Η Ανόρθωση το ντέρμπι και το απόλυτο – Η Ολυμπιάδα τη «ματσάρα»! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Η Ανόρθωση πήρε άλλο ένα ντέρμπι στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Α΄ Κατηγορίας και με το απόλυτο προηγείται στη βαθμολογία με 15 βαθμούς με πέντε στα πέντε.

Την Τρίτη 13 Νοεμβρίου (σ.σ. κάθε άλλο παρά γρουσούζικη ήταν για την πρωτοπόρο) κέρδισε τον Απόλλωνα με 3-0 σετ.

Οι Λεμεσιανές προσπάθησαν πολύ κυρίως στο δεύτερο σετ, αλλά έχασαν συνεχόμενο ντέρμπι.

Σε ένα ματς που κανείς δεν ήθελε να τελειώσει η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως κέρδισε μετά από δυόμιση ώρες την Αναγέννηση Δερύνειας στη Σάλα Δερύνειας με 3-2 και πήρε σημαντικό δίποντο.

Η Αναγέννηση πήρε βαθμό, αλλά έμεινε χωρίς νίκη για πέμπτο αγώνα.

Ο αγώνας Robo Μarkets ΑΕΛ – ΘΟΙ Αυγόρου θα γίνει σε μεταγενέστερο στάδιο λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της Λεμεσιανής ομάδας.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής την Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2018, η Τεχνοοικία ΑΕΚ κέρδισε στο «Κίτιον» τον «Korantina Homes» Παφιακό με 3-0 και ανέβηκε μόνη πλέον στη δεύτερη θέση με 12 βαθμούς.

Ήταν «Κυρία» σε άλλο ένα ντέρμπι

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΠΟΛΛΩΝ 3-0 (25-19, 25-23, 25-18)

H Aνόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α΄ Κατηγορίας.

Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε τον Απόλλωνα με 3-0 στο Αθλητικό της Κέντρο και με το απόλυτο 5 στα 5 βρίσκεται στην κορυφή με 15 βαθμούς. Ο Απόλλων δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα σε ντέρμπι και έμεινε έξι πόντους πίσω από την κορυφή.

Η Ανόρθωση επικράτησε στο πρώτο σετ 25-19 και προηγήθηκε στο ντέρμπι 1-0. Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν καλύτερη, αλλά οι «Αμαζόνες» διατήρησαν σε υψηλά επίπεδα την απόδοσή τους και ήταν ανταγωνιστικές.

Μεγάλο ματς έγινε στο δεύτερο σετ όπου σχεδόν μετά από 30 λεπτά αγώνα η Ανόρθωση κέρδισε με 25-23 και προηγήθηκε 2-0. Οι δυο ομάδες πάλεψαν στα ίσα και το σετ κρίθηκε σε λεπτές ισορροπίες.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση ήταν καλύτερη και αφού περιόρισε τα λάθη κέρδισε 25-18 και τον αγώνα με 3-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (AΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Ράντονιτς, Καετάνο, Χαραλάμπους, Βασιλείου, Κιγιάκοβα, Σταυρινίδου – Λίμπερο : Δαϋίδ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Λ. ΓΑΪΤΑΝΑΚΗΣ): Δ. Σιμανόφσκι,Ιωαννίδου, Πέρεζ, Μανίταρου,Καριόκα, Αγκουέρο – Λίμπερο: Ζακχαίου – Αλλαγές: Kέστα, Ι. Σιμανόφσκι, Μιχαήλ.

Η «ματσάρα» με τα όλα της πήγε στην Ολυμπιάδα Ν.

ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 2-3 (19-25, 33-31, 25-19, 21-25, 12-15)

«Ματσάρα» με όλη τη σημασία της λέξης έγινε στη Σάλα Δερύνειας όπου η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως κέρδισε με 3-2 την Αναγέννηση Δερύνειας μετά από εκπληκτικό αγώνα που απόλαυσαν οι φίλοι του βόλεϊ και κράτησε δυο ώρες και 30 λεπτά.

Το παιχνίδι τα είχε όλα θέαμα, σασπένς, αλλά και ανατροπές και όποιος κέρδιζε θα ήταν απόλυτα δίκαιο.

Με τη νίκη αυτή η Ολυμπιάδα πήρε ένα σημαντικό δίποντο, αλλά η Αναγέννηση πήρε κέρδος, χάνοντας δυο πολύτιμους βαθμούς μένοντας χωρίς νίκη.

Η Ολυμπιάδα «πάγωσε» τη Δερύνεια κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-19. Οι δυο ομάδες πάλεψαν αλλά η ομάδα του Θ. Κατσιγιάννη στα κρίσιμα σημεία φάνηκε πιο αποτελεσματική.

Δεν τελείωνε με τίποτα το δεύτερο σετ στη Δερύνεια κρατώντας με κομμένη την ανάσα τους θεατές. Μετά από ένα εξαιρετικό σετ που τα είχε όλα η Αναγέννηση κέρδισε στους έξτρα πόντους 33-31, ισοφάρισε σε 1-1 και ανέκτησε ψυχολογία. Η Ολυμπιάδα ήταν εξίσου καλή, αλλά έχασε δυο κρίσιμους πόντους.

Στο τρίτο σετ η Αναγέννηση με ανεβασμένη ψυχολογία, αλλά και τη βοήθεια του κόσμου κατάφερε να ελέγξει το σετ να ξεφύγει στο σκορ κερδίζοντας 25-19. Ως εκ τούτου οι «πράσινες» ανέτρεψαν τα δεδομένα και προηγήθηκαν 2-1 σετ.

Μεγάλο ντέρμπι με πολλές συγκινήσεις έγινε και στο τέταρτο σετ, αλλά αυτή τη φορά χαμογέλασαν οι «μελανόλευκες» που επικράτησαν με 25-21.

Η Αναγέννηση στάθηκε πολύ καλά, αλλά οι παίκτριες της Ολυμπιάδας ήθελαν περισσότερο το σετ και το πήραν. Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι – μπρέικ.

Το τάι – μπρέικ ήταν εξίσου εντυπωσιακό με την Ολυμπιάδα πιο ψύχραιμη να κερδίζει 15-12 σε 14 λεπτά φεύγοντας με δίποντο από τη Δερύνεια, αφήνοντας την Αναγέννηση με την υπερπροσπάθεια.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. Λουκά, Σομπόλ, Φελλά, Σάντσεζ, Γκρίμπαν, Αντωνίου – Λίμπερο: Oικονόμου. – Αλλαγές: Παπαλεοντίου.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Θ. ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ): Γεωργιάδου,Μορόνου, Γκοούντγουορθ, Πέτρου, Χαραλάμπους, Χέρβεϊ. – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χρ. Μαραγκού. – Αλλαγές: Ψιλογένη, Οικονομίδου,Μποζίκου.