Μέσα σε 8 λεπτά 3 γκολ και… προβάδισμα με Χάλαντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Με τον Έρλινγκ Χάλαντ να σκοράρει ακόμα δύο τέρματα, φτάνοντας τα 11 σε 8 συμμετοχές, η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε με 2-1 την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Signal Iduna Park», παίρνοντας μικρό προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού στο Παρίσι

CHAMPIONS LEAGUE – ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ – ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: 2-1

Γήπεδο: Signal Iduna Park – Dortmund

Με τον Έρλινγκ Χάλαντ να σκοράρει ακόμα δύο τέρματα, φτάνοντας τα 11 σε 8 συμμετοχές, η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε με 2-1 την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Signal Iduna Park», παίρνοντας μικρό προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού στο Παρίσι. Στο πρώτο ημίχρονο η Παρί ήταν αποκομμένη καθώς δυσκολευόταν στη μεταφορά της μπάλας από την άμυνα στην επίθεση, με τους Βεστφαλούς να έχουν το πάνω χέρι χωρίς όμως να μπορέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά. Στο δεύτερο μέρος η Ντόρτμουντ ήταν και πάλι ανώτερη, άνοιξε το σκορ αλλά τα αμυντικά της προβλήματα έδωσαν την ευκαιρία στους Παριζιάνους να φέρουν το ματς στα ίσα. Τελικά τη λύση έδωσε ο απίθανος για ακόμα ένα παιχνίδι, Έρλινγκ Χάλαντ που με τρομερό σουτ έκανε το 2-1, δίνοντας μικρό προβάδισμα στην ομάδα του Λουσιάν Φαβρ.

Η Παρί είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 11′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νεϊμάρ που πέρασε ελάχιστα έξω. Τρία λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Σάντσο να διανύει σχέδιον όλο το γήπεδο με την μπάλα στα πόδια αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν κακό, σε αντίθεση με το 27′ που το πλασέ του Άγγλου ήταν εξαιρετικό αλλά ο Νάβας απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 35′ νέα καλή στιγμή για τους Βεστφαλούς με τον Σάντσο να περνά ωραία για τον Χάλαντ που πάτησε περιοχή και σούταρε από πλάγια θέση στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 50′ με τον Χάλαντ να κλέβει από τον Κιμπεμπέ και να πατά περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει και ο Τιάγκο Σίλβα τον έκοψε τελευταία στιγμή. Στο 65′ η Παρί απείλησε με τον Εμπαπέ να σουτάρει από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και τον Μπίρκι ν’ αποκρούει εύκολα, ενώ ένα λεπτό αργότερα Ντι Μαρία, Νεϊμάρ και Εμπαπέ έκρυψαν την μπάλα με τον τελευταίο να σουτάρει και πάλι από πλάγια θέση, αλλά ο Μπίρκι είπε ξανά »όχι». Στο 69′ οι Βεστφαλοί βγήκαν εξαιρετικά στην επίθεση με την μπάλα να περνά από πέντε παίκτες πριν ο Χακίμι γυρίσει από δεξιά για τον Γκερέιρο που σούταρε, ο Νάβας απέκρουσε αλλά ο Χάλαντ πήρε το ριμπάουντ κάνοντας από κοντά το 1-0. Στο 75′ η Παρί έφερε το ματς στα ίσα με τον Εμπαπέ να κάνει καταπληκτική ενέργεια παίρνοντας δύο παίκτες και γύρισμα για τον Νεϊμάρ που από κοντά έκανε το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Ρέινα να περνά ωραία για τον Χάλαντ που με απίθανο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 2-1. Στο 81′ οι Παριζιάνοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Νεϊμάρ να εκμεταλλεύεται την ασυνεννοησία Χούμελς-Ζαγκαντού και να σουτάρει στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Τιάγκο Σίλβα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Χούμελς, Ζαγκαντού, Χακίμι, Τσαν, Βίτσελ, Γκερέιρο, Σάντσο (90′ Σμέλτσερ), Αζάρ (67′ Ρέινα), Χάλαντ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Μενιέ, Κιμπεμπέ, Τιάγκο Σίλβα, Κουρζαβά, Βεράτι, Μαρκίνιος, Ιντρίσα Γκέιγ, Ντι Μαρία (77′ Σαράμπια), Νεϊμάρ, Εμπαπέ

Εκτός Πινδάρου η Νιόβη Παρισσινού - Τέλος ο ΔΗΣΥ για την πρώην Αναπληρώτρια Κυβερνητική Εκπρόσωπο

Σε διαθεσιμότητα ο Διευθυντής της Υπ.Μεταλλειών - Ζήτησε ανάκληση όλων των αδειών η Παναγιώτου

Βρέθηκαν για ώρες στο σημείο της απόπειρας φόνου οι ανακριτές – Η κατάσταση της υγείας του θύματος

Στον Αρχηγό Αστυνομίας με οδηγίες ΓΕ για ποινική διερεύνηση το πόρισμα για χειραγώγηση αγώνων ποδοσφαίρου

Πέντε νέες κάμερες θα τεθούν σε λειτουργία στη Λεμεσό - Πότε θα αρχίσουν να γράφουν

Υπόθεση Μονής Αββακούμ: Σιωπή από Ιερά Σύνοδο - Τι γίνεται με τα χρονικά περιθώρια της έρευνας

Υποβλήθηκαν οι υποψηφιότητες για Δημάρχους, Αντιδημάρχους και Δημοτικούς Συμβούλους - Όλα όσα έγιναν

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 25 Απριλίου, η υποβολή υποψηφιοτήτων για τις εκλογές ανάδειξης Προέδρων Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Το ThemaOnline σας μετέφερε τη διαδικασία.