Άλμα Παφιακού, νίκες για Ανόρθωση, ΑΕΛ και ΑΕΚ – Η βαθμολογία

ΟKorantina Homes Παφιακός πήρε το σημαντικότερο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Μέσα στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη» και παρά την απραξία 31 ημερών (σ.σ. τελευταίο παιχνίδι στις 20 Δεκεμβρίου 2020) επικράτησε της Ολυμπιάδας Νεαπόλεως  (προερχόταν από τη μεγάλη νίκη επί της Robo Markets AΕΛ) με 3-1 σετ. Η παφιακή ομάδα ξεπέρασε την ομάδα της Νεαπόλεως στη βαθμολογία και ανέβηκε στην 3η θέση. Μάλιστα, το Σάββατο αντιμετωπίζει στις 20:00 σε εξ αναβολής αγώνα της 10ης αγωνιστικής τον Property Gallery Απόλλωνα στη Λεμεσό. Οι πρωτοπόροι Ανόρθωση και Robo Markets ΑΕΛ κέρδισαν Property Gallery Aπόλλων και UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ. Παράλληλα, η ΑΕΚ έκανε αποφασιστική νίκη στην ουρά κερδίζοντας την Ομόνοια με 0-3 σετ στο Κλειστό «Νεάπολη – Επιστροφή».

Kράτησε έδρα και 3η θέση

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.3-1 (25-23,25-19,23-25,25-19)

Τη σημαντικότερη νίκη της 11ης αγωνιστικής πέτυχε στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη» ο Korantina Homes Παφιακός που επικράτησε μετά από 120’ της Ολυμπιάδας Νεαπόλεως  με 3-1 σετ και την ξεπέρασε ένα βαθμό. Μάλιστα, η ομάδα της Πάφου έχει ένα αγώνα λιγότερο (σ.σ. αντιμετωπίζει το Σάββατο τον Property Gallery Απόλλων). Η Ολυμπιάδα πήγε στην Πάφο για να κερδίσει ένα κομβικό αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε 4η.

Τρομερό ξεκίνημα για τον Korantina Homes Παφιακό που προηγήθηκε 08-02 και 11-06 βάζοντας βάσεις νίκης στο πρώτο σετ. Όμως η Ολυμπιάδα αντέδρασε και ισοφάρισε 16-16 με το σετ να γίνεται ντέρμπι μέχρι τέλους και την παφιακή ομάδα να κερδίζει 25-23 σε 34’.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν, με την ομάδα του Κωνσταντινίδη να προηγείται 13-11 και να κερδίζει τελικά 25-19 σε 28΄’ και με το 2-0 να εξασφαλίζει πολύ γερό προβάδισμα.

Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη ανατροπή από την ομάδα του Γιάννη Γιαπάνη. Ο Korantina Homes Παφιακός προηγήθηκε με 11-05 δείχνοντας ότι θα «καθάριζε». Ωστόσο, η Ολυμπιάδα με βοήθεια και από τον πάγκο έφερε τα πάνω- κάτω αφού αρχικά ισοφάρισε 16-16 προηγήθηκε στο σκορ και έκλεισε το καλύτερο σετ του αγώνα με 23-25 σε 30’ μειώνοντας το σκορ σε 2-1.

