Μπρέικ και… «ΤΕΛΙΚΟΣ» στην έδρα του Κεραυνού!

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στον τέταρτο αγώνα της σειράς για την ημιτελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League, όπου έκανε το «μπρέικ» στην έδρα του ΑΠΟΕΛ και επικράτησε με 80-74, φέρνοντας την σειρά στο 2-2.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με το σκορ να παραμένει σε μικρά επίπεδα διαφοράς στο μεγαλύτερο διάστημα του. Στα μέσα της δ’ περιόδου ο Κεραυνός προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά, όμως ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι «ερυθροκίτρινοι» κατάφεραν να πάρουν την νίκη με σκορ 80-74. Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν μεταξύ τους για το 5ο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς την ερχόμενη Παρασκευή (12/4) στις 19:00 στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας». Η ομάδα που θα επικρατήσει, θα εξασφαλίσει την πρόκριση της στους τελικούς. Το βραβείο του ACS MVP κέρδισε ο Ντάρελ Γουίλις με 20 πόντους (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και στο 5’ ήταν μπροστά με 15-7, ενώ στην συνέχεια ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και μείωσε στο τέλος της περιόδου σε 19-17. Οι «ερυθροκίτρινοι» μπήκαν πιο καλά στο β’ δεκάλεπτο και έως το 15:30 κατάφεραν να προηγούνται με 28-23. Μέχρι το 18:10 ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 30-29, ενώ με το φινάλε του ημιχρόνου η ομάδα του Στροβόλου ήταν μπροστά με 35-31.

Έως το 24’ ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 41-37, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν στο επόμενο δίλεπτο να μειώσουν στους δύο την διαφορά (45-43). Στην συνέχεια η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ήταν καλύτερη και με την λήξη της περιόδου αύξησε την διαφορά στους επτά (53-46).

Με θετική ενέργεια μπήκε στην δ’ περίοδο ο Κεραυνός. Το σκορ στο 34’ ήταν 59-50 για τους φιλοξενούμενους, που στην πορεία με τρεις πόντους του Στυλιανού έκανε το 62-50. Μέχρι το 38’ ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 65-57 ενώ ακολούθησαν τέσσερις πόντοι από τους Γιανναρά-Χιλ, μειώνοντας σε 65-61 στο 38:30. Ένα λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 66-63, ενώ έπειτα ο Στυλιανού με δύο ελεύθερες βολές έφερε μπροστά τον Κεραυνό με 68-63. Στο 39:30 ο Γιανναράς με τρίποντο μείωσε σε 68-66, ενώ έπειτα ο Μιχαήλ με μία ελεύθερη βολή έκανε το 69-66. Ακολούθησαν δύο εύστοχες βολές για τον ΑΠΟΕΛ με τον Χιλ (69-68) και 10’’ πριν το φινάλε, ο Τζάξον με μία ελεύθερη βολή ισοφάρισε σε 69-69 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Κεραυνός ξεκίνησε πιο καλά στην παράταση και στο 42’ ήταν μπροστά με 75-71. Ακολούθησαν δύο πόντοι για κάθε ομάδα (Άσλεϊ για ΑΠΟΕΛ, Χάγκινς για Κεραυνό) με το σκορ να πάει στο 77-73 στο 43’. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 79-74. Με την λήξη του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με σκορ 80-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 31-35, 46-53, 69-69, 74-80 (παράταση)

ΑΠΟΕΛ (Χρίστος Χασανίδης – Μιχάλης Τσαγγαρίδης)

Γιανναράς 5 (1), Βον 4, Τζάξον 17, Γκράντ 13 (2), Άσλεϊ 11, Κοιλαράς, Χιλ 24 (1), Λοϊζίδης.