Το… καθάρισε νωρίς ο Κεραυνός επί της ΕΘΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ – ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ)

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι για την 5η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της ΕΘΑ Έγκωμης με 81-68, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (10/11) στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο. Οι «ερυθροκίτρινοι» ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κυριάρχησαν στο παρκέ, διατηρώντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Η ΕΘΑ παρουσιάστηκε βελτιωμένη στην τέταρτη περίοδο και μείωσε στο σκορ. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μο Αμπουκάρ με 19 πόντους (2 τρίποντα, 1 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με το σκορ να πηγαίνει στο 6-6 μέχρι το 3:30. Έπειτα ο Κεραυνός με πέντε σερί πόντους (τρεις ο Ριντ, δύο ο Αμπουκάρ) έφερε το σκορ στο 11-6, ενώ στο 6’ ο Παρκς μείωσε σε 11-8 για την ΕΘΑ.  Στο επόμενο δίλεπτο οι γηπεδούχοι σημείωσαν δεκατρείς πόντους και οδήγησαν το σκορ στο 24-8, ενώ με το τέλος της περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 26-9.

Μέχρι το 13’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 32-11, ενώ μισό λεπτό πιο μετά η ΕΘΑ με τρεις πόντους του Φλέμινγκ και ένα του Παρκς μείωσε σε 32-15. Έως το 15’ το σκορ πήγε στο 36-19, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κεραυνός σημείωσε εννέα πόντους ενώ δέχθηκε τρεις, με το σκορ να πάει στο 45-22. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «ερυθροκίτρινους» να προηγούνται με 49-28.

Με δίποντο του Πυρίλλη ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ (49-30) με τον Κεραυνό να σημειώνει επτά πόντους έως το 23’ (τέσσερις ο Αμπουκάρ, τρίποντο ο Γουίλις) φέρνοντας το σκορ στο 54-30. Δυόμιση λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 60-34, ενώ στο 26:30 στο 64-36. Με την ολοκλήρωση της περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 72-42.

Με δέκα διαδοχικούς πόντους μπήκε στην Δ’ περίοδο η ΕΘΑ (έξι ο Σμιθ, τέσσερις ο Παπάμιχαηλ) μειώνοντας σε 72-52. Μέχρι το 35’ ο Κεραυνός με δύο πόντους του Κεμπ έφερε το σκορ στο 74-52, με την ΕΘΑ να πετυχαίνει άλλους οκτώ διαδοχικούς πόντους έως το 37’ (επτά ο Παρκς, ένα ο Σμιθ) μειώνοντας σε 74-60. Με την ολ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-9, 49-28, 72-42, 81-68