Η ομάδα του Κωνσταντινίδη μπήκε με ένταση στο τέταρτο σετ και αρχικά προηγήθηκε 09-05. Το προβάδισμα σε ένα καθοριστικό σημείο έδωσε ψυχολογία στην ομάδα της Πάφου που πέτυχε νταμπλ – σκορ 14-07, αναγκάζοντας τον κόουτς Γιαπάνη να ζητήσει τάϊμ – άουτ. Οι οδηγίες από τον πάγκο βελτίωσαν την εικόνα της προσφυγικής ομάδας  που αντέδρασε και μείωσε σε 16-12. Η ομάδα της Πάφου κρατούσε «γερά» το σετ και βρέθηκε στο +5 22-17 και μετατράπηκε σε φαβορί για να πάρει σετ και νίκη. Τελικά, η ομάδα της Πάφου (πέρασε εκτός και η De Souza Μelo και πέρασε στη θέση της η Tilley) πήρε το σετ με 25-19 σε 28’  και τον αγώνα με 3-1 σετ.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ): Κωνσταντίνου, Da Silva, Βatista, De Souza, Θεοτή, Ιορδάνους – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Τilley.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ.ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Juric, Cudworth, Μανίταρου, Hudima, Λεωνίδου, Simanowski – Λίμπερο – Μαραγκού. – Αλλαγές: Σιακίδου – Παπακυριακού.

Πειστική νίκη από Ανόρθωση

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 3-0 (25-18,, 25-10, 25-14)

Παίζονας εξαιρετικό βόλεϊ κυρίως στο τρίτο σετ η Ανόρθωση με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την άνοδό της στην πρώτη θέση την περασμένη Τρίτη κέρδισε σε ένα από τα παραδοσιακά ντέρμπι του πρωταθλήματός μας τον Property Gallery Απόλλων με 3-0 σετ και έμεινε στην κορυφή. Η Ανόρθωση ήταν εντυπωσιακή σε κάποια σημεία και πήρε με πειστικό τρόπο το τρίποντο. Ο Property Gallery Απόλλων στα δυο πρώτα σετ έβαλε δύσκολα μέχρι ενός σημείου στην «Μεγάλη Κυρία» αλλά δεν άντεξε και παρέμεινε 5ος.  Ο αγώνας είχε διάρκεια 71’.

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μέσα του σετ 12-10. Η Ανόρθωση ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να ξεφύγει 20-15 για να κερδίσει 25-18 σε 23’ και να προηγηθεί 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωση εξασφάλισε διαφορά νίκης στα τελευταία στάδια, αφού οι «γαλάζιες» ήταν πιεστικές και πολύ κοντά στο σκορ 14-11. Όταν η Ανόρθωση ανέβηκε το σετ κατέληξε εύκολα για τις Βαρωσιώτισες 25-20 σε 26’ αφού προηγήθηκαν και 20-14 και έτσι έγινε το 2-0.

Εντυπωσιακή ήταν η Ανόρθωση στο τρίτο σετ και ξέφυγε 13-03 τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Η Λεμεσιανή ομάδα προσπάθησε, αλλά η Ανόρθωση κέρδισε με 25-14 σε 22’

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(AL. BOSCOVIC): Taylor, Βratunhina, Σταυρινίδου, Caetano,Βασιλείου, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSEV): Shaidullina, Πέτρου Ε. Saini, Πέτρου Ελ., Jenkins, Λάμπρου – Λίμπερο 1: Χριστοφόρου, Λίμπερο 2: Ζακχαίου. – Αλλαγές: Μιχαήλ.

Πολύ εύκολα η Robo Markets ΑΕΛ

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-0 (25-07, 25-17, 25-18)

Παίζοντας πάρα πολύ καλό βόλεϊ και κυρίως με πλήρη σοβαρότητα η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου στο Κλειστό «Νίκος Σολωμονίδης» με 3-0 σετ και έμεινε στη 2η θέση. Κέρδος για την ομάδα του Μασιά η χρησιμοποίηση πολλών νεαρών παικτριών. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου που έκανε καλή προσπάθεια μετά το πρώτο σετ δέχθηκε την ήττα και έμεινε στην 7η θέση. Ο αγώνας κράτησε 62’.

