ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Δεν τα… ΠΑΡΑΤΑ ο Εθνικός – Πήρε προβάδισμα και… ΜΑΧΗ

Με το 2-0 που είχε στο… χέρι από το πρώτο παιχνίδι, ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Κύπρου, θέλησε να ξεκινήσει το παιχνίδι με στόχο πρώτα να μην αφήσει διαδρόμους στους παίκτες του Εθνικού, ενώ και οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να κάνουν κάποιο λάθος που ίσως το «πλήρωναν» με γκολ που θα «σκότωνε» την υπόθεση πρόκριση.

Το πρώτο 20λεπτου του αγώνα στο Δασάκι πέρασε χωρίς κάτι αξιόλογο…

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήταν και γκολ, αυτό για τον Εθνικό Άχνας.  Στο 22ο λεπτό ο Κουντόπιακ έκανε τη σέντρα και ο Ιωάννου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Δημητρίου, με τον Εθνικό να παίρνει προβάδισμα 1-0 και να δίνει ενδιαφέρον στο παιχνίδι και στην υπόθεση πρόκριση.

Το γκολ αυτό βοήθησε να… ανοίξει το παιχνίδι, με τον Εθνικό να ψάχνει το δεύτερο γκολ, που θα έφερνε την υπόθεση πρόκριση στα ίσα με το σκορ του πρώτου αγώνα.  Έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν ευστόχησε.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας έψαχνε διαδρόμους για να απειλήσει την εστία του Στρατηλάτη.

Το 1-0 οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Αναμένεται με ενδιαφέρον το δεύτερο ημίχρονο, ενώ να σημειωθεί ότι λίγο μετά το γκολ που σημείωσε ο Ιωάννου, έγινε αναγκαστική αλλαγή ελέω τραυματισμού του.