Βολεύτηκε στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι! Πέμπτη σερί νίκη… – ΒΙΝΤΕΟ (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Τώρα δεν το… κουνάει. Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 3-1 της Γουότφορντ με τον Στέρλινγκ να κάνει χατ-τρικ (δεν έπρεπε να μετρήσει το πρώτο γκολ) και παρέμεινε πρώτη.

Βολεύτηκε στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι!

Οι «Πολίτες» ξεπέρασαν και το εμπόδιο της Γουότφορντ, επικρατώντας 3-1 στο «Etihad» και έφτασαν σε πέμπτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να διατηρηθούν στην πρώτη θέση όπου επέστρεψαν (μετά από καιρό) την περασμένη εβδομάδα.

Ο Στέρλινγκ έκανε όλη τη δουλειά για την ομάδα του Γκουαρντιόλα με το χατ-τρικ (46’, 50’, 59’) του, αν και δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ με το οποίο άνοιξε ο δρόμος προς το νέο «τρίποντο» στο 46ο λεπτό.

Αφού είναι… ένα μέτρο εκτεθειμένος όταν γίνεται η πάσα και πριν ακολουθήσει το κακό παίξιμο αντιπάλου.

Όλα έγιναν πιο εύκολα στη συνέχεια για τη Σίτι που τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο κόντρα στην ομάδα του Χολέμπας, που, πάντως, δεν αγωνίστηκε λεπτό.

Στη συνέχεια… λύθηκε και ο διεθνής φορ… φύσηξε την μπάλα στα δίχτυα μετά το γύρισμα του Μαχρέζ.

Πιο δύσκολο και πιο ωραίο ήταν το τρίτο τέρμα του Άγγλου επιθετικού, που μετά την κάθετη του Νταβίντ Σίλβα, έφερε βόλτα την αντίπαλη άμυνα και εκτέλεσε τον Φόστερ.

Το παιχνίδι «άναψε» για λίγο στο 66’, όταν ο Ντελουοφέου δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στα μετόπισθεν της Σίτι και μείωσε το σκορ.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν… ίδρωσαν από εκεί και πέραν και έφτασαν με άνεση στη νίκη.

Το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής

Σάββατο (09/03)
Κρίσταλ Πάλας-Μπράιτον 2-1
(50′ πεν. Μιλιβόγεβιτς-19′ Μάρεϊ, 74′ Κνοκέρτ)

Κάρντιφ-Γουέστ Χαμ 2-0
(4′ Χόιλετ, 52′ Καμαράσα)

Χάντερσφιλντ-Μπόρνμουθ 0-2
(20′ Γουίλσον, 67′ Φρέιζερ)

Λέστερ-Φούλαμ 3-1
(21′ Τίλεμανς, 78′ 86′ Βάρντι-51′ Αγίτε)

Νιούκαστλ-Έβερτον 3-2
(65′ Ροντόν, 81′ 84′ Πέρεθ-18′ Κάλβερτ-Λιούιν, 32′ Ρισάρλιζον)

Σαουθάμπτον-Τότεναμ 2-1
(76′ Βάλερι, 81′ Γουόρντ-Πρόουζ-26′ Κέιν)

Μάντσεστερ Σίτι-Γουότφορντ 3-1
(46′, 50, 59′ Στέρλινγκ-66′ Ντεουλοφέου)

Τετάρτη (24/04)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Σίτι (22:00)

Μεγάλο Σάββατο: Το τέλος των Παθών – Τα μεσάνυχτα η Ανάσταση του Κυρίου

Άγιος Φως: Θαύμα ή τελετή - Θεολόγος εξηγεί στο «Τ»

Σε «έξαρση» ο παρβοϊός πανευρωπαϊκά: Πρέπει να ανησυχούμε; Τι είναι και ποια τα συμπτώματα - Απαντά στο «Τ» ο Δρ. Καραγιάννης

Ήρθε Πάσχα, κατεβαίνω… χωριό – Ψήνουν σούβλες και παίζουν παραδοσιακά παιχνίδια – Δείτε εκδηλώσεις σε όλη την Κύπρο

Η σκηνή της Ανάστασης του «Ιησού από τη Ναζαρέτ» που κόπηκε στο μοντάζ - Η εξήγηση του Φράνκο Τζεφιρέλι - Δείτε βίντεο

Φειδίας Παναγιώτου: Το βίντεο με τον ιερέα πατέρα του να φέρνει το μήνυμα της Πρώτης Ανάστασης – Το στοίχημα για το «εκατοστάρι»

ΥΠΕΞ: «Αταλάντευτα μέσα στο πλαίσιο του ΣΑ ΟΗΕ για το Κυπριακό»

Την αταλάντευτη θέση της Κυπριακής Δημοκρατίας για λύση που θα κινείται απολύτως μέσα στο πλαίσιο του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ για διζωνική, δικοινοτική ομοσπονδία με πολιτική ισότητα και με πεδίο εκκίνησης των συνομιλιών το σημείο ωρίμανσης στο Κρανς Μοντανά, υπογράμμισε ο Υπουργός Εξωτερικών της Κύπρου Κωνσταντίνος Κόμπος, σε συνέντευξή του στα ΝΕΑ που δημοσιεύτηκε την Παρασκευή.