Τα «ΦΩΤΑ» στο ντέρμπι Ανόρθωση – Ομόνοια! Τι έγινε το Σάββατο, η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ και η 22η αγωνιστική

Με τρεις αναμετρήσεις ολοκληρώνεται σήμερα η 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας.

Η ώρα 16:00 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» έχουμε το ντέρμπι Ανόρθωση – Ομόνοιας.

Μία ώρα αργότερα, 17:00, στο Τσίρειο Στάδιο η ΑΕΛ θα υποδεχθεί τη Νέα Σαλαμίνα.

Ακολούθως, η ώρα 18:00, στο Μακάρειο Στάδιο η Δόξα Κατωκοπιάς θα αντιμετωπίσει τον Ερμή Αραδίππου.

Συνοπτικά το σημερινό πρόγραμμα με τους διαιτητές έχει ως εξής:

16:00 Ανόρθωση – Ομόνοια (Cytavision Sports 1)

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης

17:00 ΑΕΛ – Νέα Σαλαμίνα (Cytavision Sports 2)

Στάδιο: Τσίρειο
Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Παρατηρητής Διαιτησίας: Αργυρού Μιχάλης

18:00 Δόξα – Ερμής (Cytavision Sports 3)

Στάδιο:  ΜΑΚΑΡΕΙΟ
Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ξενοφώντος Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνου Ανδρέας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ξάνθου Ανδρέας

Χθες, στο ντέρμπι του ΓΣΠ, ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλοι 2-2.  Όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να προηγείται με 2-0 και το ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει στο τελευταίο δεκάλεπτο.  Ο Ιβάν Τρισκόφσκι σκόραρε δύο φορές για την ΑΕΚ στο 65’ και στο 75’ για να ισοφαρίσει το ΑΠΟΕΛ με δύο τέρματα του Μπέζιακ στο 83’ και στο 85’.  Στους 46 βαθμούς ανέβηκε το ΑΠΟΕΛ που παραμένει πρώτο, στην τέταρτη θέση με 36 βαθμούς η ΑΕΚ.

Η ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ, έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα και τον πλησίασε στoυς δύο βαθμούς αφού περασε νικηφόρα από την έδρα της Αλκής με 3-1.  Με τη νίκη του αυτή, ο Απόλλων ανέβηκε στους 44 βαθμούς και είναι στη δεύτερη θέση ενώ η Αλκή παρέμεινε εντέκατη με 16 βαθμούς. Ο Ζελάγια με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα στο 7ο λεπτό. Η Αλκή ισοφάρισε με τον Κάρλος στο 63′ για να πάρει τη νίκη η ομάδα της Λεμεσού από απευθείας φάουλ του Μπρου στο 69′ και κεφαλιά του Σκέμπρι στο 71′.

Χωρίς νικητή ο αγώνας στο «Τάσος Μάρκου» μεταξύ της ΕΝΠ και της Πάφου. 1-1 το τελικό αποτέλεσμα με την ΕΝΠ να παραμένει 10η με 17 βαθμούς και την Πάφο 11η με 18 βαθμούς.