑ για την κατάθεση των υποψηφιοτήτων  για τις ευρωεκλογές

Υπ.Μεταφορών στο «T»: Έρχονται χώροι στάθμευσης για οικογένειες - Σε ποια μέρη θα υλοποιηθεί

Λίβανος: Η Χεζμπολάχ λέει πως εξαπέλυσε επίθεση με δεκάδες ρουκέτες εναντίον του Ισραήλ

Τεράστιο ενδιαφέρον για την ακτοπλοϊκή σύνδεση: Οι κρατήσεις, το πρόγραμμα και οι τιμές - Αναμένεται να επεκταθεί;

Σηκώνει άγκυρα στις 29 Μαΐου το επιβατικό οχηματαγωγό Daleela για το πρώτο δρομολόγιο της θαλάσσιας επιβατικής σύνδεσης με τον Πειραιά για τη νέα σεζόν και όπως όλα δείχνουν το ενδιαφέρον φέτος είναι αρκετά αυξημένο.