Προκρίθηκε η Ομόνοια στον τελικό, περιμένει αντίπαλο

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-0 (25-15, 25-16, 25-16)

Η Ομόνοια κυριάρχησε και στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας και κέρδισε την Παρασκευή 20 Απριλίου 2018 στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» την Ανόρθωση με 3-0 σετ. Οι «πράσινοι» πέρασαν με δεύτερη νίκη 3-0 και στοχεύουν να κλείσουν τη χρονιά με ένα τίτλο. Τον αντίπαλό τους θα τον μάθουν μετά τον επαναληπτικό Green Air Παφιακός – ΑΠΟΕΛ που είναι ορισμένος τη Δευτέρα 23 Απριλίου 2018 στη Σάλα «Αφροδίτη». Για την Ανόρθωση ο δεύτερος ημιτελικός σηματοδότησε το τέλος της πετοσφαιρικής σεζόν 2017-18.

Καλύτερα μπήκε η Ομόνοια στον αγώνα και διατηρούσε μικρό προβάδισμα στο σκορ (03-1, 05-03) για να οδηγηθούν οι δυο ομάδες στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ με τους «πράσινους» να προηγούνται 08-05.Με την επανέναρξη του αγώνα οι «πράσινοι» εξακολουθούσαν να διατηρούν το προβάδισμα παρά την πολύ καλή προσπάθεια της Ανόρθωσης 13-11. Η Ομόνοια διατηρούσε πάντοτε ένα μικρό προβάδισμα 17-14 και ξέφυγε 21-15 σε ένα καθοριστικό σημείο του σετ για να επιβληθεί σε 24 λεπτά 25-15 και να γίνει το 1-0 σετ. – Διακύμανση 08-05, 16-14,21-15,25-15.

Η Ανόρθωση μπήκε μάλλον καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 02-03. Άμεση όμως ήταν η απάντηση των «πρασίνων» που πέρασαν μπροστά 07-06 κάνοντας ένα μικρό σερί. Οι «πράσινοι» παίζοντας πιο απελευθερωμένα προηγήθηκαν 11-08. Οι παίκτες του Γ. Καλματζίδη δεν σταμάτησαν και ξέφυγαν 16-09 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ. Οι «κυανόλευκοι» στο στάδιο αυτό προσπαθούσαν, αλλά δεν έβρισκαν καθόλου λύσεις. Οι «πράσινοι» δεν δυσκολεύτηκαν να ξεφύγουν και άλλο στο σκορ 20-12 για να καθαρίσουν την πρόκριση στον Τελικό αφού κέρδισαν με 25-16 σε 26 λεπτά. και διαμόρφωσαν το 2-0 σετ. – Διακύμανση: 08-06, 16-09, 21-12, 25-16.

Άνετη η Ομόνοια μετά την πρόκριση σε ένα ακόμα Τελικό Κυπέλλου μπήκε με καλή ψυχολογία στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 08-04. Η Ανόρθωση προσπάθησε να μείνει στον αγώνα αλλά οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι 14-10. Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στη συνέχεια αφού η διαφορά παρέμεινε 17-13. Η Ομόνοια ανέβασε και άλλο τις στροφές για να αυξήσει σε 21-15 και με σερί 04-01 να κερδίσει 25-16 και τον αγώνα 3-0 σε 1 ώρα και 15 λεπτά. – Διακύμανση: 08-04, 16-13,21-15,25-16.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ): Μπέγκρει,Σιντιμπέ, Προδρόμου, Φιλάρντι, Αχ, Πετρακκιδης, Αλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

AΝΟΡΘΩΣΗ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Σπύρου, Μπαλχερίνι,Κνέζεβιτς, Σόρενσεν, Κολάς, Στρουγκάρεβιτς – Λίμπερο: Κοντός. – Aλλαγές: Γκράμμεσφορντ.

Απόπειρα φόνου στην Ανθούπολη: Για άλλες 8 μέρες στο κελί οι 6 συλληφθέντες - Σήμερα η απόφαση για τους άλλους 3

Συνελήφθησαν Ουκρανοί αξιωματούχοι - Κατηγορούνται ότι σχεδίαζαν να δολοφονήσουν τον Ζελένσκι

Δημοτικός σύμβουλος και Δήμαρχος κατήγγειλαν ο ένας τον άλλον για σωματική επίθεση – Μελετούν κλειστά κυκλώματα για καταθέσεις

Δημοτικό Λιβαδιών: 10χρονος ανάμεσα στα άτομα που προκάλεσαν ζημιές - «Υπήρχε φρουρός στο σχολείο»