ΑΔΙΟΡΘΩΤΗ και στο Λουξεμβούργο η Εθνική – «Δήμιος» ο Σινανί…

Νέα κακή εμφάνιση (ειδικά στο Α’ ημίχρονο) από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από το Λουξεμβούργο. Τρία ματς, τρεις ήττες και μάλιστα με 0 γκολ ο απολογισμός της Κύπρου στο Α’ γκρουπ της Γ’ κατηγορίας στο Nations League…

Μετά από ένα εφιαλτικό ξεκίνημα η Εθνική μας ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από τα γκολ του Ντάνελ Σινανί στο 12′ και το 26′.

Η Εθνική μας αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο ενώ η ασφυκτική πίεση του Λουξεμβούργου μας δημιούργησε πολλά προβλήματα.

Στην επανάληψη έπρεπε να φτάσουμε στο 65′ για να φτιάξουμε την πρώτη μας φάση με ένα σουτ του Πίττα ενώ ένα λεπτό μετά ο Χριστοφή έχασε μεγάλη ευκαιρία με πλασέ μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε στα τελευταία λεπτά για ένα γκολ και στο 89′ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία όμως πρώτα ο Χριστοφή μέσα από την περιοχή σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια ο Πιέρος από πλεονεκτική θέση την έστειλε έξω.

Κύπρος: Κυριακίδης, Καρώ (61′ Γκόγκιτς), Λαΐφης, Γουίλερ (54′ Θ.Ιωάννου), Κούσουλος, Αρτυματάς (75′ Χάμπος), Κάστανος, Χριστοφή, Τζιωνής (46′ Αντωνίου), Πίττας (75΄Λοΐζου), Πιέρος

Λουξεμβούργο: Μόρις, Γκέρσον, Σελίμοβιτς (69′ Μάρτινς), Κάρλσον, Γιανς, Μπαρέιρο, Ο.Τιλ, Πίντο (68′ Μπένσι), Σινάνι (79′ Σκεντέροβιτς), Ροντρίγκες, Β.Τιλ.

To φιλμ του αγώνα:

5 λεπτά καθυστερήσεις

89′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία η Εθνική μας. Πρώτα ο Χριστοφή από πλεονεκτική θέση σημάδεψε το δοκάρι και μετά ο Πιέρος μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα εκτός

79′ Βγαίνει και ο Σινανί, μέσα ο Σκεντέροβιτς

78′ Μακρινό σουτ του Κάστανου, η μπάλα λίγο έξω

75′ Διπλή αλλαγή ο Βάλεμ. Μέσα Χάμπος-Λοΐζου, έξω οι Πίττας-Αρτυματάς

69′ Κι άλλη αλλαγή. Έξω ο Σελίμοβιτς, μέσα ο Μαρτίνς

69′ Πιέζει πλέον η Εθνική. Κόρνερ μετά από σουτ του Γκόγκιτς

68′ Αλλαγή οι γηπεδούχοι. Μέσα ο Μπενσί, έξω ο Πίντο

68′ Ακόμη ένα σουτ του Πίττα, μαζευέι ο Μορίς

66′ Σημεία ζωής από την Εθνική μας. Δύο καλές ευκαιρίες με Πίττα και Χριστοφή σε ένα λεπτό, όμως δεν βρίσκουν στόχο

61′ Τρίτη αλλαγή. Έξω ο Καρώ, μέσα ο Γκόγκιτς

58′ Απειλεί με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βίνσεντ Τιλ το Λουξεμβούργο, ο Κυριακίδης με τα ακροδάχτυλα διώχνει σε κόρνερ

53′ Δεύτερη αλλαγή η Κύπρος. Έξω και ο Γουίλερ, μέσα ο Θωμάς Ιωάννου

52′ Δυνατό μακρινό σουτ του Χριστοφή, όμως δεν βρίσκει στόχο

46′ Αλλαγή για την Κύπρο. Έξω ο Τζιωνής, μέσα ο Μηνάς Αντωνίου

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου

45+1′ Σκόραρε και τρίτο γκολ ο Σινάνι, όμως υπέδειξε οφ-σάιντ ο ρεφ

43′ Ένα φάουλ του Πίττα έφερε μερικά νεύρα ανάμεσα σε Κάστανο και Ροντρίγκες. Κίτρινη στον Πίττα για το φάουλ στον Τιλ, και στους Κάστανο-Ροντρίγκες για τις αψιμαχίες

