ΓΙΟΥΡΟΠΑ: Μεγάλο βήμα η Άιντραχτ, ιστορική νίκη για Γουλβς – ΟΛΑ τα αποτελέσματα

Όλα τα αποτελέσματα των αγώνων της Πέμπτης για το Γιουρόπα Λιγκ. Ιστορική νίκη για Γουλβς.

Ο Απόλλων ηττήθηκε με 2-1 στο Στάδιο Ταλάγκτ από τη Σάμροκ Ρόβερς και θα παίξει τα πάντα στον επαναληπτικό στο ΓΣΠ για να βρεθεί στον 3ο προκριματικό. Οι γαλάζιοι προηγήθηκαν στο 5′ με τον Παπουλή, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 14′ με το Γκρέις και πήραν τη νίκη στο 58′ με τον Λόπες. O Απόλλων ολοκλήρωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε ο Σακέτι.

Νωρίτερα, η ΑΕΚ Λάρνακας είχε διαλύσει εντός έδρας με 3-0 την Λέφσκι. Ισόπαλο χωρίς τέρματα το ζευγάρι Χόνβεντ – Κραϊόβα που ενδιαφέρει την ΑΕΚ. Παράλληλα, η Λέγκια βρέθηκε πιο κοντά στον… Ατρόμητο, ενώ Μόλντε και Τσουκαρίτσκι που ενδιαφέρουν τον Αρη έμειναν στο μηδέν.

Μεγάλο βήμα η Άιντραχτ, ιστορική νίκη για Γουλβς
Σημαντικό βήμα πρόκρισης στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League έκανε η Άιντραχτ, η οποία επικράτησε 2-1 της Φλόρα στο Ταλίν. Οι Γερμανοί με αρκετές αλλαγές και σαφώς ανέτοιμοι άνοιξαν το σκορ με τον Τόρο στο 24′, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα ο Αϊνσάλου έφερε το ματς στα ίσα. Στο 71′ το νέο απόκτημα της ομάδας, ο Γιόβελιτς διαμόρφωσε το 2-1 στην πρώτη επίσημη εμφάνισή του.

Η Γουλβς επέστρεψε στην Ευρώπη για πρώτη φορά από 1980-81 και μπήκε με το δεξί στα προκριματικά. Οι Λύκοι επικράτησαν 2-0 της Κρουσέιντερς (από τη Μάλτα) στο πρώτο παιχνίδι και ουσιαστικά εξασφάλισαν την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Με αλλαγές οι Άγγλοι, αλλά και με αρκετό άγχος άνοιξαν το σκορ στο 37′ με τον Χότα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Βινάγκρε διαμόρφωσε το 2-0.

Την πρόκριση της για τον επόμενο προκριματικό γύρο του Europa League, εκτός κι αν συμβούν τρελά πράγματα στη ρεβάνς, εξασφάλισε η Τορίνο με το 3-0 επί της Ντέμπρετσεν. Οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Μπελότι και έφτασαν στο 2-0 με τον Ανσάλντι στο 42′, για να διαμορφωθεί το τελικό 3-0 από τον Τζάτζα στις καθυστερήσεις. Στο ρελαντί η Εσπανιόλ, διέλυσε με 4-0 τη Στιάρναν, ενώ και η Στρασμπούρ επικράτησε 3-1 της Μακάμπι Χάιφα.

gazzetta.gr

Δημοτικές Εκλογές: Στις 3232 οι υποψηφιότητες - Δείτε αναλυτικά ανά Δήμο και Επαρχία

Ο Γενικός Έφορος Εκλογών ανακοινώνει ότι σήμερα, από τις 8:30 π.μ. μέχρι και τις 12:30 μ.μ., υποβλήθηκαν στους Εφόρους Εκλογής οι υποψηφιότητες για τα αξιώματα των Προέδρων των Συμβουλίων των Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Η όλη διαδικασία κύλησε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.