Με «Λάκα» και «Όμπα»… δεν έχασε πρόκριση κανείς (ΒΙΝΤΕΟ)

Το φοβερό δίδυμο της Άρσεναλ τα έκανε όλα και στο «Μεστάγια», όπως ακριβώς και στο πρώτο παιχνίδι. Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 4-2 των «νυχτερίδων» στον επαναληπτικό ημιτελικό για το φετινό Γιουρόπα Λιγκ και έφυγαν πλέον για το Μπακού όπου θα διεκδικήσουν το ευρωπαϊκό τρόπαιο και φυσικά το εισιτήριο για το επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ! Χατ-τρικ ο Ομπαμεγιάνγκ κι ένα γκολ ο Λακαζέτ…

Η Άρσεναλ βρήκε τρόπο να… αγχώσει τους οπαδούς της με την εικόνα που παρουσίασε στα πρώτα λεπτά της ρεβάνς με τη Βαλένθια στο «Μεστάγια». Η Βαλένθια μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια από τη στιγμή που χρειαζόταν απαραίτητα τουλάχιστον δυο γκολ για την πρόκριση και μόλις στο 11ο λεπτό από κόντρα στον Μονρεάλ σε γύρισμα στην περιοχή των «κανονιέρηδων», ο Γκαμεϊρό με προβολή έκανε το 1-0! Ευτυχώς για τους Λονδρέζους, στο 17′ και σε στιγμή που η άμυνα της Βαλένθια ολιγώρησε, ο Λακαζέτ βρήκε τον Ομπαμεγιάνγκ κι αυτός με δυνατό σουτ αφού πρώτα στόπαρε τη μπάλα, ισοφάρισε σε 1-1. Η γρήγορη ισοφάριση έκοψε τον ρυθμό και τη φόρα της ομάδας του Μαρθελίνο, που παρ’ όλα αυτά, δεν άφησε την απογοήτευση να την καταβάλλει. Σήκωσε πάλι ανάστημα απέναντι στην Άρσεναλ και προσπάθησε ξανά. Στο 39′, βέβαια, η Άρσεναλ θα μπορούσε να έχει τελειώσει τα πάντα, αλλά το μονοκόματο σουτ του Λακαζέτ από πάσα του Ομπαμεγιάνγκ, σταμάτησε στο δοκάρι.

Απόπειρα φόνου στην Ανθούπολη: Υπό οκταήμερη κράτηση και ο 28χρονος που συνελήφθη στη Λάρνακα

Υπό οκταήμερη κράτηση τέθηκε και ο 28χρονος που συνελήφθη στη Λάρνακα, για την απόπειρα φόνου στην Ανθούπολη.