Μετά από αρκετά καλή εμφάνιση, ειδικά στο Β΄ ημίχρονο, η Εθνική Κύπρου έκανε την ανατροπή, επικρατώντας του Λουξεμβούργου με 2-1 στο ΓΣΠ και πήρε την πρώτη της νίκη στο Nations League, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 5΄ με αυτογκόλ του Κούσουλου και έλεγχαν το παιχνίδι, μέχρι τη φάση του 32ου λεπτού, όταν ο Σελίμοβιτς ανέτρεψε τον δραστήριο Μάριο Ηλία εντός περιοχής και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η Κύπρος ισοφάρισε με τον Κάστανο που ευστόχησε από τα 11 μέτρα και στη συνέχεια, επέβαλε το ρυθμό της, ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοση της και στο 71΄ ο Κάστανος πέτυχε και δεύτερο γκολ, γράφοντάς το τελικό 2-1.

Η Εθνική μας είχε φάσεις για να πετύχει και τρίτο γκολ, απέναντι σε ένα Λουξεμβούργο που έψαξε την ισοφάριση έστω και με δέκα παίκτες και απείλησε στις καθυστερήσεις.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Αζερμπαϊτζάν και Μαυροβούνιο έμειναν στο 0-0 και ως εκ τούτου, η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90΄+4΄ Κεφαλιά από τον Νικόλα Ιωάννου από θέση βολής, δεν μπόρεσε να σκοράρει.

90΄+2΄ Σουτ από τον Ροντρίγκες, απέκρουσε ο Δημητρίου και απομάκρυνε ο Θωμάς Ιωάννου. Γλίτωσε την ισοφάριση η Εθνική μας.

84΄ Σουτ από τον Πίττα, λίγο άουτ! Μεγάλη φάση για το 3-1.

80΄ Σέντρα από τον Θωμά Ιωάννου, κεφαλιά από τον Μάριο Ηλία, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

71΄ ΓΚΟΟΟΟΛΛ για την Εθνική Κύπρου με πλασέ του Κάστανου έπειτα από ασίστ του Ηλία! Προβάδισμα για την ομάδα μας με 2-1!

65΄ Σουτ από τον Πίττα από καλή θέση, πάνω στον Μόρις.

61΄ Σουτ από τον Κούσουλο, μπλοκάρει ο Μόρις.

54΄ Άστοχο σουτ από τον Τιλ.

50΄ Σουτ του Πίττα μέσα από την περιοχή, σωτήρια απόκρουση από τον Μόρις σε κόρνερ. Καλή στιγμή για την Εθνική μας ομάδα.

34΄ ΓΚΟΟΟΟΛΛ για την Εθνική Κύπρου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάστανου και 1-1!

32΄ Πέναλτι για την Εθνική μας ομάδα μετά από ανατροπή του Ηλία από τον Σελίμοβιτς και αποβολή με απευθείας κόκκινη για τον στόπερ του Λουξεμβούργου!

30΄ Δυνατό σουτ του Ροντρίγκες λίγο έξω από την περιοχή, ο Δημητρίου απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

21΄ Πολύ καλή στιγμή για το Λουξεμβούργο με τον Μπαρέιρο, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει έξω.

11΄ Σουτ από τον Τζιωνή, πάνω από τα δοκάρια. Πρώτη τελική για την Κύπρο.

5΄ ΓΚΟΛ για το Λουξεμβούργο (0-1), στην πρώτη ευκαιρία που κάνει στο ματς! Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Εθνικής Κύπρου στο 5ο λεπτό, ο Μουράτοβιτς έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε στον Κούσουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Δημητρίου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 1΄ Μ. Αντωνίου, 14. Ν. Ιωάννου, 22΄ Μ. Ηλία, 40΄ Κούσουλος, 79΄ Θ. Ιωάννου / 18΄ Κάρλσον.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: / 33΄ Σελίμοβιτς (απευθείας)

Κύπρος (Βάλεμ): Δημητρίου, Πίττας. Χ. Σιέλης, Λαϊφης, Ν. Ιωάννου, Κ. Αρτυματάς, Κούσουλος (63΄ Χάμπος Κυριάκου), Αντωνίου (83΄ Χάρης Κυριάκου), Μ. Ηλία, Κάστανος (83΄ Παπαφώτης), Τζιωνής (63΄ Θ. Ιωάννου).

Λουξεμβούργο: Μόρις, Κάρλσον, Σελίμοβιτς, Γκέρσον, Γιανς, Πίντο, Μπαρέιρο, Σινάνι, Ροντρίγκες, Βενσάν Τιλ (70΄ Ντεβίλ), Μουράτοβιτς (55΄ Σκεντέροβιτς).