ΣΟΚ στο τελευταίο λεπτό για ΑΠΟΕΛ και αποκλεισμός…

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να προκριθεί για 9η φορά στην ιστορία του σε ομίλους Ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Οι γαλαζοκίτρινοι στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ έχασαν με 1-0 από τη Σλόβαν Λίμπερετς στην Τσεχία. Μοιραίος ο Ζεράλδες που παραχώρησε πέναλτι στο 90+3’ και έδωσε την ευκαιρία στον Μάρα να σκοράρει και να πετάξει εκτός τους γαλαζοκιτρίνους.

Στο 14’ ο Νούχιου στάθηκε άτυχος αφού η κεφαλιά του, μετά από κόρνερ του Ζαχίντ, βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Νγκουγιέν και έφυγε έξω. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν κάποια αξιόλογη ευκαιρία, ωστόσο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, και έτσι το πρώτο 45λεπτο έκλεισε στην ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0).

Στην επανάληψη, και πάλι ήταν η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη που άγγιξε το γκολ με τον Κοσοβάρο επιθετικό. Στο 52’ ο Ντε Βινσέντι έκανε κεφαλιά πάσα στον Νούχιου που πλάσαρε από πολύ κοντά χάνοντας απίστευτη ευκαιρία με τον Νγκουγιέν να μπλοκάρει.

Και ενώ δεν είχαν τελική προσπάθεια, οι Τσέχοι και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι οδεύει στην παράταση, ο Ζεράλδες έκανε χέρι και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις του αγώνα, στο 90+3’. Ο Μάρα ευστόχησε στο 90+4’ και έστειλε τη Σλόβαν Λίμπερετς στους ομίλους και άφησε εκτός τον ΑΠΟΕΛ.

Σλόβαν Λίμπερετς (Xόφτιχ): Νγκουγιέν, Κότσελνικ, Κατσαράμπα, Τιχανί, Μίκουλα, Χρομάτα, Μάρα, Μπεράν (55′ Ράμπουτσικ), Πέτσεκ (79′ Μάτουτσεκ), Μοσκέρα, Γιουσούφ

Στον πάγκο: Kνόμπλοχ, Τζούκας, Ρόντιτς, Φουκαλά, Τσαλούτς

ΑΠΟΕΛ (Ουζουνίδης): Σίλβα, Ζεράδλες, Σιέλης, Ζόρζε, Ενσούε, Ανουάρ (90+5′ Μερκής), Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Ντονγκαλά (68′ Ατζίλι), Τάμαρι (82′ Κλωναρίδης), Νούχιου

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Σάντος, Σαχάρ, Γένσεν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κατσαράμπα, Μάτσουτσεκ / Νούχιου, Ντε Βινσέντι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Διαιτητής: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)
Βοηθοί: Μεχμέτ Κούλουμ, Στέφαν Χάλμπεργκ (Σουηδία)
Τέταρτος: Κρίστοφερ Κάρλσον (Σουηδία)

Θυμηθείτε τo live:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+6′ Κίτρινη στον Μάτσουτσεκ.

90+6′ Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι.

90+5′ Μερκής μέσα, έξω ο Ανουάρ.

90+4′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μάρα ευστοχεί και ανοίγει το σκορ.

90+3′ Πέναλτι για τη Σλόβαν Λίμπερετς σε χέρι του Ζεράλδες.

90+1′ Κίτρινη στον Χρομάτα.

90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

82′ Κλωναρίδης αντί Τάμαρι.

79′ O Πέτσεκ αφήνει τη θέση του στον Μάτουτσεκ.

69′ Κίτρινη στον Νούχιου.

68′ Aτζίλι στη θέση του Ντονγκαλά.

55′ Ράμπουτσικ μέσα, Μπεράν έξω.

52′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι έκανε το γύρισμα με κεφαλιά στον Νούχιου, ο οποίος από πολύ κοντά πλάσαρε με τον Νγκουγιέν να μαζεύει.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

25′ Κάθετη πάσα του Ζαχίντ στον Ντονγκαλά, βγήκε ο Νγκουγιέν και πρόλαβε να απομακρύνει.

14′ Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Νούχιου έπειτα από κόρνερ του Ζαχίντ.

8′ Κίτρινη στον Κατσαράμπα.

3′ Ο Τάμαρι έκανε το γύρισμα στον Νούχιου, το πλασέ του μπλοκαρίστηκε από τους αμυνόμενους και η μπάλα στρώθηκε στον Ντε Βινσέντι αλλά το σουτ του, ήταν άστοχο.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post ΣΟΚ στο τελευταίο λεπτό για ΑΠΟΕΛ και αποκλεισμός… appeared first on Thema Sports.

Απόπειρα φόνου: Ανέμεναν εγκληματική ενέργεια οι Αρχές - Φαίνεται ότι είχαν τρίτο συνεργό οι δράστες

Συνεχίζονται οι εντατικές έρευνες των Αρχών, για την απόπειρα φόνου που διαπράχθηκε το μεσημέρι της Τρίτης 23 Απριλίου, στη Λευκωσία, την ίδια ώρα που το θύμα της απόπειρας, ο 34χρονος, συνεχίζει να νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση.