Προβάδισμα για ΑΕΛ σε ένα μέτριο ματς – Ελέγχει το ρυθμό η Λεμεσιανή ομάδα

Ολοκληρώθηκε το Α΄ ημίχρονο στο Τσίρειο, στην αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΛ και την Ομόνοια, για την 8η αγωνιστική των πλέι-οφ του Α΄ γκρουπ, με τη Λεμεσιανή ομάδα να προηγείται στο σκορ με 1-0.

Το πρώτο μέρος κύλησε στη μετριότητα, με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή μπάλας, αλλά χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητική, σε ένα πρώτο μέρος με αργό ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του και ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Η ομάδα της Λευκωσίας πάντως απείλησε πρώτη, με την κεφαλιά του Ντάρμπισαϊρ στο 8΄, όμως ο Βοζίνια ήταν σε ετοιμότητα, με τους «κίτρινους» να απαντούν με γκολ στο 26΄ από τον Χουράδο, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Μεχίας, γράφοντας το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ είχε μία καλή στιγμή και πάλι με τον Χουράδο για το 2-0, αλλά ο Μεχίας γλίτωσε την ομάδα του.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους, ελέγχοντας το ρυθμό και δίνοντας χώρο στην Ομόνοια, η οποία κράτησε μπάλα στα τελευταία λεπτά, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως, είχαν μία καλή φάση με τον Κολοβό στο 36΄, ενώ η ΑΕΛ προσπάθησε να απειλήσει στο 40΄ με τον Λαφράνς, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε στα χέρια του Μεχίας.

Μεγάλη η πυρκαγιά στην Πάφο, δυσκολεύουν την κατάσβεση οι ισχυροί άνεμοι - Δείτε βίντεο

Φωτιά ξέσπασε γύρω στις 20.00 την Τετάρτη στην περιοχή του «Aphrodite Hills», παρά την Πέτρα του Ρωμιού.