«Χαστούκι» Ολυμπιάδας στην Robo Markets ΑΕΛ – Κορυφή η Ανόρθωση

Δυο μόνο αγώνες έγιναν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών, αλλά ήταν αρκετοί για να διαμορφώσουν νέα δεδομένα στη βαθμολογία. Μετά τη μισή… 10η αγωνιστική η Ανόρθωση βρίσκεται στην κορυφή με 26 βαθμούς μετά τη νίκη της επί της ΑΕΚ με 0-3 στο «Κίτιον». Η «Μεγάλη Κυρία» εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Robo Markets ΑΕΛ στην αίθουσα «Νεάπολη – Επιστροφή» από την αναγεννημένη με τον Γιάννη Γιαπάνη Ολυμπιάδα Νεαπόλεως με 3-1 σετ. Ταυτόχρονα, η προσφυγική ομάδα ανέβηκε προσωρινά στην 3η θέση.

Αναβλήθηκαν οι αγώνες Property Gallery Απόλλων – Korantina Homes Παφιακός (δεν επέστρεψαν από την Κροατία ακόμα οι νεαρές διεθνείς της Λεμεσιανής ομάδας N. Simanowski, Α. Κέστα και Ν. Λεύκιου). Επίσης, την Τρίτη αναβλήθηκε το ντέρμπι της ουράς Ομόνοια – UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου.

«ΚΙΤΙΟΝ»:ΑΕΚ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-3 (21-25, 15-25, 16-25)

Επαγγελματική νίκη στην πρεμιέρα της το 2020 η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση μπήκε νικηφόρα στο 2020. Στην πρεμιέρα του νέου έτους επικράτησε της πολύ υπολογίσιμης ΑΕΚ μέσα στο «Κίτιον» με 0-3 σετ σε 74’ αγώνα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ α. Η «Κυρία» απέσπασε το τρίποντο παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε στο πρώτο και τρίτο σετ. Η ΑΕΚ έχασε όμως έδειξε αρετές όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια πριν την διακοπή για τις γιορτές.

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι. Η ΑΕΚ μπήκε με ενθουσιασμό στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν βάζοντας δύσκολα στις πρωταθλήτριες. Οι «κιτρινοπράσινες» προηγήθηκαν 10-09. Η Ανόρθωση ανέβασε στροφές και πήρε μια σχετική διαφορά ασφαλείας τεσσάρων πόντων 14-18. Το τάϊμ –άουτ του κ. Αμύρωτου έσπασε τον ρυθμό της «Κυρίας» και οι «κιτρινοπράσινες» μείωσαν 16-18. Ένα ντεμαράζ όμως της Ανόρθωσης έφερε το σκορ στο 17-21 με την Βαρωσιώτικη ομάδα να πλησιάζει στην κατάκτηση του σετ.  Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε, μείωσε σε 21-23  πιέζοντας την Ανόρθωση αναγκάζοντας τον κ. Boscovic να καλέσει τάϊμ – άουτ. Τελικά, η Ανόρθωση σε 29’ επικράτησε 21-25 και κέρδισε το πρώτο σετ.

Ισορροπημένο και το πρώτο κομμάτι του δεύτερου σετ με την Ανόρθωση να ξεφεύγει 05-08. Η «Μεγάλη Κυρία» φάνηκε να ελέγχει το σετ 07-11. Η Ανόρθωση επιβλήθηκε κατά κράτος στο δεύτερο σετ κάνοντας νταμπλ – σκορ 08-16. Εμφανώς ανώτερη η Ανόρθωση μετέτρεψε το 13-19 που μείωσε προσωρινά η ΑΕΚ σε 15-25 και διαμόρφωσε  σε 23’ συνθήκες νίκης στη Λάρνακα 0-2 σετ.

H «Μεγάλη Κυρία» ξεκίνησε καλύτερα και στο τρίτο σετ ανοίγοντας μια μικρή «ψαλίδα» 01-06, ενώ ο κ. Αμύρωτος πρόλαβε να καλέσει τάϊμ – άουτ. Οι οδηγίες του Κύπριου κόουτς βοήθησαν τις παίκτριές του που μείωσαν σε 04-07, ενώ με σερί 06-01 ισοφάρισαν 07-07 και όχι μόνο αυτό η ΑΕΚ προηγήθηκε 08-07. Η Ανόρθωση έδειχνε να συνέρχεται και βρέθηκε μπροστά στο σκορ 09-12, με τον κόουτς Χρ.  Αμύρωτο να καταφεύγει πάλι στο τάϊμ – άουτ. Η ΑΕΚ σαφώς ήταν ανταγωνιστική, αλλά οι πρωταθλήτριες και σούπερ πρωταθλήτριες του 2019 είχαν ανεβάσει απόδοση και το ταμπλό στο «Κίτιον» «έγραψε» 12-17 για τα κορίτσια του Al. Βoscovic. Η Ανόρθωση ξέφυγε και άλλο 14-21 για να επικρατήσει με 16-25 σε 22’ κερδίζοντας το σημαντικό αγώνα με 0-3 σετ.