Αποτελεσματική η Robo Markets ΑΕΛ δεν άφησε περιθώρια στο φιλότιμο UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου. Στο πρώτο σετ οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν με 25-07 σε 16’. Στο δεύτερο σετ ο κ. Μασιάς είδε στον πάγκο του βάζοντας τις νεαρές Κατσουνωτού και Οικονομίδου με το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου να είναι κάπως ανταγωνιστικό, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε με 25-17 σε 23’

Στο τρίτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ δεν έπεσε… στην παγίδα της χαλαρότητας και ολοκλήρωσε τον αγώνα με άλλο ένα νικηφόρο σετ με 25-18 σε 23’.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):de Souza Moreira, Dudnikova, Πεχλιβάνη, Stediile, Παύλου, – Λίμπερο 1: Στεφανίδη – Gryban, Λίμπερο 2: Κοκκή –Aλλαγές: Κατσουνωτού, Οικονομίδου, Θεοδοσίου.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Χρίστου, Jojic, Zυμαράκη,Ευσταθίου, Λουκά, Μιχαήλ – Λίμπερο: Παπαδοπούλου – Αλλαγές: Κάρυου, Όθωνος.

Απομακρύνθηκε από την «επικίνδυνη ζώνη»

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΕΚ 0-3 (14-25, 14-25, 13-25)

Απομακρύνθηκε στο παρόν στάδιο από την «καυτή ζώνη» του υποβιβασμού η ΑΕΚ. Την Τρίτη κέρδισε στο ντέρμπι της ουράς την Ομόνοια με 0-3 σετ και με 09 βαθμούς έχει διαφορά ασφαλείας επτά πόντων από την 8η αντίπαλό της. Το παιχνίδι είχε το δικό του ενδιαφέρον, αλλά οι Λαρνακείς είχαν τον τρόπο να ξεφεύγουν και να επικρατούν στα τρία σετ. Η Ομόνοια μετά τη νίκη επί του UCLan ΘΟΙ Αυγόρου αντιμετώπισε την ΑΕΚ στο Κλειστό «Νεάπολη – Επιστροφή» που χρησιμοποίησε ως έδρα αυτή τη φορά, αλλά δεν είχε διάρκεια.

Μετά το αρχικό 08-07 για την Ομόνοια, η ΑΕΚ ήταν ανώτερη και επιβλήθηκε εύκολα στο πρώτο σετ 14-25 σε 22’. Το ίδιο πάνω – κάτω σκηνικό και στο δεύτερο σετ με την ΑΕΚ να προηγείται 08-15 και να κερδίζει εκ νέου 14-25 σε 24’ και να αυξάνει σε 0-2 το προβάδισμά της.

Στο τρίτο σετ οι «κιτρινοπράσινες» του Χρ. Αμύρωτου βρέθηκαν στην πρωτοπορία με 08-11, την οποία αύξησαν σε 11-16 και με σερί 02-09 κέρδισαν με 13-25 σε 18’ γράφοντας το 0-3 σε 62’.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Ν. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ): Κωνσταντίνου, Μαργιόλα, Popolitova, Κλατσιά, Macklasky, Παπασάββα – Λίμπερο: Τσίρακου – Αλλαγές: Φότσιου.

ΑΕΚ (ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ): Scott, Β. Χαραλάμπους, Στυλιανού Ν., Δημητρίου,Slankamerac, Iωάννου – Αλλαγές: Στεφάνου – Λίμπερο: Mοσφιλιώτη.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (11Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μετά τους αγώνες της Τρίτης 21 Ιανουαρίου 2020 και την ολοκλήρωση της 11ης αγωνιστικής,(εκκρεμεί ο αγώνας της 10ης αγωνιστικής μεταξύ Property Gallery Απόλλων – Korantina Homes Παφιακός το Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2020 στις 20:00) η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

Χειροπέδες σε 31χρονο για έκρηξη σε υποστατικό στον Πρωταρά

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Εκλογές 2024: Τα μηνύματα του εκλογικού σώματος και η χαλαρή ψήφος

Χάρης Βαρθακούρης: «Απέρριπτα όλους τους στίχους που έφερνε ο πατέρας μου»

LIVE: «Το Ιράν δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ» - Ρίχνουν τους τόνους Τεχεράνη και Τελ Αβίβ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις