Μεγάλη ανατροπή και παραμονή!

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΑΠΟΕΛ 2-3 (25-19, 25-23, 20-25,19-25, 12-15)

Μεγάλη ανατροπή για το ΑΠΟΕΛ στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» στη Λεμεσό. Η ομάδα του Γιάννη Λάϊου βρέθηκε να χάνει 0-2 από την αξιόμαχη για άλλο ένα αγώνα ΑΕ Καραβά και μετά από ένα αγώνα πάνω από δυο ωρών κέρδισε με 3-2 σετ και εξασφάλισε την παραμονή του στην Α Κατηγορία. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν το 4-0 στις νίκες και πλέον θα δώσουν ένα αγώνα με την Αναγέννηση στη Δερύνεια για την 5η θέση και βλέπουν πλέον το Κύπελλο.

Η ΑΕ Καραβά μπήκε αρκετά καλά στον αγώνα κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-19 σε 24’ έχοντας ένα σαφές προβάδισμα πέντε πόντων 20-15.  Το δεύτερο σετ ήταν κλειστό, αλλά η ομάδα της ΑΕ Καραβά κέρδισε 25-23 σε 26’ παίρνοντας προβάδισμα νίκης 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ άρχισε η αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με το βάρος του 0-2 και μη θέλοντας να μπλέξουν σε άλλο αγώνα ανασυντάχθηκαν. Κέρδισαν το τρίτο σετ με 20-25 αφού προηγήθηκαν 18-21. Με καλύτερη ψυχολογία η ομάδα του Λάϊου κέρδισε και το τέταρτο σετ 19-25 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2.

Στο πέμπτο σετ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. ΑΕ Καραβά και ΑΠΟΕΛ συμβάδιζαν στο σκορ 05-05. Σε κάποιο σημείο οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 07-10 και έγιναν φαβορί για τη νίκη. Η ομάδα του Λάϊου βρέθηκε και στο +4 08-12, αλλά η ΑΕ Καραβά μείωσε σε 10-12. Το 10-14 έδωσε «γαλαζοκίτρινο» χρώμα στο σετ και τον αγώνα αλλά η ΑΕ Καραβά δεν τα παράτησε μειώνοντας σε 12-14, αλλά το ΑΠΟΕΛ κέρδισε 12-15 σε 19’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (MOLCHANOV): ΚaminskiRodolfoXριστοφή, Παναγιωτίδης, Ramma, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Χατζηδσμιανού.

ΑΠΟΕΛ (Γ.ΛΑΪΟΣ): Χρυσοστόμου, Κασαμπαλής, Juarez Gomes, Ευσταθίου, Velichkovic, Γεωργίου – Λίμπερο: Παντελή –Αλλαγές: Τοφής.

Τραγωδία ανήμερα του Πάσχα: Θανατηφόρο στη Λεμεσό με θύμα 30χρονο μοτοσικλετιστή

Σε θανατηφόρο εξελίχθηκε το τροχαίο που σημειώθηκε το βράδυ της Κυριακής του Πάσχα στην επαρχία Λεμεσού.