Τα βρήκε σκούρα όμως είχε Ντιγκινί… κορυφής!

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Απόλλωνας που αν και τα… χρειάστηκε κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Ολυμπιακό εκτός έδρας για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάρις σε γκολ του Ντιγκινί στην πρώτη ευκαιρία των κυανολεύκων στο 51’ . «Διπρόσωπη» η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή με ένα κακό πρώτο μέρος και ένα πολύ καλό δεύτερο. Προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κέρδος από το ματς η ομάδα του Γιάννη Πετράκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και μόλις στο 8’ έστειλαν την μπάλα στα δίκτυα με τον Φαν Κέσελ, όμως, η φάση ήταν ως μη γενόμενη καθώς ο Ολλανδός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη «έβαλε στα σχοινιά» εκείνη του Σωφρόνη Αυγουστή στο α’ μέρος, αφού είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες με σουτ που ήταν καλά αλλά άστοχα.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, υστέρησαν επιθετικά και δεν κατάφεραν να φτιάξουν φάση στο πρώτο 45λεπτο που έκλεισε στη λευκή ισοπαλία (0-0), με τον Ολυμπιακό να είναι ανώτερος.

Παρόλα αυτά, στην επανάληψη, στην πρώτη του ευκαιρία ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Αφού μπήκε… κεφάτος στο β’ ημίχρονο και άλλαξε το πρόσωπο του, πήρε και το προβάδισμα. Στο 51’ ο Πέδρο, έκανε το γύρισμα στον Ντιγκινί  ο οποίος έκανε με τη μία το σουτ και έγραψε το 1-0.

Στο 59’, οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Ο Φαν Κέσελ έκανε το γύρισμα προς τον Μάντζη, όμως ο Γιούστε «πήρε την μπουκιά» από το στόμα του Ελλαδίτη που ήταν έτοιμος να στείλει την μπάλα στα δίκτυα σε κενή εστία.

Οι κυανόλευκοι στο 80’ μπορούσαν να «κλειδώσουν» το τρίποντο, όμως το πλασέ του Αγκίρε μετά από σέντρα του Πίττα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μιχαήλ.

Το σκορ δεν άλλαξε και το 1-0 για τον Απόλλωνα έμεινε μέχρι το τέλος, που πλέον είναι μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στους 9.

Ολυμπιακός (Πετράκης): Μιχαήλ, Ψάλτης, Aνδρέου, Σαμπίνια, Μανρίκε, Νάνι, Γκουστάβο Ζαχαρίου (73′ Χάνι), Σάλι (66′ Σαντάνα), Φαν Κέσελ, Μάντζης (78′ Κοστόφ)

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Γαρουφαλιάς, Σαρφό, Πεχλιβάνης, Σωτηρίου, Κυριάκου

Απόλλωνας (Αυγουστή): Δημητρίου, Πέδρο (66′ Σάλαϊ), Ρομπέρζ, Γιούστε, Αγκίρε, Βασιλείου, Σακέτι, Ντένιτς, Λάρσον (46′ Πίττας), Ντιγκινί, Μπένσοπ (74′ Μάρκοβιτς)

Θυμηθείτε τo live:

90+3′ Κίτρινη στον Αυγουστή για διαμαρτυρίες.

90+1′ Κίτρινη στον Βασιλείου.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90′ Σουτ του Σαντάνα, πάνω από την εστία του Δημητρίου.

89′ Κίτρινη στον Γιούστε.

85′ Κίτρινη στον Φαν Κέσελ.

80′ Ο Πίττας έκανε το γύρισμα στον Αγκίρε που έκανε το πλασέ όμως η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μιχαήλ.

78′ Κοστόφ εντός, εκτός ο Μάντζης.

78′ Σουτ του Πίττα πάνω από τα δοκάρια.

74′ Μάρκοβιτς αντί Μπένσοπ.

73′ Ο Χάνι αντικαθιστά τον Ζαχαρίου.

66′ Σαντάνα μέσα, έξω ο Σάλι.

66′ Ο Σάλαϊ παίρνει τη θέση του Πέδρο.

59′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φαν Κέσελ έκανε το γύρισμα προς τον Μάντζη, όμως ο Γιούστε «πήρε την μπουκιά» από το στόμα του Ελλαδίτη που ήταν έτοιμος να στείλει την μπάλα στα δίκτυα σε κενή εστία.

51′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Πέδρο έκανε τη σέντρα στον Ντιγκινί ο οποίος με τη μία έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ.

46′ Πίττας αντί Λάρσον.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

44′ Ο Γκουστάβο έκανε το σουτ που πέρασε έξω.

41′ Kίτρινη στον Σαμπίνια.

40′ Σουτ του Φαν Κέσελ, ο Δημητρίου παραχώρησε το κόρνερ.

34′ Ο Ζαχαρίου έκανε το συρτό σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δημητρίου σε κόρνερ.

25′ Ο Ολυμπιακός ελέγχει τον αγώνα και βγαίνει απειλητικά μπροστά χωρίς να έχει όμως τη μεγάλη φάση. Ακόμα «ψάχνεται» ο Απόλλωνας και δυσκολεύεται να δημιουργήσει προϋποθέσεις.

8′ Ο Φαν Κέσελ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ωστόσο η φάση είναι ως μη γενόμενη αφού «πιάστηκε» σε θέση οφσάιντ.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post Τα βρήκε σκούρα όμως είχε Ντιγκινί… κορυφής! appeared first on Thema Sports.

Ανάλυση - Επίθεση Ισραήλ: Τι να περιμένουμε μετά το χτύπημα - Το Ιράν ενεργοποίησε συστήματα αεράμυνας

Στη Μέση Ανατολή και στις σχέσεις Ισραήλ και Ιράν είναι στραμμένα τα βλέμματα της διεθνούς κοινότητας για ακόμη μία φορά μετά το χτύπημα στο έδαφος της Τεχεράνης που αποδίδεται στο Τελ Αβίβ.