Τρία στα τρία για την ΕΝΠ του Μιχάλη Κακιούζη! (ΒΙΝΤΕΟ – ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ)

Την αήττητη πορεία της συνέχισε η Remedica ΕΝΠ, επικρατώντας με 92-75 του ΑΠΟΠ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τάιτους Ρόμπινσονμε 29 πόντους (17 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ο αγώνας ξεκίνησε με δύο τρίποντα, ένα για κάθε ομάδα. Πρώτα ο Ίνγκραμ για την Ένωση και έπειτα ο Πίγκραμ για τον ΑΠΟΠ, με τους «βυσσινί»στη συνέχεια να φτιάχνουν σερί οκτώ πόντων και να προηγούνται με 11-3 στο 5′.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν έμειναν πίσω στο σκορ και στο 9′ με το δίποντο του Γουάλεϊ ισοφάρισαν σε 13-13, ενώ η διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μόλις στον έναν πόντο (19-18) υπέρ των «βυσσινί».

Στο 12′ η Ένωση είχε προβάδισμα έξι πόντων (25-19), όμως με το τρίποντο του Πίγκραμ ξεκίνησε ένα σερί 12 πόντων για τον ΑΠΟΠ και στο 15′ η ομάδα της Πάφου ήταν μπροστά με την ίδια διαφορά (25-31).

Στο 17′ η Ένωση με βολή του Στάκι έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα (35-35), ενώ ο ίδιος καλαθοσφαιριστές με πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, έβαλε μπροστά την ομάδα του με 44-40.

Μέχρι το 24′ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (51-47), με τους γηπεδούχους με το λέι απ του Ρόμπινσον να ξεκινούν σερί 13 πόντων και μέχρι το 27′ άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους 17 πόντους (64-47), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου ήταν μπροστά με 66-51.

Η Ένωση διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με νίκη 92-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 44-40, 66-51, 92-75.

Remedica ΕΝΠ (Μιχάλης Κακιούζης): Κουμής 10, Στάκι 21 (4), Σολωμού 3, Ίνγκραμ 26 (4), Ρόμπινσον 29, Αντωνίου, Νικολέττος, Χαραλάμπους 1, Ανδρέου, Ζαρτήλας, Παπαδόπουλος, Πυρίλλης 2.

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Ουάσινγκτον 11, Πασιαλής 28 (1), Κωστή, Γουάλεϊ 11 (1), Πίγκραμ 20 (3), Σταύρου 1, Γρίβας 4, Ξενοφώντος, Πολεμίτης.

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

Πηγή: cbf.basketball

The post Τρία στα τρία για την ΕΝΠ του Μιχάλη Κακιούζη! (ΒΙΝΤΕΟ – ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ) appeared first on Thema Sports.

Ανάλυση - Επίθεση Ισραήλ: Τι να περιμένουμε μετά το χτύπημα - Το Ιράν ενεργοποίησε συστήματα αεράμυνας

Στη Μέση Ανατολή και στις σχέσεις Ισραήλ και Ιράν είναι στραμμένα τα βλέμματα της διεθνούς κοινότητας για ακόμη μία φορά μετά το χτύπημα στο έδαφος της Τεχεράνης που αποδίδεται στο Τελ Αβίβ.