Ένας Μακάρθι δεν ήταν αρκετός – «Άσφαιρα» στο Δασάκι

Στα… αποκαλυπτήρια Μικ Μακάρθι, ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Εθνικού Άχνας, αφήνοντας στο Δασάκι δύο βαθμούς μετά τη λευκή ισοπαλία με 0-0. Ξανά κατώτεροι των προσδοκιών οι γαλαζοκίτρινοι που έδειξαν να θέλουν αρκετό ακόμα χρόνο για να «φτιάξουν» την εικόνα τους και να κατανοήσουν το τι ζητά ο Ιρλανδός. Ακόμα μια φορά μακριά από το γκολ η ομάδα της Λευκωσίας που δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις απώλειες των άλλων ομάδων.

Το πρώτο 30λεπτο του ματς δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο και δεν ήταν καλό. Κάπου εκεί όμως, οι ομάδες αμφότερες άρχισαν να «βράζουν» τις μηχανές.

Πρώτοι έχασαν ευκαιρία οι φιλοξενεούμενοι, όταν ο Νούχιου βρήκε τον Ενσούε στην μικρή περιοχή, όμως ο ακραίος οπισθοφύλακας των νικήθηκε από τον Μπογκατίνοφ που απέκρουσε την κεφαλιά του.

Στην επόμενη φάση, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Μάριο Ηλία να μπαίνει στην περιοχή να κάνει το σουτ και τον Ζόρζε με καταπληκτικό τάκλιν να διώχνει σε κόρνερ.

Η πιο ξεκάθαρη ευκαιρία ήρθε για την ομάδα του Μικ Μακάρθι στο 33’ όταν ο Ενσούε και πάλι, έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ξανά ο τερματοφύλακας του Εθνικού έπεσε στη γωνία του και απομάκρυνε δύσκολα.

Κάπως έτσι, το ημίχρονο έκλεισε στην ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0).

Στην επανάληψη, υπήρξαν οι ευκαιρίες και οι προϋποθέσεις από τις δύο πλευρές για ένα γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε και οι το ματς έμεινε στο… στείρο 0-0 με τους γαλαζοκιτρίνους να πετάνε κι’ άλλους (σημαντικούς) βαθμούς.

Μετά τη λευκή ισοπαλία, ο Εθνικός έφτασε τους 6 βαθμούς ενώ ο ΑΠΟΕΛ στους 10.

Εθνικός (Μαρκόσκι): Μπογκατίνοφ, Κυπριανού, Σάβιτς, Ντεϊβίσον, Χριστοφή, Μιγκελίτο (83′ Περατικός), Κ. Ηλία, Παπαγεωργίου, Μ. Ηλία, Κουσιάππας (70′ Κοστόφσκι), Ζάκπα

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Ιωάννου, Χαραλάμπους, Γκονσάλβες, Πρόγιτς, Α.Ηλία, Κουμής

ΑΠΟΕΛ (Μακάρθι): Σίλβα, Ενσούε, Ζόρζε, Μερκής, Γουίλερ, Γένσεν, Ανουάρ, Ζαχίντ, Γαβριήλ (77′ Εφραίμ), Ντογνκαλά (77′ Ατζίλι), Νούχιου (79′ Σαχάρ)

Θυμηθείτε τo LIVE:

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′ Κίτρινη στον Ζαχίντ.

84′ Κίτρινη στον Ατζίλι.

83′ Περατικός στη θέση του Μιγκελίτο.

79′ Σαχάρ μέσα, Νούχιου έξω.

77′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ατζίλι και Εφραίμ στη θέση των Ντονγκαλά και Γαβριήλ.

77′ Κίτρινη στον Νούχιου.

70′ Κοστόφσκι αντί Κουσιάππα.

63′ Κίτρινη στον Σάβιτς.

61′ O Mπογκατίνοφ βγήκε πολύ μακριά από την εστία του, ο Ντονγκαλά έκανε το μακρινό πλασέ αλλά ήταν άστοχο.

57′ Πλασέ του Παπαγεωργίου, πάνω από την εστία του Σίλβα.

50′ Κεφαλιά του Ενσούε, πάνω από τα δοκάρια.

48′ Kίτρινη στον Κ. Ηλία.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

44′ Σέντρα του Ανουάρ, πλασέ του Ενσούε, μαζεύει ο Μπογκατίνοφ.

40′ Κίτρινη κάρτα στον Ζόρζε.

33′ Σουτ του Ενσούε από το ύψος της περιοχής, πέφτει και διώχνει δύσκολα στη γωνία του ο τερματοφύλακας του Εθνικού.

30′ Ο Μ. Ηλία μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το πλασέ, όμως, ο Ζόρζε πρόλαβε και με ωραίο τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ.

30′ O Noύχιου βρήκε τον Ενσούε μέσα στην περιοχή ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπογκατίνοφ.

17′ Kεφαλιά πάσα του Νούχιου στον Ντονγκαλά, βγαίνει και μαζεύει ο Μπογκατίνοφ.

7′ Kίτρινη στον Μερκή.