Απευθείας στο Τσάμπιονς Λιγκ η Λιλ, στα προκριματικά η Λιόν, ΣΑΡΩΤΙΚΗ Μαρσέιγ (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Η Λιλ επικράτησε της Ανζέ με 5-0 και εξασφάλισε και μαθηματικά την 2η θέση και την απευθείας παρουσία της στους ομίλους του Champions League. Η Λιόν 4-0 την Καέν και εξασφάλισε την 3η θέση.

Η Λιλ εξασφάλισε και μαθηματικά την δεύτερη θέση και την είσοδο της στους ομίλους του Champions League, μετά την επικράτηση με 5-0 σε βάρος της Ανζέ,κάτι που ουσιαστικά είχε συμβεί από την προηγούμενη αγωνιστική, απλά απόψε ήρθε η μαθηματική επιβεβαίωση.

Οι Ικονέ και Πέπε στο πρώτο τέταρτο είχαν καθαρίσει το ματς, για να έρθει ένα ακόμα γκολ από τον Μπαμπά στην επανάληψη για το 3-0. Ο Πέπε στο 76ο λεπτό με πέναλτι έκανε το 4-0. Το 5-0 ήρθε από τον Αραούχο στο 89′.

Η Λιόν δυσκολεύτηκε στο α’ μέρος, είχε χαμένο πέναλτι, αλλά στο δεύτερο μέρος ξέσπασε και επικράτησε 4-0 της Καέν. Δύο γκολ πέτυχε ο Ντεπάι, από ένα οι Κορνέ και Ντεμπελέ.

Οι «λιονέ» εξασφάλισαν την 3η θέση και θα παίξουν στα προκριματικά του Champions League.

Aπό την άλλη η Καέν θα παλέψει τουλάχιστον να κρατήσει τη θέση των μπαράζ για την παραμονή, αφού η Μονακό επικράτησε 2-0 με τέρματα του Φαλκάο και του Γκολόβιν της Αμιάν και βρίσκεται σε πολύ καλύτερη μοίρα ως προς τη διαφορά τερμάτων και έχει τρεις πόντους διαφορά.

Οι Μονεγάσκοι την τελευταία αγωνιστική παίζουν με τη Νις εκτός έδρας, ενώ η Καέν υποδέχεται την Μπορντό.

Η πρωταθλήτρια Παρί ξέσπασε πάνω στη Ντιζόν με 4-0 με δύο γκολ του Εμπαπέ και από ένα των Ντι Μαρία και Καβάνι, ενώ η Σεντ Ετιέν επικράτησε 3-0 τη Νις με δύο τέρματα του Μπέριτς και ένα του Αμουμά, αλλά παράμεινε τέσσερις πόντους πίσω από την Λιόν.

Σαρωτική ήταν η Μαρσέιγ στο φινάλε του ματς με την Τουλούζ, αφού μετά το 2-2 στα πρώτα 76 λεπτά, έφτασε σε επιβλητική εκτός έδρας νίκη 5-2 με γκολ του Ενζιέ και δύο του Τοβέν στο φινάλε.

Οι Φωκαείς βρίσκονται στην 6η θέση, έναν πίσω από τη Μονπελιέ που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Ναντ.

Αναλυτικά η 37η αγωνιστική:

Σάββατο 18 Μαΐου

Μπορντό-Ρεμς 0-1
(2′ Σουκ Χιουν Γιουν)

Γκινγκάμπ-Νιμ 2-2
(6′ Τουράμ, 35’Μεντί-53′ Ριπάρτ, 56′ Μπουανγκά)

Λιλ-Ανζέ 5-0
(2′ Ικονέ, 14′, 76′ πεν. Πέπε, 69′ Μπαμπά, 89′ Αραούχο)

Λυών-Καέν 4-0
(49′, 74′ Ντεπάι, 54′ Κορνέ, 64′ Ντεμπελέ)

Μονακό-Αμιάν 2-0
(26′ Φαλκάο, 83′ Γκολόβιν)

Μονπελιέ-Ναντ 1-1
(75′ Μολέ – 25′ Κουλιμπαλί)

Παρί Σεν Ζερμέν-Ντιζόν 4-0
(3′ Ντι Μαρία, 4′ Καβάνι, 36′, 56′ Εμπαπέ)

Σεντ Ετιέν-Νις 3-0
(26′, 65′ Μπέριτς, 81′ Αμουμά)

Στρασβούργο-Ρεν 0-2
(24′ Μπουριζό,90′ Χινού)

Τουλούζ-Μαρσέιγ 2-5
(26′ Ισεκά, 61′ Γκραντέλ – 29′ Σανσόν, 50′ Σακάι, 76′ Ενζιέ, 90′, 90+1′ Τοβέν)

Χειροπέδες σε 31χρονο για έκρηξη σε υποστατικό στον Πρωταρά

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Εκλογές 2024: Τα μηνύματα του εκλογικού σώματος και η χαλαρή ψήφος

Χάρης Βαρθακούρης: «Απέρριπτα όλους τους στίχους που έφερνε ο πατέρας μου»

LIVE: «Το Ιράν δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ» - Ρίχνουν τους τόνους Τεχεράνη και Τελ Αβίβ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις