Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρίνο Τζιωνή, o οποίος σκόραρε δις, η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 της Πάφου στο ΓΣΠ στο ματς που «έριξε» την αυλαία της 14ης αγωνιστικής και πρώτης του β’ γύρου. «Έσπασε» το αήττητο των 8 παιχνιδιών για την ομάδα του Ντμίτρο Μιχαϊλένκο. Ισοφάρισε προσωρινά στο 45+1’ ο Πάντσεον. Σημαντικό τρίποντο για την ομάδα του Χένιγνκ Μπεργκ που τα… χρειάστηκε, ανεβαίνοντας στους 23 βαθμούς και την 5η θέση. Μπέρδεμα με VAR στο φινάλε.

Με… διάθεση μπήκαν στον αγωνιστικό χώροι γηπεδούχοι και πριν καλά – καλά «ζεσταθούν», άνοιξαν το σκορ έπειτα από μια φάση διαρκείας και δύο επεμβάσεις του Ρούντκο.

Στο 14’ ο Τζιωνής έκανε το σουτ, ο Ρούντκο απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Τιάγκο ο οποίος από πλάγια θέση έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να λέει ξανά «όχι», αλλά, στην επαναφορά, ο Τζιωνής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, σε κενή εστία, ανοίγοντας το σκορ.

Στο 41΄ ο Κύπριος διεθνής, μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα τα δικά αλλά και της ομάδας του, όμως, το δυνατό σουτ του, «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι της Πάφου.

Η ομάδα του Νμίτρο Μιχαϊλένκο, στην πρώτη της τελική φάση, και ενώ όλα έδειχναν πως η Ομόνοια θα πάει με το υπέρ της σκορ στα αποδυτήρια, βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα μετά από λάθος του Παναγή.

Ο 26χρονος τερματοφύλακας των πρασίνων, δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα, και αυτή στρώθηκε στον Πάντσεον, ο οποίος στο 45+1’, με σουτ εντός περιοχής ισοφάρισε σε 1-1, με το σκορ αυτό να «κλείνει» το πρώτο μισό.

Στην επανάληψη, ήταν πολύ κακή η εικόνα του αγώνα, και αμφότερες οι ομάδες δεν έφτιαξαν κάποιες φάσεις, όμως, ο Τζιωνής, δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη.

Στο 79’ ο μεσοεπιθετικός των πρασίνων «εκτέλεσε» ξανά τον Ρούντκο. Ο 19χρονος, ευνοήθηκε από τις κόντρες στην αντίπαλη περιοχή και με κοντινό πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε σπουδαία στην ομάδα του και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στο 90+5′ ο Βασίλης Δημητρίου πήγε στο VAR για πιθανό πέναλτι της Πάφου, σε μαρκάρισμα του Λέζιακς στον Μέρφι, όμως, πήρε πίσω την κίτρινη που έδωσε στον Τσέχο και δεν έδωσε τίποτα.

Με αυτό το τρίποντο η Ομόνοια ανεβαίνει στους 23 βαθμούς και την 5η θέση, ενώ η Πάφος παραμένει στην 7η και τους 20.

Ομόνοια (Μπεργκ): Παναγή, Σέχου, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κούσουλος, Γκόμεθ, Παπουλής (90+2′ Λοΐζου), Τιάγκο, Τζιωνής, Ασάντε (90+4’ Γκόμες)

Στον πάγκο: Κίκο, Σενέ, Παναγιώτου, Βενιζέλου

Πάφος Fc (Mιχαιλένκο): Ρούντκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Αραγιούρι, Βαρέλα (87′ Κούζικ), Φυλακτού (62′ Μπεριγκό), Πάντσεον, Φουρ, Ανγκούλο (77′ Λελιούκιν), Ράκελς, Τόρες (46′ Μέρφι)

Θυμηθείτε τo LIVE:

90+5′. Ο Βασίλης Δημητρίου πάει στο VAR για πιθανό πέναλτι της Πάφου.

90+4′ Βιτόρ Γκόμες αντί Ασάντε.

90+2′ Κίτρινη στον Λέζιακς,

90+2′ Ο Λοΐζου στη θέση του Παπουλή.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87′ Κούζικ μέσα, Βαρέλα εκτός.

81′ Κίτρινη στον Φουρ.

79′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Τζιωνής ευνοήθηκε από τις κόντρες και με κοντινό πλασέ έδωσε κε νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

77′ Ο Λελιούκιν αντικαθιστά τον Ανγκούλο.

68′ Aπευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

62′ Φυλακτού έξω, Μπεριγκό μέσα.

46′ Μέρφι αντί Τόρες.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45+1′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Πάντσεον με σουτ εντός περιοχής ισοφαρίζει.

45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

41′ Σουτ του Τζωνή, στο οριζόντιο δοκάρι του Ρούντκο.

34′ Ο Παπουλής στέλνει την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά, όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ και επικυρώθηκε από το VAR. Το γκολ δεν μετρά.

14′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Τζιωνής μετά από απόκρουση του Ρούντκο σε πλασέ του Τιάγκο, στην επαναφορά, στέλνει την μπάλα στα δίκτυα σε κενή εστία.

2′ Γύρισμα του Λέζιακς, η μπάλα κοντράρει και διώχνει δύσκολα ο Ρούντκο.