Συνέτριψε την ΑΕΛ ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ – ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ)

Την εντός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο Στάδιο, όπου στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, επικράτησε της ΕΚΑ ΑΕΛ με 96-67.

Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Τζάρβις Γκάρετ ο οποίος σημείωσε 21 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ που κατάφερε έως το 7’ να προηγηθεί με 21-4. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους.

Η λήξη της περιόδου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 29-16. Μέχρι τα μισά της β’ περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους 17 πόντους (44-27).

Στο ημίχρονο το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου διατήρησε το προβάδισμα του, με σκορ να πηγαίνει στο 58-42.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν την ομάδα της Λεμεσού, με αποτέλεσμα στα μισά της τρίτης περιόδου η διαφορά να φτάσει τους 27 πόντους (74-47).

Μέχρι το τέλος της περιόδου η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, στους 30, πριν κλείσει και πάλι η ΑΕΛ στους 27 με τη λήξη της (86-59).

Όλα είχαν κριθεί στο παιχνίδι, έτσι στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες χαλάρωσαν, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν μόλις 6 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά (88-63). Έτσι φτάσαμε στο τελικό 96-67

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 58-42, 86-59, 96-67.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Χάμιλτον 13 (2), Γκάρετ 21 (3), Λοϊζίδης 10, Φράιντεϊ 15 (2), Κάφι 21 (3), Γιανναράς 7, Κωνσταντίνου 2, Κοιλαράς, Παναγιώτου, Κούνας 7 (1), Παπαμιχαήλ.

ΕΚΑ ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας): Γουόκερ 9 (1), Χάμιλτον 11 (1), Δημακόπουλος 6, Χάρπερ 21 (5), Πιττάκας 8 (2), Πασιαλής 2, Χικς 8 (2), Δανιήλ 2, Μονιάτης, Χριστοφή, Εύζωνας.