Σπουδαία απόδραση από το «σπίτι των ανέμων» και την ξεπέρασε και στον βαθμολογικό πίνακα

Η Πάφος FC στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της β΄ φάσης του πρωταθλήματος κέρδισε εκτός έδρας 1-2 την Ένωση Νέων Παραλιμνίου…

Α΄ Ημίχρονο

Τέτοιο ιδανικό ξεκίνημα σε παιχνίδι και ποια ομάδα δεν θα… ζήλευε.

Η Πάφος FC μέσα στο «Τάσος Μάρκου» με δύο γρήγορα γκολ βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ένωση Νέων Παραλιμνίου για την 4η αγωνιστική της β΄ φάσης του πρωταθλήματος για τον β΄ όμιλο.

Ο Κουλς με κεφαλιά στο 4ο λεπτό και πλασέ στο 10ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ΕΝΠ είχε στο 17ο λεπτό και την αναγκαστική αλλαγή του τερματοφύλακα Κλέιμαν.

Οι «βυσσινί» μετά το 20λεπτο… ξύπνησαν, κάπως, βγήκαν μπροστά, δημιούργησαν κάποιες καλές προϋποθέσεις, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Από την άλλη, η Πάφος FC είχε και πολύ καλές μία δύο ευκαιρίες για να σημειώσει και άλλο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Η ανάπαυλα βρήκε την Πάφο FC να πηγαίνει με το υπέρ της 0-2 στα αποδυτήρια…

Β΄ Ημίχρονο

Στο β΄ ημίχρονο η ΕΝΠ προσπάθησε να αντιδράσει, κατάφερε στο 57ο λεπτό να μειώσει το σκορ με τον Αντωνίου, αλλά μέχρι εκεί…

Η Πάφος FC καλά κρατούσε το προβάδισμα, είχε κάποιες ευκαιρίες για άλλο γκολ, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν τρόπους για να φέρουν από την άλλη το παιχνίδι στα ίσα.

Παρόλα αυτά, το 1-2 έμεινε μέχρι τέλους, με την Πάφο FC να πανηγυρίζει ένα σποδαίο διπλό, που την ανέβασε στη 2η θέση του β΄ ομίλου, όπου ξεπέρασε και την ΕΝΠ στον βαθμολογικό πίνακα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΕΝΠ: Κλέιμαν (17′ Πέτρου), Κυριάκου, Φυτανίδης, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Μαϊσουράντζε, Ενόχ (46′ Πίττας), Ριέρα, Αντωνίου, Ουντόζι, Γκοζλάν (78′ Κολοκούδιας)

Πάφος: Μολ, Καρώ, Σιρόκ, Ιμπραΐμ (72′ Φόλπρεχτ), Κουλς, Μπανγκάρντ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (64′ Παναγιώτου), Νέμετς, Ντόβπνια, Ράκελς (76′ Ράσιτς)