Γλίτωσε το ΚΑΖΟ η Αϊντχόφεν, καταιγιστική Χέρακλες, άνετα η Αλκμάαρ (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Με τέρμα του Μάλεν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η πρωτοπόρος Αϊντχόφεν «έκλεψε» τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο Χέρενφεν από την ομώνυμη ομάδα.

Άλλο ένα στραβοπάτημα για την πρωτοπόρο της Eredivisie, Αϊντχόφεν, η οποία ήρθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με την Χέρενφεν, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Βέβαια, τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι χειρότερα για την PSV, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ και κατάφερε να «κλέψει» τον βαθμό με γκολ του Μάλεν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το άλλο γκολ πέτυχε στο 59’ ο Περέιρο, ενώ για τους γηπεδούχους, που έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους, τα γκολ σημείωσαν οι Φαν Μπέργκεν (3’) και Φλαπ (25’).

Μετά από αυτή την ισοπαλία, που είναι η δεύτερη συνεχόμενη, η Αϊντχόφεν βρίσκεται στο +7 από τον δεύτερο Άγιαξ, που αγωνίζεται αύριο (17/2) και αν εκμεταλλευτεί το «δώρο», θα πλησιάσει στους τέσσερις βαθμούς.

Από την άλλη, η Χέρενφεν έφτασε τις επτά αγωνιστικές χωρίς νίκη και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει το τρίποντο και μαζί μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.

Την αγωνιστική της άνοδο επιβεβαίωσε η Αλκμάαρ. Η ΑΖ επικράτησε πολύ εύκολα με σκορ 3-0 της Φένλο, έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες και διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Για τους φιλοξενούμενους, που παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, αυτή ήταν η τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

Καταιγιστική ήταν η Χέρακλες, η οποία «σκόρπισε» τη Φορτούνα Σιτάρντ με σκορ 6-0, έφτασε στις 8 νίκες σε 11 παιχνίδια εντός έδρας και σκαρφάλωσε προσωρινά στην πέμπτη θέση, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Άντριαν Νταλμάου, ο οποίος πέτυχε καρέ τερμάτων και έγινε ο πρώτος Ισπανός ποδοσφαιριστής, ο οποίος πετυχαίνει τέσσερα γκολ σε ένα παιχνίδι στο ολλανδικό πρωτάθλημα.