Την βρίσκει ο Απόλλωνας με ΑΠΟΠ! «Διπλό» στην Πάφο…

Την δεύτερη του φετινή νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Πάφο, επικρατώντας του ΑΠΟΠ με 82-76, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

H ομάδα της Λεμεσού είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τον ΑΠΟΠ να είναι συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ, το οποίο στο 37:30 ήταν στο 72-71 υπέρ του Απόλλωνα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Στέφανος Ηλιάδης με 21 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Με τέσσερις πόντους από τους Φίλερ και Τέρμαν μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας (4-0). Μέχρι το 2:20 το σκορ ήταν στο 6-3, με τον ΑΠΟΠ να σημειώνει στην συνέχεια πέντε πόντους (τρεις ο Αρτίνο, δύο ο Γουότερς) και να προηγείται με 8-6 μέχρι το 3:15, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με άλλους πέντε πόντους (τρεις ο Φίλερ, δύο ο Τέρμαν) και να προηγηθούν με 11-8 στο 5’. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό ο ΑΠΟΠ ισοφάρισε με δύο πόντους του Αρτίνο και ένα του Μίλλικεν (11-11) για να ακολουθήσουν άλλοι πέντε πόντοι για τον Απόλλωνα (από δύο οι Σ. Ηλιάδης-Τέρμαν, ένα ο Παντούρης), με το σκορ να πηγαίνει στο 16-11.

Καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας που στο 11’ προηγήθηκε με επτά πόντους διαφορά (20-13), με τον ΑΠΟΠ να απαντάει με τρίποντο του Γουότερς και δύο πόντους του Άμπραμς έως το 12’. Μέχρι το 14’ οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τρεις την διαφορά (23-20)  με τον Απόλλωνα να σημειώνει εννέα σερί πόντους (δύο τρίποντα ο Στέφανος Ηλιάδης, τρεις πόντους ο Φίλερ) και να φέρνει το σκορ στο 32-20. Έως το 18’ ο ΑΠΟΠ μείωσε στους επτά την διαφορά (34-27) ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 40-30.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στην Γ’ περίοδο, με το σκορ να είναι στο 43-34 στο 21:30. Στο επόμενο τρίλεπτο ο ΑΠΟΠ μείωσε στους έξι την διαφορά (46-40), με τον Απόλλωνα να αυξάνει την διαφορά ξανά στους δέκα στα μισά της περιόδου, όπου το σκορ ήταν στο 53-43. Στην συνέχεια είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το σκορ να πηγαίνει στο 61-51 στο 28’. Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 64-54 υπέρ του Απόλλωνα.

Μέχρι το 32:15 ο Απόλλωνας αύξησε την διαφορά στους δεκατρείς πόντους (69-56), με τον ΑΠΟΠ να καταφέρνει μέχρι το 35’ να μειώνει την διαφορά στους επτά (72-65). Στα επόμενα δυόμιση λεπτά οι γηπεδούχοι σημείωσαν ακόμα έξι πόντους (τέσσερις ο Γουότερς, δύο ο Άμπραμς), φέρνοντας το σκορ στο 72-71. Ο Απόλλωνας αντέδρασε και πέτυχε οκτώ πόντους στην συνέχεια (πέντε ο Παντούρης, τρεις ο Φίλερ) φέρνοντας το σκορ στο 80-71. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Απόλλωνας έφυγε με την νίκη με 82-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 30-40, 54-64, 76-82

ΑΠΟΠ Πάφου (Αντώνης Δημητρίου)

Πάπε 6, Άμπραμς 9, Αρτίνο 20 (1), Λομόμπα 2, Μίλλικεν 24 (5), Γουότερς 13 (1), Α. Δημητρίου, Χ. Δημητρίου 2, Στυλιανού, Γρίβας.

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου)

Μπλάκμον 5 (1), Φίλερ 22 (3), Τέρμαν 6, Μαντοβάνης 6, Σ. Ηλιάδης 21 (5), Σάμουελς 9, Άγγονας, Παντούρης 13 (1), Τομπάζος.

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

Απόπειρα φόνου στην Ανθούπολη: Σύλληψη νέου υπόπτου στη Λάρνακα - Ισχυρή αστυνομική δύναμη στο σημείο - Δείτε φωτογραφία

Νέα σύλληψη σημειώθηκε σύμφωνα με πληροφορίες του ThemaOnline σήμερα το απόγευμα αναφορικά με την απόπειρα φόνου στην Ανθούπολη.