Επέστρεψε στις νίκες ο Κεραυνός (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ – ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ)

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα ο Κεραυνός Στροβόλου, αφού επικράτησε της Ομόνοιας με 73-61 για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ομάδα του Στροβόλου έφτασε τις 15 νίκες σε 16 αγώνες και κρατάει την διαφορά από την δεύτερη Πετρολίνα ΑΕΚ.

Αντίθετα, η Ομόνοια σημείωσε την 11η ήττα της και παραμένει στην 7η θέση της βαθμολογίας.

ACS MVP of the Game, ήταν ο Νίκος Στυλιανού με 19 πόντους και 5 τρίποντα!

Ισορροπημένα ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι, με την Ομόνοια να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα στα μισά της πρώτης περιόδου (10-11).

Το επόμενο τρίλεπτο ήταν άκαρπο, αφού καμία ομάδα δεν κατόρθωσε να σκοράρει. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο (14-14).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, με τον Κεραυνό να έχει ένα προβάδισμα τριών πόντων στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου (23-20).

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο τελευταίο μισό του πρώτο ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 14 πόντους (41-27).

Ο Κεραυνός μπήκε δυνατά στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και άνοιξε την διαφορά στους 16 πόντους, που την διατήρησε μέχρι τα μισά της (50-34).

Η Ομόνοια προσπάθησε να συμμαζέψει την διαφορά, όμως ο Κεραυνός έβρισκε τις λύσεις, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με τη διαφορά στους 15 πόντους (57-42).

Η Ομόνοια μπήκε με διάθεση να επιστρέψει στο παιχνίδι, κράτησε τον Κεραυνό άποντο στα πρώτα πέντε λεπτά και μείωσε στους 5 πόντους (57-52).

Ο Κεραυνός βρήκε τον καλό του εαυτό στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και έφτασε τελικά στη νίκη με 73-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 41-27, 57-42, 73-61.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Όντομ 13, Χάγκινς 7 (1), Στυλιανού 19 (5), Ρόρι 11, Ο’Μπράιεν 6, Γκραντ 15, Κινγκ 2, Θεοχαρίδης, Κορωνίδης.

Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης): Μπριτ 13 (1), Νίκολς 24, Μάρκου 2, Κάμπελ 10 (2), Τσάφι 10, Τρετιακόβ 2, Κερκ.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα…

Πηγή: cbf.basketball

Παράνομα φωτοβολταϊκά: Προς διερεύνηση δύο περιπτώσεις - Πώς επηρεάζουν το δίκτυο της ΑΗΚ

Πόσα παιδιά γεννήθηκαν στην ΕΕ το 2022; - Η χώρα με την ψηλότερη γονιμότητα και η θέση της Κύπρου

Συναγερμός στις Αρχές: Έκρηξη σε γκαράζ οικίας σήκωσε στο «πόδι» περιοχή στη Λευκωσία - Ζημιές σε ένα όχημα

Πασαλιμάνι: Βίντεο ντοκουμέντο λίγα λεπτά μετά την κατάρρευση του κτιρίου - Το φορτηγό που σκοτώθηκε ο αστυνομικός

Ακομπλεξάριστη η Δέσποινα Βανδή: Το βίντεο στο TikΤοκ – Έτσι είναι όταν ξυπνάει

Το μεταναστευτικό αλλάζει την ατζέντα των κομμάτων - Οι προτεραιότητες των πολιτών ενόψει Ευρωεκλογών

Το μεταναστευτικό βρίσκεται πλέον στην προμετωπίδα της προεκλογικής εκστρατείας των κομμάτων ενόψει ευρωεκλογών, ιδιαίτερα στην Κύπρο όπου το τελευταίο διάστημα οι ροές μεταναστών από τον Λίβανο προς τα παράλια της χώρας μας, αυξάνονται δραματικά. Ούτε οι προσπάθειες της κυβέρνησης έφεραν αποτέλεσμα, ούτε υπάρχει θέληση από την Ευρώπη για επαναξιολόγηση περιοχών στη Συρία  ως ασφαλείς, προκειμένου να καταστεί δυνατός ο επαναπατρισμός ατόμων από τη Συρία.