Αλέξανδρος Χριστοφόρου και Μαριλένα Κωνσταντίνου κέρδισαν το «Κύπελλο Λεμεσού – Περικλής Τάνος»

Οι διεθνείς σκοπευτές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Αλέξανδρος Χριστοφόρου και Μαριλένα Κωνσταντίνου, ήταν οι μεγάλοι νικητές στο αεροβόλο τουφέκι, στον αγώνα για το «Κύπελλο Λεμεσού – Περικλής Τάνος», στη γενική κατάταξη ανδρών – εφήβων και γυναικών – νεανίδων αντίστοιχα. Ο αγώνας ήταν ο έκτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά. Χαρακτηριστικά του αγώνα ήταν αφενός, η έντονη παρουσία των εφήβων και νεανίδων στα ψηλά σκαλοπάτια της γενικής κατάταξης και το γεγονός ότι οι νικητές και στις δυο κατηγορίες έφτασαν στη νίκη μετά από σκληρό συναγωνισμό με τους αντιπάλους τους. Ό έφηβος Αλέξανδρος κέρδισε τον αγώνα με 609.8, έναντι 608.5 του Ανδρέα Χαραλάμπους της ΣΚΟΑΜ, ενώ η Μαριλένα με 603.8, κέρδισε με δυσκολία τη νικήτρια των νεανίδων Κάλια Παπασωζομένου της ΣΚΟΛΕΥ που πέτυχε 603.4. Στη γενική κατάταξη ανδρών – εφήβων, στις πρώτες τρεις θέσεις τερμάτισαν έφηβοι σκοπευτές, ενώ και στην κατάταξη των γυναικών νεανίδων, πίσω από τη νικήτρια τερμάτισαν τρεις νεάνιδες αθλήτριες.

Στο αεροβόλο τουφέκι ανδρών κέρδισε ο Ανδρέας Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ με 599.3 και ήταν τέταρτος στη γενική κατάταξη, ενώ στους παίδες πρώτευσε ο Ανδρέας Αντωνίου επίσης της ΣΚΟΛΕΥ με 590.2 και στις κορασίδες η Κωνσταντίνα Μαρκίδου της ίδιας Οργάνωσης με 587.7. Στο αεροβόλο τουφέκι παίδων και κορασίδων με σταντ, την πρώτη θέση πήραν οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Αχιλλέας Σοφοκλέους (408.7) και Άντρεα Πιτταρά (397.6), ενώ ο νεαρός αθλητής της ΕΛΕΣΚΟ Κωνσταντίνος Νεοφύτου πρώτευσε στο αεροβόλο τουφέκι παμπαίδων με 362.0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στον αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ για το «Κύπελλο Λεμεσού – Περικλής Τάνος», σε κάθε κατηγορία στο αεροβόλο τουφέκι ήταν τα ακόλουθα.