Ο Κουλούρης έσωσε την Τουλούζ στο 96′ (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)

Χρειάστηκαν 17 λεπτά στον Ευθύμη Κουλούρη για να περάσει αλλαγή στη θέση του Ισεκά και να σκοράρει για λυτρώσει την Τουλούζ από ήττα. Ο Έλληνας στράικερ σε ένα τρελό ματς στο φινάλε και αφού η ομάδα του είχε ισοφαρίσει στο 87′ με τον Σαϊντ, είχε δεχτεί ξανά γκολ στο 90′ με πέναλτι, ισοφάρισε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με αριστερό πλασέ, για να διαμορφώσει το 2-2 στο Μετς – Τουλούζ και να δώσει στην ομάδα του έναν σημαντικό πόντο.

Με ισοπαλία σφραγίστηκε η κυριότερη αναμέτρηση της βραδιάς, ανάμεσα στην Νις και την Λιλ, με τους φιλοξενούμενους να μένουν τέσσερις πόντους πίσω από την κορυφή. Ο Κάσπερ Ντόλμπεργκ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, για να ισοφαρίσει, υπέρ των φιλοξενούμενων ο Λουίς Αραούχο.

Στην δεύτερη θέση μαζί με τη Ναντ βρίσκεται η Ανζέ, που έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή μαζί με την Παρί, μετά το 1-1 έναντι της Αμιάν. Ο Στίβεν Μεντόζα έβαλε μπροστά στο σκορ την φιλοξενούμενη, για να έρθει ο Αλιουί, για την Ανζέ που έχει 16 πόνους.

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της μέσα σε τέσσερις ημέρες σημείωσε η Μονακό, που μετά τη Νις επικράτησε και απέναντι στην Μπρεστ με 4-1 και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις, φτάνοντας τους εννέα πόντους. Ο Μπεν Γιεντέρ στο 26ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πριγκιπάτου, για να έρθουν στο δεύτερο μέρος τα γκολ του Σλιμανί στο 62’ με πέναλτι και του Ζέλσον Μαρτίνς στο 73’, ώστε να «κλειδώσουν» το τρίποντο. Η Μπρεστ μείωσε με τον Μεντί στο 77’. Ο Κεϊτά Μπαλντέ στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Με τον Ταβάρες στο 19’ και τον Μπαλντέ στο 48’ η Ντιζόν πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη μέσα στην έδρα της Ρεμς με 2-1 και ξεκόλλησε από τους δύο βαθμούς.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο (28/9)

Λιόν-Ναντ 0-1 (60’ αυτ. Μαρσάλ)
Μπορντό-Παρί Σεν Ζερμέν 0-1
(70′ Νέιμαρ)
Μονακό-Μπρεστ 4-1
(26′ Μπεν Γιεντέρ, 62′ πεν. Σλιμανί, 73′ Ζέλσον Μαρτίνς, 90′ Μπαλντέ – 77′ Μεντί)
Ανζέ-Αμιάν 1-1
(83′ Αλιουί – 13′ Μεντόζα)
Μετς-Τουλούζ 2-2
(5΄Ντιαλό, 90′ πεν. Νιανέ – 87′ Σαϊντ, 90+6′ Κουλούρης)
Ρεμς-Ντιζόν 1-2
(17′ Σαβαλερέν – 19′ Ταβάρες, 48′ Μαμά Μπαλντέ)

Σεντ Ετιέν-Λιόν (22:00)

Εκτός Πινδάρου η Νιόβη Παρισσινού - Τέλος ο ΔΗΣΥ για την πρώην Αναπληρώτρια Κυβερνητική Εκπρόσωπο

Σε διαθεσιμότητα ο Διευθυντής της Υπ.Μεταλλειών - Ζήτησε ανάκληση όλων των αδειών η Παναγιώτου

Βρέθηκαν για ώρες στο σημείο της απόπειρας φόνου οι ανακριτές – Η κατάσταση της υγείας του θύματος

Στον Αρχηγό Αστυνομίας με οδηγίες ΓΕ για ποινική διερεύνηση το πόρισμα για χειραγώγηση αγώνων ποδοσφαίρου

Πέντε νέες κάμερες θα τεθούν σε λειτουργία στη Λεμεσό - Πότε θα αρχίσουν να γράφουν

Υπόθεση Μονής Αββακούμ: Σιωπή από Ιερά Σύνοδο - Τι γίνεται με τα χρονικά περιθώρια της έρευνας

Υποβλήθηκαν οι υποψηφιότητες για Δημάρχους, Αντιδημάρχους και Δημοτικούς Συμβούλους - Όλα όσα έγιναν

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 25 Απριλίου, η υποβολή υποψηφιοτήτων για τις εκλογές ανάδειξης Προέδρων Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Το ThemaOnline σας μετέφερε τη διαδικασία.