«Ξεμπούκωσε» και προκρίθηκε η Ατλέτικο, νοκ άουτ η Αλαβές (ΒΙΝΤΕΟ)

Κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο η Ατλέτικο Μαδρίτης, «ξεμπούκωσε» στο δεύτερο και νίκησε με 3-0 τη Σαντ Αντρέου.

Αγγαρεία έκαναν στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές της Ατλέτικο Μαδρίτης και έμειναν για 45 λεπτά στο 0-0 απέναντι στη Σαν Αντρέου, μια ομάδα της Δ’ Ισπανίας.

Χρειάστηκε η είσοδος του Λεμάρ στο δεύτερο ημίχρονο για να αλλάξει τα πράγματα και να «ξεμπουκώσει» η Ατλέτικο.

Ο Γάλλος εξτρέμ εκμεταλλεύτηκε ασίστ του Σαούλ για να ανοίξει το σκορ στο 48′. Τα τέρματα των «ροχιμπλάνκος» διπλασίασε στο 53′ ο Κάλινιτς, σκοράροντας έπειτα από σέντρα του Αρίας.

Μέσα σε διάστημα 7 λεπτών από το πρώτο γκολ, η ομάδα του Σιμεόνε πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Άνχελ Κορέα. Το τελικό 4-0 έγραψε στο 81′ ο Βιτόλο, ο οποίος έλαβε μια πάσα πάρε-βάλε από τον Σαούλ.

Σε συνδυασμό με τη νίκη με 1-0 εκτός έδρας, η Ατλέτικο προκρίθηκε στη φάση των «16» του κυπέλλου.

Χιρόνα – Αλαβές 2-1

Ένα από τα πλέον αμφίρροπα ζευγάρια της φάσης των «32» του Copa del Rey ήταν εκείνο της Χιρόνα με την Αλαβές, καθώς αμφότερες οι ομάδες προέρχονται από την Primera Division.

Στο πρώτο παιχνίδι οι δύο ομάδες είχαν αναδειχτεί ισόπαλες με 2-2 και η πρόκριση κρεμόταν από μία κλωστή.

Εξίσου αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο παιχνίδι, με τη Χιρόνα τελικά να παίρνει την πρόκριση νικώντας 2-1.

Το σκορ άνοιξε η Αλαβές στο 63′ με αυτογκολ του Αλκαλά. Μολαταύτα το προβάδισμά της ήταν βραχύβιο, αφού στο 76′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γκρανέλ.

Στο 80′ η ανατροπή ολοκληρώθηκε, με τον Πόρτου να σημειώνει το 2-1.