ΑΕΚ (ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ):Ιωάννου Ειρ., Scott,Stankamenac, Στυλιανού, Β. Χαραλάμπους, Π. Δημητρίου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Τσολακκίδου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(AL. BOSCOVIC):Α. Χαραλάμπους, Βασιλείου, Caetano, Σταυρινίδου, Bratunhina, Taylor – Λίμπερο: Δαϋίδ.- Αλλαγές:Ριαλά.

Ολύμπια-δα ανατροπή σε μεγάλο ντέρμπι

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.- Robo Markets ΑΕΛ 3-1 (12-25, 25-21,25-16, 25-23)

Με φοβερή ανατροπή και μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως στο ντεμπούτο του πετυχημένου κόουτς Γιάννη Γιαπάνη υποχρέωσε την Robo Markets ΑΕΛ στη δεύτερή της ήττα στο πρωτάθλημα. Η προσφυγική ομάδα κέρδισε για την 10η αγωνιστική με 3-1 στο «Νεάπολη – Επιστροφή» και  «έριξε» την αντίπαλό της από την κορυφή. Παράλληλα, η προσφυγική ομάδα πέρασε προσωρινά στην 3η θέση.

Σε ένα αγώνα 111’ έγιναν φοβερές μάχες με την Ολυμπιάδα μετά το πρώτο κακό σετ να κάνει πολύ καλή εμφάνιση, ενώ η Robo Markets ΑΕΛ επιχείρησε να ανατρέψει τα δεδομένα χωρίς αποτέλεσμα.

Mετά το αρχικό 03-03 η Robo Markets ΑΕΛ βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει στο σκορ 04-08 παρά το τάϊμ – άουτ του κόουτς της προσφυγικής ομάδας Γιάννη Γιαπάνη. Oι «γαλαζοκίτρινες» διατήρησαν σε υψηλά στάνταρ την απόδοσή τους και βρέθηκαν στο +8 06-14 με τον κ. Γιαπάνη να καλεί εσπευσμένα σε τάϊμ – άουτ. Η ομάδα του Μασιά όσο προχωρούσε το σετ ήταν εντυπωσιακή και διαμόρφωσε το 10-20, αφού η Ολυμπιάδα δεν είχε λύσεις. Με το σκορ στο 12-24 ο κ. Γιαπάνης απέσυρε το μεγάλο του όπλο V. Hudima  επιστρατεύοντας την Βαλέρια Σιακίδου – Παπακυριακού. Η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε 12-25 σε 22’ και έγραψε το 0-1 σετ.

Η Ολυμπιάδα θέλοντας να αφήσει πίσω της το κακό πρώτο σετ μπήκε στο δεύτερο και προηγήθηκε 04-02. Τα δεδομένα έδειχναν να παγιώνονται με την Ολυμπιάδα να βρίσκεται στο 08-06. Η Robo Markets ΑΕΛ έκανε ένα μικρό σερί 04-02 και έφερε το σκορ στο 10-10. Η Ολυμπιάδα δεν έχασε την αυτοκυριαρχία της και πήρε ξανά το προβάδισμα 13-11. Με σερί μικρό μεν, ουσιαστικό δε οι «γαλαζοκίτρινες έκαναν σερί 01-05 και προηγήθηκαν στα μέσα του σετ 14-16. To σετ ήταν ντέρμπι με τις «γαλαζοκίτρινες» να διατηρούν το εύθραστο +1, +2 17-18. Με ένα μικρό ντεμαράζ οι παίκτριες του Στ. Μασιά αύξησε τη διαφορά στο +3 17-20, με τον κ. Γιαπάνη να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Εντυπωσιακή αντίδραση για την Ολυμπιάδα που γύρισε τα δεδομένα και προηγήθηκε 22-20. Η Robo Markets ΑΕΛ μείωσε σε 22-21, αλλά η Ολυμπιάδα πιο αποφασιστική πήρε το σετ σε 29’ 25-21 και ισοφάρισε 1-1 το ντέρμπι.

