ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ένταση, νεύρα, παράπονα και πραγματικό ντέρμπι – Λείπει μόνο η… ουσία!

Ισόπαλο στη λευκή ισοπαλία, (0-0), το πρώτο ημίχρονο του «αιώνιου» ντέρμπι, ανάμεσα σε Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ το οποίο ρίχνει την αυλαία της 11ης αγωνιστικής.

Ένα «αιώνιο» βγαλμένο από τα παλιά ήταν το α΄ 45λεπτο, με πολύ γρήγορο ρυθμό, νεύρα και δυνατές μονομαχίες με το γκολ να είναι το μόνο που λείπει. Καλύτεροι οι πράσινοι, που βρήκαν περισσότερες ευκαιρίες. Πίεσε ψηλά η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ και δεν άφησε την ομάδα του Τόμας Ντολ να κάνει το συνηθισμένο της παιχνίδι, «ξυπνώντας» προς το τέλος του α’ μέρους. Διαμαρτυρίες από τον ΑΠΟΕΛ για δύο πέναλτι, φωνάζει για κάρτες και φάουλ που δεν δόθηκαν η Ομόνοια.

Δυνατά μπήκαν, αμφότερες οι ομάδες, με το «τριφύλλι» να χάνει την πρώτη φάση. Ο Τιάγκο εκτέλεσε το φάουλ στο 11′ ο Ντάρμπισαϊαρ έκανε την κεφαλιά, ωστόσο ο Μπέλετς δεν κινδύνεψε καθώς η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η ομάδα του Χένιγνκ Μπεργκ, είχε δύο καλές ευκαιρίες σε διάστημα ενός λεπτού. Στο 19′ ο Γκόμεθ εκτέλεσε το φάουλ, ο Λούφτνερν έπιασε την κεφαλιά όμως ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα, ενώ στο 20′ ο Μαυρίας έκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα κτύπησε σε πόδια παικτών του ΑΠΟΕΛ και ο Σλοβένος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 22′ οι γαλαζοκίτρινοι «απάντησαν» στις ευκαιρίες με μια κεφαλιά του Πάβλοβιτς η οποία έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Ομόνοια πάτησε και πάλι επικίνδυνα στην περιοχή, με τον Μαυρία να κάνει το γύρισμα που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 42′ ο Εφραίμ βγήκε απέναντι από τον Φαμπιάνο, με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα, να βγαίνει έγκαιρα και να μαζεύει μπροστά από τον Κύπριο.

Δύο λεπτά μετά, στο 44′ ο Φαμπιάνο, έκανε την επέμβαση του πρώτου ημιχρόνου, σε πλασέ του Τάμαρι μέσα από την περιοχή.

Έτσι, το «στείρο» 0-0… συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ετοιμάζουν βαλίτσες οι Κύπριοι: Οι προορισμοί που επέλεξαν για ταξίδι το Πάσχα - Τι ισχύει με τις τιμές

Ανάβουν φλας από σήμερα πέντε νέες κάμερες τροχαίας στη Λεμεσό - Δείτε σε ποια σημεία

Μεγάλη Εβδομάδα: Tα πάθη του Κυρίου, μέχρι την Σταύρωση και την Ανάσταση - Οι Ιερές ακολουθίες και τα τροπάρια

Υποβάλλονται σήμερα οι υποψηφιότητες για Κοινοτάρχες και Κοινοτικούς Συμβούλους

Λίλι Ρόουζ Ντεπ: Ποζάρει στο Τόκιο με τη σύντροφό της - «Εγώ και η δικιά μου» - Δείτε φωτογραφίες