Πήρε το ντέρμπι η Κλαμπ Μπριζ, δύσκολα η Γάνδη (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Νίκη με 2-1 επί της Γκενκ για την Κλαμπ Μπριζ. Δύσκολα η Γάνδη τη Μαλίν.

Στην Κλαμπ Μπριζ το ντέρμπι.

Η ομάδα του Κλεμάν επικράτησε 2-1 της Γκενκ για την 4η αγωνιστική της Jupiler League, αλλά παρέμεινε (όπως και η σημερινή της αντίπαλος) μακριά από την κορυφή.

Ο Βανάκεν άνοιξε το σκορ στο 22’ με άπιαστη κεφαλιά, ενώ ο Μπονγκοντά ισοφάρισε στο 60’ με πέναλτι. Που ήταν το δεύτερο κερδισμένο των γηπεδούχων στο ματς, καθώς το πρώτο το έχασε ο Ντεσέρς στο 47ο λεπτό.

Ο Μπατζί έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους στο 83’ με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ.

Σχετικά εύκολη νίκη με 3-0 για τη Σταντάρ Λιέγης κόντρα στην Μπέερσοτ, ενώ η Σαρλερουά νίκησε με 2-0 την Αντβέρπ.

Αγχωτική επικράτηση για τη Γάνδη επί της Μαλίν, από το τέρμα του Νιαγκμπό στο 36ο λεπτό.