26′ ΓΚΟΛ για το Λουξεμβούργο. Γρήγορη αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, ο Τιλ έκανε το σουτ με τον Κυριακίδη να αποκρούει ασταθώς και τον Σινανί να πετυχαίνει το 2-0

12′ ΓΚΟΛ για το Λουξεμβούργο. Λάθος στη μεσαία γραμμή ο Λαΐφης και ο Σινάνι σε τετ-α-τετ νίκησε τον Κυριακίδη

7′ Πιέζει το Λουξεμβούργο, μια κεφαλιά του Ροντρίγκες κτυπάει στον Καρώ και πάει εκτός στον κόρνερ

16:00 – ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες:

Λουξεμβούργο: Μορίς, Γκέρσον, Σελίμοβιτς, Κάρλσον, Γιανς, Μπαρέϊρο, Ο. Τιλ, Πίντο, Σινανί, Ροντρίγκες, Β. Τιλ

Κύπρος: Κυριακίδης, Καρώ, Κούσουλος, Λαΐφης, Γουίλερ, Αρτυματάς, Κάστανος, Τζιωνής, Πίττας, Χριστοφή, Πιέρος
Στον πάγκο: Δημητρίου, Μιχαήλ, Κακουλλής, Ζαχαρίου, Μ. Ιωάννου, Λοϊζου, Γκόγκιτς, Χ. Κυριάκου, Θ. Ιωάννου, Σιέλης, Κατελάρης, Αντωνίου.

Ο αγώνας θα αρχίσει στις 16:00 με ζωντανή τηλεοπτική μετάδοση από το ΡΙΚ2 και το ΡΙΚHD.

Διαιτητής του αγώνα, ο οποίος θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, ορίστηκε ο Σκωτσέζος Donald Robertson.

Στον άλλο σημερινό αγώνα του ομίλου, το Μαυροβούνιο υποδέχεται το Αζερμπαϊτζαν.

Στη βαθμολογία, το Μαυροβούνιο είναι πρώτο με έξι βαθμούς, το Λουξεμβούργο και το Αζερμπαϊτζάν έχουν από τρεις και η Κύπρος κανένα βαθμό.

The post ΑΔΙΟΡΘΩΤΗ και στο Λουξεμβούργο η Εθνική – «Δήμιος» ο Σινανί… appeared first on Thema Sports.

Καταγγέλθηκε για ενδέκατη φορά σεσημασμένος για σοβαρές υποθέσεις λαθροθηρίας - Τράπηκε σε φυγή στα κατεχόμενα

Βανδαλισμοί σε Δημοτικό Σχολείο στη Λευκωσία: Προκάλεσαν ζημιές χιλιάδες ευρώ - Φωτογραφία

Μονή Αββακούμ: Η νέα ανάρτηση του Νεκτάριου - Η φωτογραφία από την αναπαράσταση της σταύρωσης του Χριστού

Μητρόπολη Ταμασού: Απαντά στα περί συμβιβασμού για τη Μονή Αββακούμ - «Αποκλειστικός στόχος, η αποκάλυψη της αλήθειας»

Όσα χρόνια και αν περάσουν τις βλέπουμε κάθε χρόνο: Οι πιο γνωστές ταινίες – και μίνι σειρές – που «μυρίζουν» Πάσχα

ΠτΔ για μεταναστευτικό: «Δεν μπορούμε να συνεχίσουμε με την κατάσταση ως έχει» - Συναντήθηκε με τον Πρωθυπουργό του Λιβάνου

Πακέτο στήριξης ενός δισεκατομμυρίου ευρώ για τον Λίβανο ανακοίνωσε την Μεγάλη Πέμπτη η Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν, η οποία επισκέφθηκε τη Βηρυτό μαζί με τον  Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Νίκο Χριστοδουλίδη, για συνομιλίες σχετικά με το μεταναστευτικό.