Επέστρεψε στις νίκες (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Στις νίκες επέστρεψε η Ομόνοια κερδίζοντας στην CBF Arena την ΕΚΑ ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Νταβίντ Νίκολς με 25 πόντους (4 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

H Oμόνοια έκανε δυνατό ξεκίνημα στο παιχνίδι και στο 2′ πήρε προβάδισμα 13 πόντων (13-0), ενώ κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό μέχρι το 9′ (21-12). Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου η ΑΕΛ μείωσε σε 23-15.

Το σερί των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, έτσι πλησίασαν στους πέντε πόντους (23-18), όμως το καλάθι του Νίκολς στο 11′ έδωσε το έναυσμα στους γηπεδούχους για να διευρύνουν ξανά το υπέρ τους αποτέλεσμα που στο 16′ ήταν στο 31-18. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται με διαφορά 10 πόντων (38-28).

Η ομάδα της Λευκωσίας στο τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε να οδηγεί το σκορ, ξεφεύγοντας μάλιστα στο σκορ και στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 20 πόντους (66-46). Η επικράτηση των «πρασίνων», που πήραν το πέμπτο ροζ φύλλο τους, επισφραγίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με την ψαλίδα του σκορ να ανοίγει και να φθάνει στους 31 πόντους (89-58).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 38-28, 66-46, 89-58

Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης)

Μπριτ 21 (1), Νίκολς 25, Μάρκου 4 (1), Κάμπελ 16 (4), Κάφι 10, Γεωργακούδης, Καραμπατάκης 2, Στυλιανού 3 (1), Τρετιάκοβ 5 (1), Κιρκ 3

ΕΚΑ ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας)

Γουόλκερ 17 (4), Χικς 4 (1), Δημακόπουλος 6, Μονιάτης 3 (1), Χάρπερ 8, Χάμιλτον 9 (1), Πασιαλής 7 (1), Γρίβας, Εύζωνας 2, Πιττάκας 2

** Bρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

*** Πατήστε εδώ για να δείτε περισσότερες φωτογραφίες από τον αγώνα ***

Ανάλυση - Επίθεση Ισραήλ: Τι να περιμένουμε μετά το χτύπημα - Το Ιράν ενεργοποίησε συστήματα αεράμυνας

Στη Μέση Ανατολή και στις σχέσεις Ισραήλ και Ιράν είναι στραμμένα τα βλέμματα της διεθνούς κοινότητας για ακόμη μία φορά μετά το χτύπημα στο έδαφος της Τεχεράνης που αποδίδεται στο Τελ Αβίβ.