Με ψυχολογία στα ύψη

Παίζοντας με πολύ καλή ψυχολογία απόρροια της αντίδρασης στο δεύτερο σετ και της ισοφάρισης σε 1-1, οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη προηγήθηκαν 09-05 στο κρίσιμο τρίτο σετ. Η Robo Markets ΑΕΛ με σερί  06-02 για λογαριασμό της ισοφάρισε 11-11 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ωστόσο, η προσφυγική ομάδα δεν επηρεάστηκε και εξασφάλισε την πρωτοπορία 14-11. Η Ολυμπιάδα διατηρήθηκε στην πρωτοπορία  σε αυτό το τρίτο σετ και αύξησε τη διαφορά στο +5 18-13 σε ένα κρίσιμο σημείο. Όλα έδειχναν ότι οι παίκτριες του Γιαπάνη θα κατακτούσαν το σετ όταν ξέφυγαν 20-13 με σερί 06-02.  Οι παίκτριες της Ολυμπιάδας ήθελαν να «καθαρίσουν» το σετ και να πάρουν ισχυρό προβάδισμα νίκης και έφεραν το σκορ στο 24-16. Το σετ κατέκτησε η προσφυγική ομάδα με 25-16 σε 26’ μετατρέποντας το 0-1 σε 2-1.

Με το «πόδι στο γκάζι» μπήκε η Ολυμπιάδα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 03-01. Η Robo Markets ΑΕΛ όμως αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε 03-03. Νέο σερί από τις παίκτριες του Γιαπάνη  που μετά το πρώτο σετ έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και προηγήθηκαν 07-03. Ο ρυθμός της Ολυμπιάδας ήταν εντυπωσιακός σε αντίθεση με την Robo Markets ΑΕΛ που είχε προβλήματα και το σκορ διαμορφώθηκε στο νταμπλ σκορ 10-05, με τον κ. Μασιά να καλεί ξανά σε τάϊμ – άουτ. Η ομάδα της Νεάπολης δεν επηρεάστηκε από το τάϊμ – άουτ των Λεμεσιανών και διαμόρφωσε το 12-07.

Ωστόσο, η Robo Markets ΑΕΛ έδειξε ότι φέτος είναι πολύ ανθεκτική ομάδα και μείωσε στο -2 12 -10 αναγκάζοντας τον Γ. Γιαπάνη να καλέσει τις παίκτριές του στον πάγκο για οδηγίες. Με την επιστροφή στο παρκέ η Ολυμπιάδα επανέφερε το σκορ σε επίπεδα ασφαλείας 16-10 και λίγο αργότερα στο 18-12 με τον κόουτς της Robo Markets ΑΕΛ να καλεί νέο τάϊμ – άουτ για να βοηθήσει την ομάδα του να ανακάμψει. Κατά κάποιο τρόπο, ο Παφίτης κόουτς κατάφερε να σπάσει τον ρυθμό της προσφυγικής ομάδας αφού η Robo Markets ΑΕΛ μείωσε σε 18-15 σε ένα σετ με μπόλικη τακτική. Σειρά πλέον του κ. Γιαπάνη να καλέσει τάϊμ – άουτ. Οι «γαλαζοκίτρινες» έδειχναν σε καλύτερη ψυχολογία μειώνοντας σε 19-18. Η ψυχολογία φάνηκε να αλλάζει εντελώς όταν οι Λεμεσιανές το «γύρισαν» αφού προηγήθηκαν 20-21. Η επιστροφή της Σκεύης Πεχλιβάνη βοήθησε την Robo Markets ΑΕΛ, αλλά η Ολυμπιάδα έμεινε ζωντανή ισοφαρίζοντας σε 22-22. Η προσφυγική ομάδα ξέφυγε 24-23 και με αποφασιστικότητα πήρε το σετ με 25-23 σε 33’ κατακτώντας μια σπουδαία νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Hudima, Juric, I. Λεωνίδου, Μανίταρου, Cudworth, Simanowski  -Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Donchuk, Σιακίδου – Παπακυριακού

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Πεχλιβάνη, Moreira, Dudnikova, Stedile, Παύλου, Σπύρου – Λίμπερο: Στεφανίδου – Gryban. – Aλλαγές: Κατσουνωτού, Κοκκή.