«Μπλόκο» της ΕΝΠ στην Πάφο FC σε ένα αποτέλεσμα που δεν ήθελε καμία

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες και φάσεις, ΕΝΠ και Πάφος έμειναν στη λευκή ισοπαλία (0-0) στο «Τάσος Μάρκου» για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μετά από τέσσερεις σερί νίκες η ομάδα του Μιχαϊλένκο δέχθηκε «μπλόκο» από αυτή του Φερέρ. Ισόβαθμη στην τελευταία θέση με Εθνικό οι βυσσινί, έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει Ομόνοια και ΑΕΚ η Παφιακή ομάδα.

Το πρώτο μέρος ήταν από μέτριο έως κακό αφού δεν υπήρξε η «καθαρή» φάση για γκολ. Στο 39’, οι φιλοξενούμενοι έχασαν καλή ευκαιρία. Ο Κούζικ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από πάσα του Πάντσεον, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πέτρου.

Έτσι, η ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0) έκλεισε το α’ 45λεπτο.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη. Μόνο στο 48ο λεπτό, η  ομάδα του Μιχαϊλένκο ήταν αυτή που είχε πάλι ευκαιρία. Ο Βαλακάρι έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει εκατοστά έξω.

Το… άγονο 0-0 σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες ευκαιρίες, έμεινε μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να λένε… «stop» στους φιλοξενούμενους που είχαν τέσσερεις σερί νίκες.

Ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία ομάδα αφού η ΕΝΠ παραμένει στην τελευταία θέση με 7 βαθμούς (όσους και ο Εθνικός) ενώ η Πάφος πήγε στους 15 αλλά έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει Ομόνοια και ΑΕΚ.

ΕΝΠ (Φερέρ): Πέτρου, Κυριάκου (82′ Μαϊσουράντζε), Μπάλαζιτς, Μπαρμπόζα, Φαν Άνχολτ, Ιρέπ, Φελίπε, Λουσέρο (82′ Μπελόνε), Ουντόζι (67′ Μαρκόφσκι), Μπαλοτέλι, Ντένιγκ (74′ Θεοδώρου)

Στον πάγκο: Γκατσέφσκι, Μουλαζίμης, Κοσμάς, Κολοκούδιας, Παναγή

Πάφος (Μιχαϊλένκο): Ρούντκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Κβίντα, Βαλεριάνος (87′ Βαρέλα), Χάτσινσον, Πάντσεον, Βαλακάρι, Ράκελς (66′ Τόρες), Κούζικ (46′ Ανγκούλο), Μπεριγκό

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87′ Ο Βαρέλα παίρνει τη θέση του Βαλεριάνου.

82′ Έξω Λουσέρο και Κυριάκου, μέσα Μπελόνε και Μαϊσουράντζε.

74′ Θεοδώρου αντί Ντένινγκ.

71′ Kίτρινη στον Ιρέπ.

67′ Ο Μαρφκόφσκι αντικαθιστά τον Ουντόζι.

66′ Τόρες στη θέση του Ράκελς.

59′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φελίπε, ψηλά άουτ.

48′ Kεφαλιά του Βαλακάρι, εκατοστά έξω.

46′ Aνγκούλο μέσα, εκτός ο Κούζικ.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

39′ Ο Πάντσεον έδωσε στον Κούζικ ο οποίος έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

29′ Ο Μπαλοτέλι επιχείρησε το σουτ, μπλόκαρε ο Ρούντκο.

18′ Μακρινό σουτ του Φελίπε, άστοχο.

16′ Σουτ του Μπεριγκό, ο Πέτρου διώχνει σε κόρνερ.