«Κτύπησε» στην αρχή και στο τέλος και ανέβηκε στη 2η θέση!

Η ΑΕΚ πήρε σημαντική νίκη επί του Ερμή με 2-0 στο «Αμμόχωστος» για τη 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Κάπως έτσι, η ομάδα του Χοάν Καρίγιο ανέβηκε στη δεύτερη θέση έστω και προσωρινά, έχοντας δύο παιχνίδια περισσότερα από Ομόνοια και Ανόρθωση. Ένα γκολ στην αρχή και ένα γκολ στο τέλος για τους Λαρνακείς. Χέιτλι στο 6’ και Τρισκόφσκι στο 85’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Νωρίς-νωρίς, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίκτυα. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Τρουγιόλς έκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Χέιτλι σε ανυπεράσπιστη εστία, με κοντινό πλασέ πέτυχε το παρθενικό του γκολ με τα χρώματα της ομάδας του, ανοίγοντας το σκορ.

Στη συνέχεια, δεν υπήρξε η μεγάλη ευκαιρία, και έτσι το 1-0 υπέρ της ομάδας του Χοάν Καρίγιο ήταν αυτό που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Τρισκόφσκι έψαξε το γκολ και το βρήκε.  Σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, στο 85’ ο Σκοπιανός πλάσαρε ιδανικά τον Καϊκέ μετά την ασίστ του Μακρή έγραψε το 2-0 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η ΑΕΚ ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 16 βαθμούς ενώ ο Ερμής έμεινε «κολλημένος» στους 7.

Ερμής (Ανδρονίκου): Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Ρουσιάς (76′ Κύπρου), Ντίας, Χολτ, Κυριακίδης, Παραγκούλγκοφ (46′ Μέιρα), Κονέ (66′ Γκαμπράλ), Σιντιμπέ, Λέμος

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Γαβριήλ, Παπαθανασίου, Oκόχ, Καϊσερλίδης, Βαλλιάνος

ΑΕΚ (Καρίγιο): Tέουνκενς, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ (80′ Χέκτορ), Σπόλιαριτς (66′ Σπιρόφσκι), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Φερνάντεζ, Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Ναράνχο (75′ Νάντο), Μακρής

Θυμηθείτε τo LIVE:

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

85′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Μακρής έστρωσε την μπάλα στον Τρισκόφσκι που έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

80′ O Χέκτορ αντικαθιστά τον Άμπραχαμ.

76′ Ο Κύπρου περνά στη θέση του Ρουσιά.

75′ Νάντο αντί Ναράνχο.

72′ Ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ, ο Ντίας έβαλε την προβολή απομάκρυνε σε κόρνερ.

66′ O Κονέ αφήνει τη θέση του στον Γκαμπράλ.

66′ Σπιρόφσκι μέσα, Σπόλιαριτς έξω.

58′ Διαγώνιο σουτ του Τρισκόφσκι, ο Καϊκέ διώχνει σε κόρνερ.

55′ Κίτρινη στον Ιωάννου.

49′ Σουτ του Μακρή, πέφτει και μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Καϊκέ.

46′ Mέσα ο Μέιρα, έξω ο Παραγκούλκοφ.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

35′ Σουτ του Τρισκόφσκι και του Σπόλιαριτς, οι αμυνόμενοι του Ερμή έβαλαν την κόντρα και στα δύο.

16′ Σέντρα του Χέιτλι στο δεύτερο δοκάρι, ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ.

6′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Χέιτλι με κοντινό πλασέ σε ανυπεράσπιστη εστία μετά από γύρισμα του Τρουγιόλς ανοίγει το σκορ.

3′ Σουτ του Ναράνχο στην κίνηση, ψηλά έξω.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post «Κτύπησε» στην αρχή και στο τέλος και ανέβηκε στη 2η θέση! appeared first on Thema Sports.

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Κεντρικές Φυλακές: «Τσάκωσαν» το κρατούμενο που είχε αποδράσει – Πού εντοπίστηκε

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Βόμβα σε club στον Πρωταρά: Στο κελί για 8 ημέρες ο 31χρονος – Οι κατηγορίες που τον βαραίνουν

Κατερίνα Στικούδη: «Κεκλεισμένων των θυρών» η βάφτιση του δεύτερου γιου της

LIVE: «Το Ιράν δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ» - Ρίχνουν τους τόνους Τεχεράνη και Τελ Αβίβ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις