Τα φαβορί… δεν ανατράπηκαν στην επικίνδυνη 6η στροφή! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Τα φαβορί δεν την… πάτησαν στην 6η στροφή του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α΄ Κατηγορίας Γυναικών που ολοκληρώθηκε την Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2018.

Η πρωτοπόρος Ανόρθωση κέρδισε άνετα στην Πάφο τον «Korantina Ηomes» Παφιακό συνεχίζοντας αήττητη.

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ πέρασε από τη δύσκολη έδρα της Ολυμπιάδας Ν. κερδίζοντας με 3-0 σετ.

Η Robo Μarkets ΑΕΛ παρά τις δυσκολίες κατάφερε να αντιδράσει και να κερδίσει 3-1 την Αναγέννηση Δερύνειας.

Ο Απόλλων νίκησε στο Αυγόρου το ΘΟΙ με 3-1 και επέστρεψε στις νίκες.

Κέρδισε και «καραδοκεί»

ΣΑΛΑ «ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ 0-3 (16-25, 17-25, 17-25)

Στο κυνήγι της Ανόρθωσης εξακολουθεί να βρίσκεται η Τεχνοοικία ΑΕΚ που πέρασε από τη Λευκωσία και τη Σάλα «Νεάπολη – Επιστροφή» στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής κερδίζοντας την Ολυμπιάδα με 3-0.

Παράλληλα, διέκοψε το σερί της ομάδας του Θ. Καστσιγιάννη που κρατούσε από τη δεύτερη αγωνιστική.

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ ήταν καταφανώς ανώτερη στο πρώτο σετ και δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει 25-16 και να προηγηθεί με 1-0. Η Ολυμπιάδα Ν. υστέρησε αισθητά.

Οι «κιτρινοπράσινες» συνέχισαν με το «πόδι στο γκάζι» και επικράτησαν με 25-17 γράφοντας το 2-0 με την εικόνα του αγώνα να μην διαφοροποιείται.

Η ομάδα του Αλ. Πέτροβιτς ήταν ανώτερη και στο τρίτο σετ κερδίζοντας 25-17 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Θ. ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ): Προκοπίου, Μορόνου, Χέρβεϊ, Πέτρου,Χαραλάμπους, Γκούντγουορθ – Λίμπερο: Kούτα. – Αλλαγές: Μποζίνου, Χαραλαμπίδου.

ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ (AΛ. ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ): Γκόγκιτς, Στρίμερ, Στυλιανού, Λοβ, Αιμ. Δημητρίου, Ιορδάνους – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές:Π. Δημητρίου, Ειρ. Ιωάννου.

Την ήθελε πολύ… και την πήρε

ΣΑΛΑ ΑΕΛ: Robo Markets ΑΕΛ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.3-1 (25-16, 19-25, 25-18, 25-14)

Τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που ήθελε πάρα πολύ κέρδισε η Robo Markets ΑΕΛ που σε ένα πολύ καλό αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α΄ Κατηγορίας κέρδισε την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-1 σετ.

Οι Λεμεσιανές με 7 βαθμούς σε πέντε αγώνες έχουν αγώνα στο χέρι και εάν κερδίσουν το Σάββατο το ΘΟΙ πλησιάζουν την τετράδα.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς έδειξε αντίδραση όταν ισοφαρίστηκε σε 1-1. Η Αναγέννηση δεν εκμεταλλεύτηκε τη συγκυρία της ισοφάρισης και έχασε τον έκτο σερί αγώνα.

Πολύ καλό βόλεϊ έπαιξε στο πρώτο σετ η Robo Μarkets ΑΕΛ και επιβλήθηκε 25-16 απέναντι στην Αναγέννηση που αιφνιδιάστηκε και έχασε το σετ.

Νέα δεδομένα διαμορφώθηκαν στο δεύτερο σετ με την Αναγέννηση να έχει τα ηνία να ξεφεύγει κερδίζοντας 25-19 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Η Robo Markets ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο τρίτο σετ κερδίζοντας 25-18 και ανέκτησε το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Τα δεδομένα που διαμορφώθηκαν βοήθησαν πολύ τις Λεμεσιανές που στο τέταρτο σετ ήταν πολύ καλές κερδίζοντας 25-14 και τον αγώνα με 3-1.

Robo Markets ΑΕΛ (Β. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ): Κωνσταντίνου, Μάγκντιτς, Πεχλιβάνη, Κχαταρασβίλι, Ζελένοβιτς, Παύλου – Στεφάνου. – Αλλαγές: Σιάγα, Σπύρου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (I. KOYMH): Λουκά, Σομπόλ, Φραντζέσκου, Σάντζεζ, Γκρίμπαν, Αντωνίου – Λίμπερο: Οικονόμου. – Αλλαγές: Xατζηθωμά, Νικολάου.

«Κυρίαρχη» και στην Πάφο

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: «Korantina Homes» ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-3 (14-25, 20-25, 19-25)

Κυρίαρχη η Ανόρθωση και στην Πάφο κέρδισε στη Σάλα «Αφροδίτη» τον «Korantina Ηomes» Παφιακό με 3-0 σετ και πέτυχε την 6η συνεχόμενη επιτυχία της που την διατηρεί στην κορυφή. Ο «Korantina Homes» Παφιακός προσπάθησε για το καλύτερο.

Η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του «Korantina Homes» Παφιακού κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-14. Παράλληλα, η «Κυρία» άνοιξε το σκορ.

Ανταγωνιστικό ήταν το δεύτερο σετ με τον «Korantina Homes» Παφιακό να δείχνει καλά στοιχεία, αλλά την Ανόρθωση να επιβάλλεται με 25-20 και να κάνει το 2-0 στην Πάφο.

Στο τρίτο σετ το θέαμα ήταν αρκετά καλό με την Ανόρθωση να κερδίζει 25-19 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Ο κόουτς του «Korantina Homes» Παφιακού έδωσε την ευκαιρία και στις 12 παίκτριές του να αγωνιστούν.

«Korantina Homes» ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Τολεντίνο, Γιωργάλλα, Μίλκα, Χριστοδούλου, Χατζηλαμπρή, Τοάζζι – Λίμπερο: Ρ. Κουππή. – Αλλαγές: Δημητρίου, Νικολάου, Χαραλάμπους, Σάββα.

AΝΟΡΘΩΣΗ (Α. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Bασιλείου, Κιγιάκοβα, Σταυρινίδου, Ράντονιτς, Καετάνο, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Κακουρή, Σιακίδου.

Eπέστρεψε στις νίκες και στην 3η θέση

TΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: ΘΟΙ ΑΥΓ. – ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3 (17-25, 19-25, 25-22, 11-25)

Στην τρίτη θέση με 12 βαθμούς μετά από δυο σερί ήττες επέστρεψε ο Απόλλων που στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου κέρδισε το ΘΟΙ με 3-1 σετ.

Ο αγώνας ήταν για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α΄ Κατηγορίας Γυναικών.

Το ΘΟΙ έπαιξε αρκετά καλά πήρε ένα σετ, αλλά η ανωτερότητα των «αμαζόνων» ήταν εμφανής. Τον αγώνα παρακολούθησαν 60 θεατές.

Αποφασισμένος μπήκε ο Απόλλων στο παρκέ της Τεχνικής Σχολής Αυγόρου και αφού ξέφυγε πήρε το πρώτο σετ απέναντι στο ΘΟΙ που προσπάθησε με 25 -17 και προηγήθηκε με 1-0 σετ.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να παίζει καλά και στο δεύτερο σετ κερδίζοντας με 25-19 και πήρε «αέρα» δυο σετ απέναντι στο μαχητικό ΘΟΙ Αυγόρου.

Όλα για όλα τα έπαιξε το ΘΟΙ Αυγόρου στο τρίτο σετ. Μοιραία ο αγώνας απέκτησε «άγρια ομορφιά» με την ομάδα του Νοβάκοφ να κερδίζει 25-22 και να βάζει «φωτιά» στον αγώνα μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο ο Απόλλωνας ήταν εξαιρετικός και πήρε εύκολα το σετ με 25-11 τελειώνοντας τον αγώνα με 3-1.

ΘΟΙ ΑΥΓ. (Λ. ΝΟΒΑΚΟΦ): Μιχαήλ, Παπαδοπούλου, Φορτές, Λεγκρός, Χατζηκωνσταντίνου, Χαραλάμπους. – Αλλαγές: Νικόλα.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Λ. ΓΑΪΤΑΝΑΚΗΣ): Αγκουέρο, Δ. Σιμανόφσκι, Ιωαννίδου, Πέρεζ, Μανίταρου, Καριόκα – Λίμπερο 1: Ζακχαίου – Λίμπερο 2: Κυριάκου. – Αλλαγές: Ι. Σιμανόφσκι, Μιχαήλ.