Στην Ανόρθωση το ντέρμπι!

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι απέναντι στον Κεραυνό, κερδίζοντας δύσκολα εντός έδρας με 64-62 στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α’ κατηγορίας.

Αυτό είναι το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα της Αμμοχώστου, ενώ παράλληλα η δεύτερη ήττα για τους Στροβολιώτες. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με σκαμπανεβάσματα στο σκορ και τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Το σκορ μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ίσο (10-10), με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να φτιάχνουν ένα σερί οκτώ πόντων (18-10) ενάμιση λεπτό πριν από τη λήξη της περιόδου, η οποία εν τέλει τους βρήκε μπροστά με διαφορά έξι πόντων (20-14). Στο 12′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση (22-20), όμως η Ανόρθωση κρατήθηκε μπροστά στο σκορ και μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά με διαφορά επτά πόντων (38-31).

Αν και η Ανόρθωση άνοιξε τη ψαλίδα του σκορ μέχρι 23′, μεγαλώνοντας τη διαφορά στους 13 πόντους (49-36), οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν δυναμικά και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μόλις ένα καλάθι πίσω (53-51). Οι δύο ομάδες πέτυχαν από 11 πόντους στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, έτσι η διαφορά των δύο πόντων (64-62) παρέμεινε αμετάβλητη και το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στην γηπεδούχο ομάδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 38-31, 53-51, 64-62

Ανόρθωση (Άριστος Αρίστου)

Μενελάου 2, Πάγκαλος 15 (1), Ράτζα 13, Γεωργίου 4, Μακλούρ 17, Πιττάκα 11 (1), Κωνσταντίνου 2.

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης)

Νίκολα 8, Πιτσιλίδου 9 (1), Έιβερι 19 (2), Ρουσσάκη 7 (1), Θεολόγου 19 (1), Νικολάου, Κωνσταντίνου, Μερκούρη.

-Θυμίζουμε ότι στους άλλους δύο αγώνες της αγωνιστικής η ΑΕΛ και ο Phoenix MJ Basket Plus κέρδισαν εντός έδρας τις Αναγέννηση Γερμασόγειας και ΕΝΑΔ αντίστοιχα.