ΣΚ.Ο. Λευκωσίας και Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου κέρδισαν τους Διασωματειακούς Αγώνες Σπόρτιγκ!

ΣΚ.Ο. Λευκωσίας και Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου  κέρδισαν τους Διασωματειακούς Αγώνες Σπόρτιγκ!

Η ομάδα σπόρτιγκ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής της ίδιας Οργάνωσης Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου, ήταν οι μεγάλοι νικητές στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες Σπόρτιγκ, με τους οποίους έπεσε και η αυλαία του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ.

Οι αγώνες, τους οποίους αθλοθέτησε η εταιρία REAL GAME, αντιπρόσωποι των ιταλικών όπλων RENATO GAMBA και FAUSTI, έγιναν την περασμένη Κυριακή 6 Οκτωβρίου στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας με τη συμμετοχή 192 αθλητών.

Με τη νικήτρια ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, που συγκέντρωσε 348 επιτυχίες στους 400 δίσκους, αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπευτές, Ανδρέας Βασιλείου, Κύπρος Κυπριανού, Ηλίας Ηλία και Γιάννος Αντωνίου. Δεύτερη τερμάτισε η ομάδα του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου με 344/400 και τρίτη η ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Κερύνειας με 338/400.

Στην ατομική κατάταξη, ο Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ, που αγωνίζεται στην Δ’ κατηγορία πέτυχε 94/100 και πήρε την πρώτη θέση στη Γενική Κατάταξη, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο νικητής της Α’ κατηγορίας Άγγελος Αβραάμ της ΣΚΟΛΕΜ με 93/100. Για την τρίτη θέση (και τη δεύτερη στην Α’ κατηγορία) είχαμε αγώνα μπαράζ, αφού οι Χαράλαμπος Μιχαήλ (ΣΚΟΚΕΡ) και Γιώργος Σταυρινού (ΣΚΟΛΑΡ) βρέθηκαν ισόβαθμοι με 92/100. Τελικά, με 6 επιτυχίες στο μπαράζ, έναντι 5 του αντιπάλου του, κέρδισε τη θέση ο αθλητής της ΣΚΟΚΕΡ.

Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Ευγένιος Ζήσιμος της ΣΚΟΛΕΥ με 88/100 και στην Γ’ κατηγορία ο Ανδρέας Ανδρέου της ΣΕΛ με 86/100. Ο νεαρός Νικόλας Μαυρουδής της ΣΚΟΛΕΜ ήταν ο νικητής στην κατηγορία των εφήβων με 76/100 και ο συναθλητής του Αντώνης Αντωνίου στους σίνιορς με 90/100, ενώ στους βετεράνους, ο Ευάγγελος Καραβόλιας της ΣΚΟΛΕΥ πήρε την πρώτη θέση με 71/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων στο σπόρτιγκ, ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: