ΚΥΠΡΟΣ

Live: Οι αγώνες του Β’ ομίλου

Καλησπέρα κυρίες και κύριοι. Θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη των τριών σημερινών αγώνων για το Β’ όμιλο, με τους οποίους ολοκληρώνεται η 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τους αγώνες Οθέλλος–Δόξα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», Τσίρειο Νέα Σαλαμίνα–Εθνικός στο «Αμμόχωστος» και ΑΕΛ–Αγία Νάπα στο Τσίρειο. Σέντρα σε όλους τους αγώνες στις 16:00.

ΟΘΕΛΛΟΣ-ΔΟΞΑ 0-1

70’ Πλασέ του Σάσι η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

59’ 0-1 Κάθετη μπαλιά του Φερνάντες στον Λόπο ο οποίος πρόλαβε τον Ρόιν στην έξοδο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

53΄ Σουτ του Γκριγκαλασβίλι, απέκρουσε ο Χατζηφραγκίσκου.

46’ Πλασέ του Λόπο στάθηκε άτυχος αφού η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Ημίχρονο στο στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με τη Δόξα να είναι καλύτερη όμως δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την υπεροχή της. Χωρίς γκολ οι δύο ομάδες και αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον η επανάληψη.

27΄ Σου του Λόπο, η μπάλα έφυγε έξω.

22΄ Έπιασε την κεφαλιά ο Ευθυμίου, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Δύσκολη κεφαλιά του Ευθυμίου έξω.

17΄ Η μπάλα έφυγε έξω σε κεφαλιά του Ντιόγο Ράμος από καλή θέση.

Κεφαλιά του Ράμος ψηλά έξω.

6΄Ο Άλβαρο Γκιλ έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω από πολύ καλή θέση.

1’ Δεν πρόλαβε τη μπάλα ο Βέρα μετά από κεφαλιά του Χατζηγιαννακού και χάθηκε καλή προϋπόθεση για τον Οθέλλο.

Διαιτητής θα είναι ο Βασίλης Δημητρίου με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Μιχάλη Μαρίνου, τέταρτος διαιτητής ο Θωμάς Μούσκος και παρατηρητής ο Κώστας Καπιτανής.

Οθέλλος: Ρόιν, Παναγιώτου, Ευθυμίου (63΄ Σάσι), Γκριν, Βασιλείου, Ουλίσε, Πουτζιουρή, Κχμαλάτζε (77΄ Κ.Κυριάκου) , Χατζηγιαννακού, Γκριγκαλασβίλι, Βέρα.

Δόξα: Χατζηφραγκίσκου, Ρ.Γκονζάλες, Νίλσον, Φεράν, Λεονάρντο, Γκιλ, Λόπες (71’ Καλντερόν), Φερνάντες, Ράμος, Εμάνουελ (60΄ Αρέστη)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ-ΕΘΝΙΚΟΣ 1-0

82’ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον  Ενρίκε που χτύπησε από πίσω τον Ζουνίνιο και τον έριξε στο έδαφος. Συνεχίζει με δέκα ποδοσφαιριστές η Νέα Σαλαμίνα.

67΄ Σουτ του Γκράιμς η μπάλα έφυγε έξω.

53΄ Κεφαλιά του Πεδρίτο δεν βρήκε στόχο.

Ημίχρονο στο στάδιο «Αμμόχωστος» με τη Νέα Σαλαμίνα να προηγείται με 1-0 με το γκολ του Ενρίκε.

45’+1’ Σε γρήγορη αντεπίθεση ο Πεδρίτο έκανε τη σέντρα, ο Ενρίκε έπιασε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

14΄ Πλασέ του Αουρέλιο μετά από λάθος που έκανε ο Ατάντα, έπεσε σωστά και απέκρουσε ο Βαλβέρδε.

Διαιτητής ορίστηκε ο Αντώνης Χριστοδούλου. Βοηθοί διαιτητές οι Γιάγκος Τζιαπούρας και Σταύρος Πελέκης, τέταρτος διαιτητής ο Κώστας Νικολάου και παρατηρητής ο Γιώργος Ππεκρής.

Νέα Σαλαμίνα: Μπρουκς, Γκράιμς, Αουρέλιο, Τσιγκουΐνι, Λεάντρο, Πεδρίτο, Βιλέλα, Ενρίκε.

Εθνικός: Βαλβέρδε, Αργυρίου, Ατάντα, Μαμαντού, Πράκερ, Στόλερ, Έβερτον (69΄ Χατζηβασίλης), Γκαρσία (60΄ Ζουνίνιο), Ίμπσον (54’ Γιαγκουδάκης), Μπέλφορντ, Βάλντο,

ΑΕΛ-Αγία Νάπα 1-2

83’ 2-2 Κεφαλιά του Ταγκμπατζούμι  και ισοφάριση για την ΑΕΛ.

74΄ 1-2 Μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ταγκμπατζούμι η ΑΕΛ. Έκανε λάθος ο Γιάννης Αναστασίου αφού δεν έγινε καμία παράβαση.

49’ 0-2 Ο Παναγιότοφ διπλασιάζει τα γκολ της Αγίας Νάπας που παίρνει σοβαρό προβάδισμα για τη νίκη.

Ημίχρονο στο Τσίρειο στάδιο με την Αγία Νάπα να έχει το προβάδισμα με το κγολ του Φίλγκεϊτ στο 45’+2’. Χαμένο πέναλτι για την ΑΕΛ στο 43’ με τον Κίτο να αποκρούει την απόκρουση του Ταγκμπατζούμι

45’+2’ Γυριστό σουτ του Φίλγκεϊτ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Φεγκρούς και έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

43’ Κέρδισε πέναλτι η ΑΕΛ για χέρι του Αντωνίου. Το εκτέλεσε ο Ταγκμπατζούμι και απέκρουσε ο Κίττος.

26’ Από πλεονεκτική θέση έπιασε την κεφαλιά ο Νικολάου και έστειλε τη μπάλα έξω.

Διαιτητής θα είναι ο Γιάννης Αναστασίου, βοηθοί διαιτητές οι Πανίκος Δημητρίου και Ανδρέας Ανδρέου, τέταρτος διαιτητής ο Λούκας Σωτηρίου και παρατηρητής ο Χρίστος Σκαπούλλης.

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Σιέλης, Σακέτι, Νικολάου, Σέμα, Καρλίτος, Ελευθερίου, Ιονίτσα (38΄ Ταγκμπατζούμι), Κυριάκου, Σαρδινέρο, Οχένε.

Αγία Νάπα: Κίττος, Φιλγκέιτ, Χάμπερ, Μαρκόφσκι, Φούσκο, Παναγιότοφ, Αντωνίου, Θεοδώρου, Μέρτακκας, Άντολεκ, Τσούρτσουριτς.

Μεγάλη Τρίτη: Τι γιορτάζουμε σήμερα – Τα μαθήματα από τις δύο παραβολές και τα έθιμα της ημέρας

Βεγγαλικά σε περίπτερα: Ποια δικαιούνται να διατίθενται - Μπορούν να πωλούνται σε ανήλικους;

«Ω γλυκύ μου… κρέας»: Έρχεται νέα αύξηση στο χοιρινό – Στα ύψη το αρνί - Τρέχουν να προλάβουν την αργία της Πρωτομαγιάς οι καταναλωτές

Survivor 2024: Το... πολεμικό κλίμα και ο δεύτερος μονομάχος - Δείτε βίντεο

Καιρός: Αλαλούμ με σκόνη, θερμοκρασία που ανεβαίνει και… βροχές – Ίσως και χαλάζι

ΔΗΣΥ: Νούμερο ένα προτεραιότητα η συσπείρωση του κόμματος - Έκλεισε το κεφάλαιο για τις διαγραφές

Με πρωταρχικό στόχο την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συσπείρωση του κόμματος, ο ΔΗΣΥ βάζει πλώρη για τις Ευρωεκλογές με στόχο την πρωτιά.