Νέο «ΠΑΡΤΙ» με τεσσάρα η Λειψία και στο -1 από την ΚΟΡΥΦΗ!

Η Λειψία συνέτριψε με σκορ 4-1 την Κολωνία και μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας στη Bundesliga και την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ.

Τι κι αν προερχόταν από τη διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων; Η Λειψία συνέχισε την ξέφρενη πορεία της και το επιβεβαίωσε και με αντίπαλο την Κολωνία.

Η ομάδα της Ανατολικής Γερμανίας έφτασε εύκολα στο 4-1, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga και, όπως η Μπάγερν Μονάχου νωρίτερα, μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ.

Από την άλλη, η Κολωνία γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα και παρέμεινε κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Λειψία έκανε ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκε 3-1, έχοντας 11 τελικές προσπάθειες και 74% κατοχή μπάλας.

Το σκορ άνοιξε στο 22’ ο Βέρνερ, ο οποίος έγινε ο νεότερος παίκτης που φτάνει τις 200 συμμετοχές στη Μπουντεσλίγκα σε ηλικία 23 ετών, 8 μηνών και 18 ημερών.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φόρσμπεργκ με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 37’ ο Λάιμερ έκανε το 3-0. Η Κολωνία αντέδρασε και δύο λεπτά αργότερα μείωσαν το σκορ με τον Τσίχος.

Με… φόρα μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελζμαν, η οποία έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Ενκουνκού (50’ και 51’), άλλη μια με τον Φόρσμπεργκ (57’), ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Βέρνερ να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Μοντέστ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναβάλει στο παιχνίδι την ομάδα του Μάρκους Γκίζντολ και στο 79’ ο Φόρσμπεργκ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Λειψίας με τελικό σκορ 4-1.